Piczo

Log in!
Stay Signed In
Do you want to access your site more quickly on this computer? Check this box, and your username and password will be remembered for two weeks. Click logout to turn this off.

Stay Safe
Do not check this box if you are using a public computer. You don't want anyone seeing your personal info or messing with your site.
Ok, I got it
kthehu
Back To Home Page PoezitMATURA

T'kisha krah dhe   te fluturoja n'Bujan
tek shoqria te   shkoja
dhe mbremjen e matures me ta te   gezoja

Matur oj Matur qe spata fatin te perjetoja
skam mundesi te   vi per   TY
por   vetem ty te mendoja

O shokt e mi   ta   dashur
qe po shkoni ne MATUR
mendoni nje qast per   mua
qe   isha me ju   dukir

Mendoni per shokun tuaj te shkret
qe   braktisi shkollen
dhe iku ne GURBET

Iku ne gurbet
me shpres   se   dot   kthehet   shpejt
shkoi e mbeti ne gjermani
pa   shoqri e pa   shtepi

Por o   ju shoket e mi me mendje jam tek   ju
lereni nje ulse te   zbrazet se   ndoshta ndonjher do jem pran jus!!

My yezit   e nates une ju pershendes
ua   uroj maturen
dhe ne studime   sukes --------------------------------------------------------------------------------

Eshte fjal qe te freskon
eshte zjarr qe te pervlon
eshte mjalt qe te embelson
eshte xeher qe te xehron
eshte semundje e pa sherim
eshte vuajtje e pambarim
eshte i paharrueshen kujtim.

Jo, jo s,eshte loder me lujt
siq i duket dikujt

Jo jo s.eshte vetem keng
s,eshte vetem fjal
eshte nje termet i madh
qe nga shpirti ka dal.

Dashuria eshte lot,
e loti eshte renkim! ENDERRA E VERTETE NE DASHURI
________________ ____________
Enderra e vertete
ne timen dashuri
u be realiteti
i kthyer me tradheti
enderra ime e vertete
qe qdohere e mendoja
ishte se shum asaj vajze
une dikur i besoja
enderra ime e vertete
se te kam dashur shum
ishte se te enderroja
dhe kur nuk isha ne gjum
etoj me nje enderr
qe vetem ty te shoh
edhe pse me nuk po dua
edhe pse sdua me te njoh
por kur te kam njohur
ishe njeri tjeter
tash e ke harruar
dashurine e vjerter
dikur te kisha si njje simpati
dhe te deshta ty
mirepo tash i erdh fundi
endrres sime ne dashuri
DASHURI ME SHUM PENGESA
--------------------------------------------------
Dashuria jone
plote me pengesa
por fundi i kesaj
besoi se eshte Fejesa
Mos e shiko bukurin
e cila te mashtro
por shiqoje zemren
e cila te don!!!
Me sy te shiqoj
me zemer te dashuroj
me mire te vdes
se pa ty te mbes...
Zogu pa krahe
s,mund te fluturon
une pa dashurin tende
s,mund te jetoj!!!
Te dua te dua
gjithmone te kam dashur
edhe pse tere kohen
zemren ma ke plasur
Djemt ne fillim
jane artista te mire
kur ta gjirojne filmin
te thojne lamtumire!!!
Dashuri dashuri
nuk thuhet kot
fillon me puthje
mbaron me lot...
Ne nje kuti kam
fshehur nje helm
te zi nese ti me
tradhton une do ta pi.
Ti po qesh une po lotoj
dhimbjen s,mund ta duroj me
Zoti zemren s,ma krijoj
qe te luash ti me te.
Ndoshta isha pak e re
dhe s,te njoha mire kush je
Ndoshta fajet i kam une
qe te besova ty aq shume
Do te pendohesh nje dit kot.
Do te zene mekatet tua
Mos harro se eshte nje ZOT
qe te sheh ty , e me sheh mua
Mos me pyet si jetoj
kur me ke lene vete
Mos kerko falje nga zemra
qe njeher e vret
Mos trokit me ne dern time
se ajo eshte mbyll
se ne zemren qe e theve
kurr s,ke per te hyr
Mos me thuaj se me ke dashuruar
tash eshte vone shume
vone per tu penduar
Mos me pyet per ato letra
qe dikur mi shkrove
Mos loto per fatin tone
qe ti vete e shkaterrove!!!
Zoti kurr me fali,
sigurisht me lenoi,
dhe ai urdheroj,
qe pa fat te jetoj
Druri i that
Digjet ne shporet
Dashuria e par
Fillon ne krevet
Mos e duaj gjithkond
mos e urre veten
por duaje ate
qe per ty e jep jeten.
Sa me merr malli
kur gjindem larg teje
jeta me merzitet
kur sje pran meje.
Puthjet me te embla
ti mi ke dhuru
jeten ty ta fala
kur me the te du.
Kur jom ne mendime
te kom pran zemres sime
kur rruges kaloj
veq per ty mendoj
-------------------------------------------------------------------------------- FILLIMI DHE MBARIMI I DASHURISE
^^^^^^^^^^^^^^^^ ^^^^^^^
Dashuria ime
ate dite kur filloi
ende pa e shijuar
ajo shum shpejt mbaroi
Dashurija fillon
Ne fillim me shikim
Vazhdone me puthje
Mbaron me vajtim.
Sa nat e bukur
Sa nat e qet
S?te harron e dashura
Qe te done per jet.
Nuk e di si te shkoj
Zdi si te veproj
Por dashurija ndaj teje
Dy syt mi verboj.
Edhe pse jemi ndar
Une kurr zdo te harroj
Do ti mbylli syt
Dhe me mendje
Gjithmon pran teje
Do te qendroj.
Vetem ty te dua
Vetm ty te pres
Per ty do te vuaj
Deri sa te vdes.
Dashuria eshte e vertet
e verteta eshte dashuri
dashuria eshte prekje
prekja eshte dashuri
dashuria eshte ndjenje
ndjenja eshte dashuri
dashuria eshte lumturi
lumturia eshte dashuri
dashuria eshte jet
jeta eshte dashuri
dashuria eshte bes
besa eshte dashuri
dashuria eshte mesim
mesimi eshte dashuri
dashuria eshte BOTE
BOTA eshte dashuri..........
lexo me vemendje keto vargje
"Dashuria mes vajzes dhe djalit"
Un besen djal e kam ne ty
se ti cfar mendimi ke as vet se di,
un dua ta di te verteten
Se per ty e jap jeten,
po kam frik se djemt e sodit
jan shum te lazderuar
cilen vajz ta shohin
kan per ta propozuar.
Njeres i thot a me don mu
tjetres i thot ske qen per mu
Nuk ju vjen keq me i tradhtu
nuk mendoni se vajza
Nuk ban aspak gjum....
Pse bre djem keshtu veproni...
Vajzat e reja shum shpejt i MASHTRONI...!!!!!
Type your title here.
--------------------------------------------------------------------------------
Shejtane
Dashuria eshte det,
gjithkush mund te zhytet,
por aj qe s'din Not,
mund edhe te mbytet!
Djemt ne filim,
te thojn te dua,
kur bejn qef me ty,
te thojn s'je per mua.
Me fal shejtane...
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pa Ty
C'do Dit pa ty, eshte si nje dit pa diell.
C'do mbremje pa ty, eshte si nje nat pa yje.
C'do or pa ty, eshte si nje jete pa ndjenja.
C'do minut pa ty, eshte nje minut si mos te isha ne jete.
C'do sekund pa ty, eshte si mos tme rreh zemra.
Me mallkove shejtane...
Jetoj i harruar ne mes te ksaj bote,
valle mos me mallkoj dashuria jote
Zemren ma shkatrrove shpirtin
ma ke djegur skam fuqi t'jetoj
pa ty jam i Vdekur.
Do te mbaje ne mendje,
kurre nuk te leshoj qe te
kam pasur te dashur kurre nuk te harroj.
Fol me vetveten, harroje jeten
sepse ne ket bote,
se gjen te verteten??
Nese ti me don ma thuaje te verteten, s'do ta jap ve? zemren por por ta jap dhe jeten,
Nese ke zemer ndaje bashk me mua, Nese ke fjale me thuaj te dua!!!
-------------------------------------------------------------------------------- Te shoh dhe mendoj
C'fare mund te jap per nje puthje tenden
Syt e mi ndjekin te tute ne cdo levizje me te vogel...
Trupi yt eshte me i bukur se cdo sklupture e gdhendur...
Me duket sikur njerzit kuptojn deshiren e zjarrte qe vlon per ty.
Do te shisja edhe shpirtin djallit vetem ti shijoja:edhe nje here te vetme,embelsiren e buzeve
tua.
Dua te dashuroj me pasionin tim me te madh,te jetoj ne avantur,te vdes duke puthur,te digjem
duke ndjere,te dehem nga afshi,do te hyj ne shpirt te shpirtit te shkrihem nga Dashuria,te kaloj
ne nje bote tjeter,ku do te ngopem me arom epshi,dhe te ringjallem nga dhimbja....
Me pervelon deshira....
mallkoj lotet qe rrjedhin mbi faqe
e nuk arrijne dot te shuajne kete zjarr
qe as ferri nuk do e krijonte.
--------------------------------------------------------------------------------
--Nate I Vetmuar--
Kjo nate pa ty nuk po mbreteron
Gjithcka ne shpirt eshte sketer
Bashke me qiellin po behen vrere
Eshte nje shkreterire ne qiell
As yjet as ti nuk jeni me aty
Si te flej une pa te pare me sy
Asgje nuk po me shfaqet te shoh
Une i mjeri si zemeren ta ngroh
Me cfare ta ndez zjarrin e shuar
Nuk eshte dite e as dielli ska dal
Qe te leshoj flaken e tij per mall
Eshte akoma nje erresire e shkrete
E ne shpirtin tim ngela po i mjere
Kam dhimbje ne trupin e thare
E kujt ti qahem une kujt ti them
Sa po vuaj tani qe ste kam si atehere
Ne syte e mi vec pika loti pikojne
Kujt ti them ato lot ti ndalojne
Dhe syrin tim te semure ta sherojne
Me thuaj ti nate te pakten cfare te bejme
Ti nuk ke yjet ne qiellin e kalter sot
E une s?kam as vajzen qe me deshti forte
Eja... hene bashke te ngushellohemi
Te fleme bashke te qet per gjithe jeten
E ne kete bote lena sot te harrohemi
Me perqafo te lutem me shtrengo forte
Merrme me vete me hiq nga kjo toke.
--------------------------------------------------------------------------------
--Lermeni te Qaje--
Lermeni te qaje mbi humnerat e jetes
Ta nxjerr shpirtin e ta perplas atje,
Per trishtimin e mallkuar qe shpirtin
Ma ka venitur
Lermeni te qaje mbi c'do krijes te kesaj bote
Qe jane taman si hije e jo krijesa njerzore!
Lermeni te qaje te therras pa pushim
o njerze degjojeni vetem pak shpirtin tim
Lermeni te qaje atje tej i vetmuar
qe kur c'do gjeje ti vije fundi
te qeshe pa pushuar...
--------------------------------------------------------------------------------
--Te kam Enderruar--
Mbi dritare nata derdh qetsine
dhe shiu i furishem shoqeron vetmine.
Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejne
nje zemer te vetmuare mbushin shprese.
Heshtja mbreteron...
Dy sy te vegjel ngadale mbyllen...
nje buzeqeshje e embel
vjedhurazi shikon
dhe niset ne kerkim te endrres se saje.
Ngadale lundron ne det
dhe ngritet e fluturon ne qiell
me dy sy qe shkelqejne atje lart
buzeqeshja flet.
Nata kalon...
Buzeqeshja mbledhe krahet
dhe kthehet ne qerdhen e vet...
Serish heshtja mbreteron...
dhe syte e vegjel hapen me nxitim
Tani dielli i posalindur ndriqon
Te kam enderruar,
nje ze tingellon
dhe...
serish heshtja mbreteron...
--------------------------------------------------------------------------------
Ne Mes te Lumit
Nuk e di a e din por ja te tregoj
Se dashuria e pare nuk qenka loje.
Sigurisht te kujtohem
me kete stilin time te nje Poeti amator
qe shpreh dashurin per ty me zemer,
ne nje nate te qete, ne gurbetin e errt.
Vetem Hena ben nje drite te zymt
ku mund ta gjeje pak ngrohtesi dhe shpres
se nje dite pra une do te pershendes.
Jeta qenka misterike me fshetsit e saja dinake
Nje val e jetes i ndau
DY zemra
dy te rinje
dhe nje ardhmeri,
dhe ja u krijua nje e tmerrshme Histori
Zemra flet shume, goja pak me pak
por qe ngjan nje gje e till
nuk kisha menduar aspak.
Rreshtat skan te ndalur
dhe zemra filloj vajin
per te kaluaren e vet
se te kam dashur me te vertet.
Dhe tash jam ne mes te Lumit
me nje anije te lodhur,
nuk di a te thirri apo te kendoj
qe edhe mali dhe oqeani,
deti dhe fusha te me kuptojn
duke e mbajtur emrin tend ne zemer
deri nje drite diku te Agoj,
--------------------------------------------------------------------------------
Mos Ik nga e Verteta
Vetes i shton dhimbje te kota
deshir per nje te pamundur fantazie
shoqeria nuk te mjaftoi, e irrituar te dukej bota
qendroje ne ndejkje te nje meshumtesie
Iluzioni te dhuroi humbjen
ne aterimin e vonshem te se vertetes
Mos ndalo vazhdo rrugen e fatit
une kembet kam ngulur ne vendin qe jam i duhur
kepucet taket i thyen per t'mos vazhduar
ne pritje te nje dite per tu liruar
Mos ik nga e verteta, shih kjartesin
rrugen e ke pa pengese, veten e ndalon
erresira eshte nisur te len pas vobektesin
drita shpirtin ta liron drejt fatit qe kerkon
Nje dite do te agoj per ty, e kaluara mbetet vetem kujtim
nje harrese qe ishte, ringjalljen e flake e ben tym.
--------------------------------------------------------------------------------
Duhet te Vazhdoje pa Ty
Shtepi te heshtura,
Nen qiellin e renduar,
Shiu dhe Une,
Te ftohur ne vetmi,
Ne kete qytet qe asgje s?ka marre nga Ti.
Ne pritje harrova hapat e tu,
Me ngjan si ne enderr,
Eh...! kur largohesh Ti...
Me duhet te filloj perseri
Duhet te vazhdoj pa ty
--------------------------------------------------------------------------------
---- Ti je e vetmja
Enderrat i le te fluturojn drejt teje
e kudo qe te shkosh un jam pran teje
une ndodhem ne deget e pemve qe tunden.ne ajrin e natyres qe ti merr frym.
Ndodhem ne dallget e detit qe perplasen.
une ndodhem ne lotet e syve te tu...ne pluhurin e rruges qe ecen ti.
Ndodhem ne rrezet e diellit qe te ngrohte ty...Te shikoj nga yjet qe dalin qdo
mbremje...ndodhem ne qiell qdo agim...ndodhem ne re qdo perendim Ndodhem ne errsir te
mbroj ty,
ne pikat e shiut qe njomin trupin tend.....
Ndodhem ne rrahjet e zemeres qe ndjen ti
Ndodhem pran teje sa do larg te shkosh.
Un jam ne shpirtin tend e ti ne zemren time.
Sepse ti je e vetmja dashuria ime..
---------------------------------------------------------------
MESI I NATES
Eshte Mesi i Nates
Akrepat e ores ecin shpejt
Ne lumturine e enderrave
Bisedoj me vetveten si i ?mendur
Dhoma eshte armiku im i perbetuar
Qe me mban brenda
Une dua te shkoj
Me vete dua qe ta marre enderren
Ne dhome dua ta le Mesin e Nates
Akrepat e ores ende kalorojne... Glaube an Liebe, Wunder und Glück, schaue nach vorn und nie zurück ! Tu was du willst und steh dazu, denn dieses Leben lebst nur du!!


wenn du glaubst ich lieb dich nicht ich treib mit .ein scherz.dann zünde ein laternschen und leuschte miur ins herz


ich liebe dich wie apfelmuss von dem ich immer kotzen muss !!!!!
ich sitze hier und denk an dich und hoff du vergisst mich nicht !!!
ich liebe dich von meinen herzen aber auch von meinem sterben


´¨¨)) -:¦:-
¸.•´ .•´¨¨))
((¸¸.•´ .•´ -:¦:-
-:¦:- ((¸¸.•.Jeder Moment ohne
dich ist wie ein ewiges Schattenlicht.
Wann wach ich endlich wieder auf
Und sehen dein Gesicht?


I Love you not,
den du bist mein
Schrot, dass war ein Scherz,
du bist mein HERZ !


Für meine freundin
Wo immer du bist,
was immer du
tust, ob du
lachen oder
weinen musst, ob
dich jemand liebt,
oder alle dich
hasse, auf mich
kannst du dich
immer velassen!


Nur wenige Menschen sind wirklich lebendig und die, die es sind, sterben nie. Es zählt nicht, daß sie nicht mehr da sind. Niemand, den man wirklich liebt, ist jemals tot.Ich wünsche jedem Menschen mindestens einmal zu lieben oder einmal geliebt zu werden! Was Schöneres kann ich mir nicht vorstellen!


Jeder Mensch auf der Welt zeigt seine Liebe anders. Manche Menschen sagen jeden Tag: "Ich liebe dich" und fühlen dabei aber gar nichts.


ich schaue auf die uhr wo bleibst du nur ? ich seh auf dein bild mein herz klopft wie wild !!!!
ich stehe im raum und hab einen traum: er bringt mich zu dir es ost jetzt halb vier dann stehst du vor mir es ist viertel vor vier nimmst mein kinn in die hand drückst mich sanft an die wand !!!!


zeile um zeile und meile um meile flieht der verstand vor der landeweile ich tauche hinab in meine tiefsten gründe suche mich selbst weis nicht was ich finde !!
ein vogel sang, die sonne lachte , als ich an dich dachte


ich schaue zum mond wer dort wohl wohnt in weiter ferne ! ich zähle die sterne
ich schaue zum mond ob es sich lohnt in ohne bedenken dir einfach zu schencken !!
ich schaue über`s meer so lang ist es her das ich dich sah wärst du doch jetzt daWenn du nachts zum himmel schaust und dir dort ein sternchen klaust , gib ihm einen kuss denk an mich denn das sternchen das bin ich !!!
sprich nie ein hartes wort wo mit du jemanden krängst, du triffst vielleicht das herz viel tiefer als du denkst !!


Ich fragte rauh: "Was willst Du hier?"
und leise sprachs: "Ich will zu Dir!"
"Zu mir?"- "So wend den Schuh,
ich kann Dich nicht brauchen, wer bist denn Du?"
Da ging es und sah traurig zurück
und sagte leise:


Wer trocknet deine Tränen? Wer streichelt dein Gesicht?
Wer nimmt dich in die Arme, wenn deine Welt zerbricht?
Wer lässt dich einfach reden? Wer glaubt dir, was du fühlst?
Wer sagt dir liebe Worte, nach denen du dich sehnst?


Wer kann so lange schweigen,
wie deine Seele spricht?
Wer möchte mit dir weinen,
wer schämt sich dafür nich?
wer schenkt dir seine Liebe
und fordert nicht´s zurück?
Wer gibt dir eine Chance?
Wer wünscht dir
echtes Glück


(¯`•.•´¯)"Du bist nicht in meinem Herzen,du bist mein Herz!
(¯`•.•´¯)"Ich würde nicht für dich weinen,ich würde für dich sterben!
Grüsse aus Öst....


(¯`•.•´¯)Zuletzt fragte sie:"Wenn ich weggehen würde würdest du für mich weinen?
(¯`•.•´¯)Er sagte:"Nein
(¯`•.•´¯)Sie ging traurig davon.
(¯`•.•´¯)Er packt sie am Arm und sagt
(¯`•.•´&


(¯`•.•´¯)Ein Mädchen fragte einen Jungen
(¯`•.•´¯)"Magst du mich?"
(¯`•.•´¯)Er sagte:"Nein
(¯`•.•´¯)Sie fragte:"Findest du mich hübsch?
(¯`•.•´¯)Er sagte:"Nein.Ich habe dir geschrieben das ich dich verabscheue,ich hab dir geschrieben,das ich dich nicht liebe doch verheimlicht habe ich dir die tränen die dabei über mein gesicht liefen!!!!


Ich habe dir geschrieben das ich dich verabscheue,ich hab dir geschrieben,das ich dich nicht liebe doch verheimlicht habe ich dir die tränen die dabei über mein gesicht liefen!!!!


ghetto rap hin ghetto rap her ich bin der dich fickt,junge du bist net der rede wert
Berühre niemals ein Herz , wenn Du nicht in Lage bist es zu Ehren und zu schützen. Verwechsel nie Liebe mit Leidenschaft! Du könnt dieses so sehr verletzten das es nie mehr wieder lieben kann


ich kann nicht lieben ohne herz,ich kann nicht weinen ohne schmerz,ich kann nicht nicht leben ohne dich,ich bitte dich,vergiss mich nicht.....
Join Piczo!
How Piczo Works
Report Bad Content
View High Resolution
Download For Printing
Order Prints & Gifts
Create Your Own Site         POEZI DASHURIJE!

Me fal qe te dua kaq shumë.Me fal qe ne zemer te lendoj.Me fal por është   teper vonë,Nuk munden unë ty te harroj...Por unë njeri nuk dua më të jem nuk dua unë me te   flas për dashurin sepse ti nxorre   nga zemra.Pa ty jeta ime ska kuptim..Me fal qe prap po te lendoj me fal qe përjetë do të dua me fal por nuk e di si bëhet me një njeri te qmendur si mua...I qmendur se tregoj te verteten I qmendur se jam i sinqertë se   ty te   dua me shumë se një jetë..Me fal per te metat e mia me fal qe te dhash një shekull dashuri por jeta i ka keto padrejtësi jeta me solli tek ti..Më në fund arrita te kthej buzqeshjen përseri ashtu siq ma ktheve mua dhe me bëre te ndihem njeri..
Un e ti
Eja me mua,
se ty te kam shpes,
eja me mua se pa ty sdu te Vdes
ti je djelli qe mua me ngroh,ti je éndrra qe un shum e shoh!
Nëse më don aq sa më thua ,
mos kërko të më ndërpresh ëndrrat,
dëshirat , kënaqësitë,
të cilat i kam për ty ,
Ato jan kaq të bukura po të futesh mbrenda tyre ,
Pa to , unë s'do te jem kë që jam ,
pa qenie pa shpirt ,
Pa to unë do te isha një njeri i zbrazur ne trupin tim
i lëvizur nga të tjeret ,
Pa to ti s'do të më duash kaq shumë !
Mos ke frig unë ëndrroj aqë sa duhet të ëndrruar ,
ndaj i zhgënjyer nuk dal nga to ,
kujdes të lutem mos mi lë në gjysëm , ëndrrat,
dëshirat ,kënaqësin   të cilat i kam vetem për ty... Do të vij natën
dhe të puthi fshehurazi
Ti s'do ta dish ,
në ëndrra tua do të hy dhe ti shprishi ,
ti s'do ta dish ,
do të behem si një yllë dhe të sjelli drit
pastaj do të shkoj,
të kthehem prap në ket vetmi!!!
Mos mendo se te kam harru, mos mendo se tjter du,
mos mendo se zemren time
tjeter kush ka me gezu.

Me thane se jam i cmendur
I cmendur se ndjej dashuri
Me thone se jam I cmendur
Se mall ndjej te shkruaj poezi
I cmendur me thone se jam
Se besoj tek ti
Se fjalet   e tua jane të kota
Jane fare pa dashuri
Ohh I cmendur un jam
Se besoj tek ti
Se te dashuroj pa hile
Vall kjo quhet qmenduri...

Kur me ty bisedoj dhe heshti
Dhe dridhem kur me flet   ngadal
Mendoj se brenda teje ka dicka
Qe ti ma thua me zemer, jo me fjale ......

Let shkatrohet e gjith bota
Se kto vite ishin tkota
qe ti fala ty dhe jeten time
ne dor ti ta lash

Jam pa dashuri, si gjepi pa pare
Kur sjam afer me ty digjem si cigare
Eja po te lutem mos me le ne vetmi
Se Zemra nuk don tjeter por vetem TY...

Nese lotet ne sy
te pikojne ngadale
kujto zemren time
qe dikur ta pata fale

Mos i beso askujt e mos e urrej veten..
Por me beso mua qe per ty e jap jeten
Edhe pse je larg asgje sme pengon
LARGESIA na ndan DASHURIA na bashko

Me kujtime mos me mashtro eja te une
Nese me don Jam pa ty dhe po lotoj
Syt per ty do ti qerroj Ty te dua
Ty te pres Ne prehen Tend dua te Vdes BUZET

Nuk jam poet,
te shkruaj poezi
Por fjalen te dua,
E shkruaj vetem per ty

Bilbili ne dege
Sa bukur kendon
Ti puthsha buzet
Ti qe e lexon

Per ty qe te dua
Do te them sukses
Per ty kam lindur
Per ty do te vdes
................................
po e nise une

T e dishe te lexosh
E shte   e lehte ta kuptoshe
D ashuria eshte pafund
U ne te dua ty gjithkund
A merika seshte katund
...........................................
E kaluara me pelqen
se te njoha ty,
te tashmen e dua
se jemi te dy,
nga e ardhmja kam frike
se mbetem pa ty....
Te dua zemer te put fort ne gush
................................................
Dua te behem lot
te shetise neper fytyren tende
te vije deri tek buzet e tua
dhe te them fjalen TE DUA Perqafim
.............................................
Te dua, te mallkoj,te urrej,te dashuroje.
Te dua,se me del ne   enderr,
te dashuroje se je si engjell,
te mallkoj,se te dua teper,
te urrej,se ti do nje tjeter...........(ishalla jo ne te vertet) SI NDIHEM PA TY???
^^^^^^^^^^^^

Ku me ike ku humbe ku u trete
nje plage ne zemer me mbete
nje zjarr qe kurr nuk shuhet
nje emer qe perjete ruhet


Se di c'me ndodh kur jam me ty
Kur me shikon me ata sy
Kur me buzeqesh me ledhaton
Koke e kembe ti me pushton.

S'e di se c'ndjen kur me ke prane
Kur te dy vetem rrime menjane
Kur koken ve tek gjoksi im
S'e di a e ndjen shpirtin tim ?!

S'e di c'mendim ke ti per mua
Kur te shtrengoj por s'them te dua
Kur them se vdes per buzet e tua
S'e di a me beson ti mua?

S'e di c'do te ndodhe me ne te dy
Sikur te mos jem me me ty
Sikur kjo ender te ndalet nje dite
S'e di a do te shoh me o drite?

S'e di pa ty çdo bej o yll
Pa ty kjo bote me duket nje pyll
Pa ty kjo bote s'do kete kuptim
S'e di o fiksim i trurit tim.

S'e di valle a do te duroj
Pa e puthur me ate goje
Pa e prekur me ate dore
S'e di a do ndjej me nxehte a bore.

S'e di sa gjate do te vazhdoje
Por di sa shume te deshiroj
E di sa shume ti me gezon
Kur pak vemendje me kushton.

E ndjej se shume do te te dua
Sa kohe keto buze do me puthin mua
Sa kohe qe zemra do t'me punoje
Emrin tend do te kem ne goje.

S'e di sa shume do te zgjase kjo jete
S'di si do shkoje ne te vertete
Por diçka di me siguri :
Ajo qe dua je veç.......... Ti. pi duhan pi duhanDy pika lot' per dashuri, dy zemra qe ndodhen ende ne vetmi,dy zemra te arta, dy zemra te zjarrta, e duan njera tjetren edhe pse jan te larta.SA ka deti uj dhe zall, aqe shume zemra ime per ty po qan. Edhe vdekjen e kam thirr shume her. Por pa ty nuk po me merr. Ne mesin e nates ne ket terr te zi une rri i vetmuar mendoj per ty, po te kisha afer dija qka te bej po neper mjet internetit nje puthje po ta qoj. Nese une vdes me mbulon dheu i zi mbi varrin tim do te shkruan, TE DUA vetun ty. Thikat i pranoj, plumbat i duroj,por n darjen me ty nuk mud ta paramendoj zemer


Pa ty nuk mundem te rri, pa ty jeta me behet hi,pa ty varri nuk me pranon, pa ty jeta nuk mjafon, se zemra e ime e shkret vetum ty te don.....

TUNG TE PERSHENDES    
                              Ju uroj gjdo gje ne   jet,ne trup shendet,ne pune vullnet,ne ide drejtsi--ne nerva qetsi,ne familje harmoni,ne ardhmeri lumturi,dhe shum shum shum --fat ne DASHURI!!!!!

Deshiroj te behem lot e te vije ne ftyren tende e te theme se s`te kam harrua dhe te theme se shume te dua. Nje fjal e gzim te dua me zemer ty o shpirti im

Naten nuk flej ter diten per ty mendoj,ter naten per ty lotoj...pse nuk kam forc te harroj? Pse ende te dua kur ti me ke harrua? Pse ende per ty vuaj, kur ti tjetren e ke pran, kur ti jeten me tjetren e ndan? pershendetje

Kur te VDES ado te vish?Kto kujtime ado te mi bish? Per mbi varr me mi lexu e une mbrenda me vajtu, se prej teje jam largu!. se shum ty tkam dashuru....

TASH I ERDH   FUNDI KESAJ   TUNG TE PERSHENDES   NGA ZEMRA, love,
DUA" Dua te behem lot, qe mbi fytyren tende te qendroj. Dua te behem ajer, qe ne trupin tend te lundroj. Dua te behem flutur, qe lulet prane ty te nuhas. Dua te behem fjale, qe nga buzet e tua te rreshkas. Dua te behem zog, qe mbi ty te fluturoj. Dua te behem gjithcka, qe prane teje te qendroj


NESE UNE KAM VDEKUR E TI S'MUND TA NDALESH LOTIN PER TE ME NGJALL MUA VETEM LUTE ZOTIN NESE TI JETOVE PER NJE DASHURI DIJE SE EDHE UNE JETOVA PER TY NESE TI JETOVE PER TE DASHURUAR DIJE SE EDHE UNE TY TE KAM DASHURUAR TRENI PER TU NDALUR DUHET TE FRENON EDHE ZEMRA I FALET ASAJ QE E DASHURON


Kthehu


Nje puthje legale, nuk do te vlej kurre si nje puthje e vjedhur.

Poezi dashurie

  Tek syte fillon gjithçka,
ne fillim vetem syte e njohin dashurine ,
vetem ato e shohin
dhe ja tregojne zemres,
zemra e ndjen ate!

Quhet Dashuri !

Me fal qe te dua kaq shume
Me fal qe ne zemer te lendoj
Me fal por eshte teper vone
Nuk mundem un ty te harroj

Me fal qe te bera padashur
Per mua pa qellim te mendosh
Me fal qe te bera per mua
Poezi me dhimbje te krijosh

Me fal por njeriu prandaj vuan
Te dashuroj nje njeri si ti
Ti thaje lotet pa kaluar qerrpikun
Dhe kur te prek buzet te quhet (dashuri)

Me fal por nuk te them te dua
Nuk dua me puthje nga ty
Ato jane vec dhimbje per zemren
Ato me bejne te ndihem njeri

Por un njeri nuk dua me te jem
Nuk dua un me te flas per dashurin
Sepse ti me nxore nga zemra
Pa ty jeta ime s'ka kuptim

Me fal qe prap po te lendoj
Me fal qe perjete do te dua
Me fal por nuk e di si behet
Me nje njeri te cmendur si mua

I cmendur se tregoj te verteten
I cmendur se jam i sinqerte
Se ty te dua me shume se nje jete

Me fal per te metat e mia
Me fal qe te dhash nje shekull dashuri
Por jeta I ka keto padrejtesi
Jeta me solli tek ti

Dhe ti si nje qenie e pafaj
Si nje engjell me zemer te vrare
Ti ke dicka te vecante
Ti ke shume lote te pathare

Me ne fund arrita
Te te kthej buzeqeshjen perseri
Ashtu sic ti ma ktheve mua
Dhe me bere te ndihem njeri
Un e ti
Eja me mua,
se ty te kam shpes,
eja me mua se pa ty sdu te Vdes
ti je djelli qe mua me ngroh,
ti je éndrra qe un shum e shoh!  

  Ënderr e heshtur
E dashura ime   , e mir ime e panjohur ,
Tani s'më zë gjumi duke menduar për ty ,
Në dritaren time rrah shiu i pasosur ,
me trishtim ëndërror e mallëngjim të ri . . .

E dashura ime e pashfaqur,
e shtrenjata ime sa ëndrra ,
dil mos m'u fsheh ne misterin e vetes time ,
mjafte ndjete mbrenda në ket shpirt   . . .

E dashura ime drita ime e jetes të lutem më ndihmo ,
Si mundem të mbaj gjith   ket dashuri ???
Sikur ta dish ,sa shumë gjëra me djegin gjoksin pa thënë,
Sikur ta dish se ç'lëndim ka shpirti im si një lule e vyshkur
në pranver , duke te pritur ty mos po vjen njëher .......

Dashuria
Deshiroj te shof me sy
te mos digjem mall per ty
sikur te isha reze HANE
do te hy ne dhomen tende,
vetem ta dish se sa te DU
sdo te jetojsh as ni ohr pa Mua !  

Pritja
Ty po te pres , asgjë tjeter ,
mes vdekjes dhe heshtjes ,
mes vetmis dhe trishtimit ,
mes hijes dhe jetes ,
Nga kjo pritje e gjatë
u pergjakë diku nje drit ,
një zemer e cila priste
i than Lamtumir ! ! !

Nëse më don aq sa më thua ,
mos kërko të më ndërpresh ëndrrat,
dëshirat , kënaqësitë,
të cilat i kam për ty ,
Ato jan kaq të bukura po të futesh mbrenda tyre ,
Pa to , unë s'do te jem kë që jam ,
pa qenie pa shpirt ,
Pa to unë do te isha një njeri i zbrazur ne trupin tim
i lëvizur nga të tjeret ,
Pa to ti s'do të më duash kaq shumë !
Mos ke frig unë ëndrroj aqë sa duhet të ëndrruar ,
ndaj i zhgënjyer nuk dal nga to ,
kujdes të lutem mos mi lë në gjysëm , ëndrrat,
dëshirat ,kënaqësin   të cilat i kam vetem për ty   . . .
Në darsmen time
Atë ditë kur të vdes
Ju lutem mos vajtoni
Por me këngë e valle
tek varri t,më dërgoni
nanës mos i thuani
se e bija ka ndrruar jetë,
le t,kujton e shkreta
KRUSHQIT i përcjellë!
N,darsëm time t,gjithë ti ftoni
Shoktë e miqët ti lajmëroni
Afër dua t,gjithë ti kam
Le t,më shikojne
Për të fundit herë
Në anën e djathtë
Vajzën e dua pranë
Për herë t,parë e t,fundit
Le të përshpërit fjalën
NANË...

- E dashurë -

Malli u bë qerpik ,
e mbi sy qëndroj ....
vështrimi u bë dit,
dita u be zog e të kerkoj
por s'të gjet ,
ti ishe fshehur prapa syve të mi .

Janë nga janë
fjalet më të bukura për ty ... i mblodha ,
ndjenjat më   të bukura
që s'kërkojnë prova ,
E dashur,përgjigjmu , më degjon ?
Ke kohë të mendosh ,
ke kohë   të qash e të qeshësh ,
je me mua me asnjë tjetër ,
jan nga jan të gjitha gezimet ,hidhrimet ,
shqetisime , me ty i mesova kur nga ai qast kur
me ty u njoftova ! ! !

Do të vij natën
dhe të puthi fshehurazi
Ti s'do ta dish ,
në ëndrra tua do të hy dhe ti shprishi ,
ti s'do ta dish ,
do të behem si një yllë dhe të sjelli drit
pastaj do të shkoj,
të kthehem prap në ket vetmi !!!

Dashuria
Une jam e jotja ,i mi je ti,
kete ta dish me siguri.
Ty te kam mbyll ne zemren time,
Çelsin e humba ,s´di se ku,
  ndaj ti do te mbetesh mbyllur ketu.      - Ti engjulli imë -
Ti engjulli ime më bëre të zbuloj universin e dashuris ,
aty ku deshta të jem me ty një jetë të tër në horizontin
e pafund në qiellin e hapur me plot yje me zemra perplot dashurie .
Unë që besojsha në një dashuri të veshtir, mendojsha se është pamundur pritja ,
si të veproj kur ty s'të takoj , por tani e shoh se sa leht është kur të dashuroj
kur them se jam me ty edhe perse për nuk je afër,
asgjë nuk me duket e veshtir tani . . .
E tani si mundem   të harroj ,
edhe nëse një dit jeta na ndan
përgjithmon me ke pran për të then deshiren e flaket që e kam ,
fjalen "Të dua " pa pershperis   . . .
Sot kur e shiko të kaluaren
shoh një shpirt të humbur , një shpirt të thyer e të zhgënjyer   nga jeta   . .
Në presencen time shoh tani nje engjullë në drejtimin tim
që më mban në dor, së bashku fluturojm diku largë në qiell
që dashurin e flaket ta shijojm .

Xhelozi
Mos mendo se te kam harru,
mos mendo se tjter du,
mos mendo se zemren time
tjeter kush ka me gezu.    


I çmendur   !!!

Me thane se jam i cmendur
I cmendur se ndjej dashuri
Me thone se jam I cmendur
Se mall ndjej te shkruaj poezi
I cmendur me thone se jam
Se besoj tek ti
Se fjalet   e tua jane të kota
Jane fare pa dashuri
Ohh I cmendur un jam
Se besoj tek ti
Se te dashuroj pa hile
Vall kjo quhet cmenduri … ?
Lermeni te qaj
Lermëni të qajë mbi humnerat e jetës
Ta nxjerr shpirtin e ta përplas atje,
Për trishtimin e mallkuar që shpirtin
Ma ka venitur
Lermëni të qajë mbi c,do krijes të kësaj bote
Që janë taman si hije e jo krijesa njerzore!
lermëni të qajë të thërras pa pushim
o njerzë dëgjojeni vetëm pak shpirtin tim
Lermëni të qajë atje tej e vetmuar
që kur c,do gjëje ti vije fundi
të qeshë pa pushuar

Kur mendoj per ty
Dhe ethe shpirtri leshon
Mendoj per gjenjen   me te bukur ne jete
Mendoj per dashurine tone.

Kur mendoj per ata sy te bukur
Dhe buzet qe dridhen pa fjale
Mendoj per floket mbi gjoksin tend
Dhe zemrat qe rrahin pandal.

Kur me ty bisedoj dhe heshti
Dhe dridhem kur me flet   ngadal
Mendoj se brenda teje ka dicka
Qe ti ma thua me zemer, jo me fjale.

Dicka qe me ben te ndihem si engjell
Dhe hap krahet drejt teje te fluturoj
Ti me shterngon aq forte prane vetes
Dhe un ngadal peshperis te dashuroj


Nese nuk te thash
se per mua je ti
ajo qe me fal buzeqeshje
ajo qe me fal ngrohtesi

Nese s'ta shpreha dot
sa shume te dashuroj
fajin e kish natyra
qe si dha zemres goje
Mos me le!
Mos me le ne pranvere
mos me le te mjere!!!!
mos me le pa lule
mos me le pa ere.
Mos me le te lutem se te dua shume!
mos me le pa shprese,
mos me le pa gjume!!!!!!
ti e di se te dua
dhe vuaj per ty te lutem te lutem!
mos ma dhuro vetmine
ti je per mua shok
ti je per mua gjdo send ti je ai
qe ne zemren time ke,
me te bukurin vend
        TE dua.        

sa më pelqen ....

Ne naten e heshtur
ne endrrat pa mbarim
kerkoja veç nje emer
flisja per dashurine

Kerkoja nje prekje
ndoshta dhe nje kuptim
vall si t'ja ve un emrin
vuajtjes ne shpirtin tim

Vall si ta quaj kete enderr?
po ndjenja çfar emri kan
po valle syte e bukur
si mundem pran ti kam ?

Do mundem valle ne zemer
te te hyj ngadale
qe dhe un te kuptoj
ç'eshte dashuri e pare

Do mundem valle nje emer
ketij shpirti t'ja kushtoj
qe dhe pastaj te them
D... te dashuroj...

Pastaj do them ngadale
ne endrra un besoj
ndoshta dhe vec me sy
jete do te dhuroje

Nje jete plot me mall
me lule plot arome
nje jete qe kurre s'do shuhet
nga dashuria jone

Se jeta eshte vec lule
si yjet me shkelqim
ashtu si zemrat tona
do ruajn dashurine

Sa me pelqen kjo jete
kur ti me dashuron
sa me pelqejne lulet
kur jane plot arome...
Mos ik nga e Vërteta
Vetës i shton dhimbje të kota
dëshir për një të pamundur fantazie
shoqëria nuk të mjaftoi, e irrituar të dukej bota
qëndroje në ndejkje të një mëshumtësie
Iluzioni të dhuroi humbjen
në aterimin e vonshëm të së vërtetës
Mos ndalo vazhdo rrugën e fatit
unë këmbët kam ngulur në vendin që jam e duhur
këpucët taket i thyen për t'mos vazhduar
në pritje të një dite për tu liruar
Mos ik nga e vërteta, shih kjartësin
rrugën e ke pa pengesë, vetën e ndalon
errësira ësht nisur të len pas vobektësin
drita shpirtin ta liron drejt fatit që kërkon
Një ditë do të agoj për ty, e kaluara mbetet vetëm kujtim
një harresë që ishte, ringjalljen e flakë e bën tym.  
Dashuria e humbur
Sikujt Dielli i Shendrit
Sikujt Lulet i Qelin
Vetem Une Ne Kete Bote
Jetoj Pa Fat
Ajo Femer Me Ka Kerkuar
Ajo Femer Me Ka Rejt
Ne Secilen Ane
Dashurin Ma Ka Vjedhur
Dhe Tjetrit Ja Ka Dhuruar
Secili Don Dike
Renat ia Kap, Dhe i Tregon
Vetem Zemra Ime
Dhimbjet i Duron Dhe Nuk I Tregon
Une Ditet i Kaloj
Ne Vetmi Dhe i Mberzitur
Por Ajo Me Tjetrin
    Ditet i Kalon e Gezuar    
Tek syte mbaron gjithçka..
ata e kuptojne menjehere largimin
  jane ata te paret qe derdhin lumenj lotesh...
  pastaj i peshperisin zemres... 'harroje'
                    (eh sikur te ishte kaq i thjeshte edhe per zemren harrimi!)                                  Type your title here.


Jetoj për ty shpirt.....

Zgjohem në mëngjes me Ty në zemër
Pas një nate të gjatë,në ëndrrat e tua
Dashuria ime e ka një emër
Jetoj për Ty shpirt,të dua,të duaaa

I bukur hyjnor i shikuar në shpirtin tim
Ndjenjë e skalitur në tingujt e zemrës
Flladi i pastër që fryen në agim
Lule e jetës,lule e pranverës.

Dashuri e shikuar në shpirt!Në thellësi!
Nën tingujt e shpirtit,nën tingujt e zemrës
Të puthin buzët e mia,qeshin sytë e mi...Në zërin tënd

Kur e degjoj zërin tënd
Edhe bilbili këndon në degë

Zogjët ia thonë cicirrimës
Dhe kendojnë e vallëzojnë

Lumi i ndalë valët
E nuk rrjedh
Për të ndegjuar Ty

Në zërin tënd kohët rinohen
Mallit i ndërrohet ngjyra e flokut

Me zërin tënd
Dashuritë janë të zjarrta
Janë të ëmbla
Më fisnike janë

Në zërin tënd
Në qenjen tënde.Trajtat e pikëllimit

Cila lule është e zezë
Kur vdes në kopsht
Cila ëndërr është e bardhë
Kur vdes në shtrat
Cila dashuri është e zjarrtë
Kur vdes në pritje
Cila vetmi është e harruar
Kur vdes pa puthje

Tjetër është dhembja ime.....


Type your title here.

  benii                        

Gj--e-L---o__Z---i---J---a
~~~~~******

Gjelozija eshte nje send

Qe shpirtin ta shkatrron

Te ben te pa besë

Dhe dashurin e shkatrron

ADRIATIKU_PE_23_BERLIN_
JETO JETEN
JETO DHE DASHURO
MOS FYEJ ASKEND
SE KETU TE GJITH JEMIN 1
~~~~~~~~~~~~~*
DASHURO ATE QE E DON
MOS NDEGJONI ASKAND
SE GJELOZIA DASHURIN
SHUM SHPEJT E SHKATRRON~

***********
Do te vjen koha e do pendohesh

Se qka ki vepru

Atehere eshte shum vonë

Dashurija mes neve dyve ka mbaru
~~~~~~~~~~

Sa e bukur esht dashurija
Sa e bukur esht dashurija
Dy sende tjera te keqija janë
Njera esht tradhtija e tjetra esht Gjelozija
~~~~~~~~~~~~
Bilbili ne degë
Sa bukur kendon
Ti puthsha buzet
Vargjet e dashuris kur i lexon

O zot pse me le keshtu te vuaj

Pse vetem lote dhe vaj

Pse sna bashkon me ate qe dua

E te mos ndahemi sa t´jemi gjall

Ti ike dhe me le ne vetmi

I yti do te jem sdo te na ndaj as dheu i zi
************************************

Me kujtohet ajo dite

Kur te stacioni te percolla

Desha te them te dua

Por nga goja u morra
~~~~~~~~~~~~~~

Mos u pendo fare

Mos u ba pishman

Sepse ke zgjethur djalin

Sipas qefit tend
~~~~~~~~~~~~

Pse moj vajz me tradhtove

Besen mua ma ke pas dhan

Femija i parë kur te lindë

Ngjitja emrin tim**
*************


Une ty te ënderroj

Foton tende kur e shiqoj

Te ënderroj qe sa me afer te kam

Te ënderroj te perqafoj

Ato buzet e tua te kallura

Qe shum i du

Eja nje here sonte ne qetsi

Eja te bashkohemi une dhe ti
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~J*e*T*ë A~p~O V*d~E*k~J~e
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Kryqezim terthor

Brengë e tmerrshme

Afsh shekullor

Rrugë e terbimit

Mbi valet e deti i terbuar

Toka degjon uturima zerash

Qe mbjellin rrenje

Jete apo vdekje

Deshir e sprovuar

Pjes te ndara zemrash

Mblidhnu njehere

Gjarpinjet e gjakut

Mbi maja te thepisura

Te keshtjelles se lart

Me perpelitje me kohen per

JETë~~~~ApO********V~D*E*K*J*E


Nata me yje

Oh sa bukuri

Dua te kam afer

Deri sa ti mbylli syt.....

~~~~
Takimi i parë te kujtoj me mall

Takimi i dyt te dua me shpirt

Takimi i tret te dua me te vertet

Takimi i katert dua sonte te kam afer

Takimi i pest per ty do te vdes
~~~~~*****

Shiu po bjen pika pika

Eja ti rrina bashk se pa ty nuk po u rrika
~~~~~~~~

Telefoni po cingerron

ALO Edashur apo me ndegjon se

Zeri yt i embel shpirtin ma sheron
Zemra juja me ben te vuaj

Syt e ty me bejn të shkruaj

Trupi yt me ben poet

Fjala jotë zemren ma djeg..
~~~

Gjumi nuk me merr

Muzika me ben shoqeri

Deri kur keshtu as vet nuk e di

~~ EMRIN DO TA SHKRUAJ
Se shum te adhuroj

Ne zemer te kam dhe sdo te harrojE kam nje deshir

Qdo natë e ënderroj

Do te isha i lumtur

Me ty të jetoj
~~~~~~~~~~~~

shiu bije pika pika

dashurja nuk eshte

per fanatika hahhha


Sa e mire eshte lirija
Sa e mire eshte dashuria
Sa e keqe eshte kur vajza
Vuan nga dashurija
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Ska lule po zambak
Ska njeri pa gjak
Ska dimer pa stuhi
Ska njeri pa dashuri
********************
Qe diten e pare
Qe te kam shiqu
Vetem per ty e dashur
Une jam tu mendu
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Te dua te dua
Per ty do te vdes
A mendon ti mua
Pergjigjjen te ma kthesh
~~~~~~-----****************
Druri digjet e lene hirin
Dashuria vdes e lene kujtimin
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

ZEMREN TA FALA TYYYY
QYSH NË TAKIM TË PARË,
I YTI JAMË DHE
ASKUSH NUK MUND TË NA NDAJ.V e T e M N j E
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Nje lule në saksi

Nje kujtim e kam per ty

Nje shpres qe me mbanë

Nje zemer e ndar ne dy pjesë

Nje zemer qe vetem ty te donë

Nje shpirt qe pa ty sje;tonë

Nje fjalë nje bes

Per ty e dashur do te vdes


Jetoj te sotmen
~~~~~~~
Jetoj te sotmen qe te jem te lumtur

Jetoj te sotmen qe me shpres per te nesermen

Jetoj te sotmen qe te dashuroj e te jem i lumtur te nesermen

Jetoj te sotmen qe te gjitha neser ti kam

Jetoj te sotmen qe te nesermen askush te mos na ndaj

Jetoj te sotmen qe te nesermen nuk e di qka dona pret

Jetoj te sotmen qe se e nesrermja ndosht nuk na pret

Jetojm te sotmen e dashurojm sot se neser do te iku diku larg

Jetojm te sotmen qe do te vij nje dite e sdo te me shohesh ME

Jetoj per ty jetoj qe ne zemer te kam dhe kurr sdo te harroj

dhe varri i zi do te me mbuloj po ty e dashur sdo te harroj
lass mich weinen,
denn ich werde nie mehr glücklich sein,
lass mich leiden,
denn mein Herz ist allein,
lass mich sterben,
denn ich kann ohne Dich nicht LebenE kam një deshir,
o sa është e thjesht,
buzet me ti puth tjeter skisha desht.
Të dua , të dua dhe prap të dua,

nese pa ty vdes në at Botë të pres!!


Vajza shqiptare
~~~~~~~~~
Vajza eshte e bukur

Vajza eshte e artë

Vajza shqiptare eshte krijuar

Vetem per djem shqiptarë---
~~~~~~~

Jetoj per ty

Se shumë te dashuroj

Du sonte ta fali zemren time

Qe vetem per ty po qan

Mos ik te lutem

Se vetmin shum e urrej

Dua te kam afer

Deri sa të vdes~~
~~~~~~~~~~
Ti je ajo qe me ben te vuj

Ti je ajo qe me ben shruj

Ti je ajo qe ben poet

Ti je ajo qe me ben te vdesEmrin Smund Ta Shkruaj

Emrin smund ta shkruaj
Se shum te dashuroj
Por ne zemer te mbaj
Dhe kurr ste harroj
~~~~~~~~~~~~
Nuk jan keto fjal
Por nga zemra i kam marr
Nga zemra e perlotuar
Te shkruaj shpirt me mall
************
Edi sa lote per mua derdh
Edi sa shum shpirt me don
Prandaj sa te jete jeta
Kjo zemer pa ty sje-ton
Do Te BetOheM Per DaShUrI
T~E ~V*A*RR*I~
~~~~~~~~~~~~~~~~~
Deri kur ne vuajte
Deri kur ne vetmi
Deri kur zemra ime
Te shpresoj per ty.
~~~~~~~~~
Sa i bukur eshte varri
Aj shtrat i vertet
Prandaj menxi pres
Sa me pare te vdes
~~~~~~~~~~~~~
Kure te vdes apo vjen
Kete kujtim apo ma bjen
Per mbi varr me ma pru
Une me varr me vajtu
~~~~~~~~~~~~~~
Po t?me qoni tuj vajtu
Me lote ne sy qdo njeri
Prandaj kurr nuk do te
Shifemi UNE shpirt dhe TI
~~~~~~~~~~~~~~~~~
Koha po kalon kthim
M? nuk ka ,varrin nuk
E di ku e ke ,por
Dashurin te une per jete e keDitet po kalojnë

E malli per dashuri

Qdo ditë më shtohët

Dua të dashuroj

Se pa DaShUrI smund te jetojë

Dua të dashurojë

Më ZeMeR dhe ShPiRtë

Dua të jemi i lumtur

Deri sa të vdesë

Që të me mbulojë aj dheu i Zi


Koha po kalon
kthim Me nuk ka
,varrin nuk E di ku e ke
,por Dashurin te une
per jete e ke

te dua te dua pasha perendin nese nuk beson
pyte zemren time per vuajtjet e mia ajo te treg
on Te dua te dua Pa ty s´jetoj

P~E*R T~*Y
~~~~~~~~~~~~~

Për ty kam lindë

Për ty do te jetoj

Për ty do te shkrihem

Për ty do te tretem

Për ty e dashura ime

Për ty do te vdesë.

@~Valet e detit~@

K~U~ L*I*N*D*E* ~O* ~D'A'S'H'U'R'I
~~~~~~~~***************''''''''valet e detit

Dashuria lindi
Ne dy zemra per njeheri
Vershoj ne dy shpirta
Si lumi ne shum degë
~~~~~~~~~
Dy barka te shpreses
I ndave ne dy brigjë
Të mbushura me lot dhe vajë
Ne flak mallin ma digje
~*************
Dashuria lindi ne dy zemra
Dashuria qesh ne dy zemra
Dashuria qanë ne dy zemra
Dashuria vdes ne dy zemra
~~~~~~~~~~~*******
Dy gjera të verteta i ka jeta
Njera eshte D*A*S*H*U*R*I*A
E tjetra eshte V~D~E~K~J~A


T~E ~V*A*RR*I~
~~~~~~~~~~~~~~~~~
Deri kur ne vuajte
Deri kur ne vetmi
Deri kur zemra ime
Te shpresoj per ty.
~~~~~~~~~
Sa i bukur eshte varri
Aj shtrat i vertet
Prandaj menxi pres
Sa me pare te vdes
~~~~~~~~~~~~~
Kure te vdes apo vjen
Kete kujtim apo ma bjen
Per mbi varr me ma pru
Une me varr me vajtu
~~~~~~~~~~~~~~
Po t´me qoni tuj vajtu
Me lote ne sy qdo njeri
Prandaj kurr nuk do te
Shifemi UNE shpirt dhe TI
~~~~~~~~~~~~~~~~~
Koha po kalonë kthimë
Më nuk ka ,varrin nuk
E di ku e ke ,por
Dashurin te une për jete e ke
~~~~~~~~~~

P~E~R ~S~*E
~~~~~~~~~******************
Per se te jetoj

Per se te mos dashurojë

Per se të mashtrohëm

Per se te vauj

Pes se te pres

Per se te vdes

Vetem per ty


Dua ate qe dua
Dua sonte ne vetmi te gjitha mi kujtu
Dua ta kujtoj gazin e lumturin
Dua ta kujtoj vuajtjen e tradhtin
Dua sonte zemren ta shpalos
Ta shpalos flet per flet
Ta shiqoj qka kam per jetuar nekete jet
Dua sonte qe askush t´me pengoj
Dua sonte vetem yjet te me bejn shoqeri
Dua te flas per dashuri
Dua te flas edhe per at varr te zi
Dua sonte te qaj me lot
Dua te iku nga kjo botë
Dua te shkoj ku ka qetesi
Qe vetem vetmia te me bej shoqeri
Sontë s´dua me askend te flas
Dua te jem i vetmur ne qdo qast
Se sontë zemra imë do te pushoj
~~~~************************
Pjesa e dyte
~~~~~~~~~~~Nje nate sonte ta filloj
As sonte nuk dua me me pengu
Sdua sonte te shoh as drit
Dua vetem qiriu te me bej drite
Dua sonte zemren ta shpalos
Ta shpalos librin e dashuris
EDhe nje flet tjeter
Dua ta shpaloje po kete
Te dyten nuk mund te jau tregoj
Kete ne zemer do ta mbaj
Dua sonte librin e dashuris me perfundoj
Dua edhe jete te nderroj
Dua te iku nga kjo bote
Nga kjo bote me vuajtje e mashtrime
Dua te shkoj te aj shtrati ime
Qe ne qdo qast po me pret
Dua te vdes me lote ne sy
Te tregoj qe jam tu mendu per ty
Une kame vetem nje porosi
Dashuroni te lumtur pa tradheti
Kur te vdes te lutem kete kujtim apo ma bjen
Permbi varr me ma pru
UNE me gjithe varr me vajtue
Varrit tim nje dritare
Ju lutem ia ndertoni
Ti shofe zogjet qe fluturojn
Kujtimet e mija te ti me ti pru
Dhe ty me te tregu
Qe edhe ne varre ste kam harru


L*A*M*T*U*M*I*R

LE TE MBESIN TE GJITHA KUJTIME

ANDAJ KA ERDHE JU LE TE VAJ E JU ERDHE VAJI IM

MA NUK KA TE BEJ ME NDER POR

TI DO TE JESH LODER PER TJER

URAT QE NA LIDHNIN NE NJE SHOQERI

ME LOT DO TI SHKATRROJ QE MOS TE RRI MA ME TY

I_E DENUAR DO TE MBETESH NGA VETMIA I DENUAR

R_uaju nga simpatit qe mendjen ta kamn trubulluar

ENDARRAT PO TE MASHTROJN QE KE PER TU ZGJAUR**


Jetoni dhe dashuroni

Ejani e vallzoni

Te gjithe jeten ta shijoni

Aty ku jetoni pa dashuri mos jetoni


Dua te jetoj

Aty ku ka dashuri

Shum e adhurojne

Urat e dashuris ti ndertojm

Rinin me dashuri ta kalojmë

I denuar do te mbeteni

Ata qe nuk dashurojnësonte dua me pi

sonte dua me lote te qaj

ne vajzen qe jam dashuruar

ate shum lage prej meje jeton

dora m´dridhet

e lotet po me pikojne

zemra ime e dashure

vetem per ty po qan.

Dashurin**kush **na*e**MOr~
~~~~~~~~~***************
Si zog fluturove ne qjellë

Me krah te thyer e zure djellin

Me lotë ne sy vuaj per ty

Oh sa larg ti me ke shku

Diku larg me ke humb

Ditet kalojnë e malli me djeg per ty

U deshem ne te dy ?

Menduam qe askush

Nuk mund te na ndanë

Zemrat tona...

Dashurin kush na e mori ?

Nga nje here edhe shpirti me dhembë

Kur mendoj per ty

E dhimbjen qka e shuan

Vetem fjala DaShUrI


M*O**S * PYT**SI**DUKET**DASHURIA
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~**************

Pysin te pa Dashuruarit

Si duket dashuria ?

Qka esht fjala dashuri ?

Qe per kete fjal te bukur

Qe shpirtin ta shereon

Zemrat tona na i pervlon ?

Qka esht daushuria mos pyt

Por dashuroni edhe ju e

Shijen e dashuris kerkoe edhe ti ahhhahha


TIKU**GJITHMON**ME**JU*
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Bukurija ësht nje vlerë

Qe shpirtin ta zbukuron

Por ajo nuk zgjat ter jeten

Ajo vjen dhe shum shpejt kalonë
***********
Zemra zemres i ban lutje

Qe dy lule te bukura

Askush mos ti keputë
~~~~~~~~~~
Jasht po bie shi

Ty ste pash me sy

Pse je shku aq largë

Në vetmi me ke lanë
******
Vajza eshte e bukur

Vajza eshte e art

Vajza nuk eshtë krijuar

Vetem per nje natë


Ti***dhE**Kudo**Shi
********************

Kudo shi sysh tu

Kudo shi flokesh tua

Kudo shi i pranis sate

Kudo shi i gazit tend

Kudo shi dhe
Kudo T*I


V*ET*EM**PER**SHOQERI
~~~~~~~~~~~
Sa shum kam mallë

Sa as vet se di

Do të isha i lumtur

Te dashurojm sbashku me shoqri
~~~
Te dua sa boten

Te dua sa tokën

Me thuaj te verteten

Ame don gjer ne vdekje
****
Nuk jan keto fjal

Por nag zemra i kam marr

Nga zemra e perlotuar

Te shkruaj shpirt me mallë
~~~~~~~

Me thua te dua

Por ne te vertet nuk me donë

Ti dashuron nje tjeter

Dhe mua vetem me mashtron


L*O*J*A E** CHATIT~~~~~~~
~~~~~~~~~~~~~~~~
Qfare është loja jonë

Lojë chati ju thojnë

Njeri të Dashuronë

Tjetri të mashtronë

Ja....... kjo është loja jonë

Lojë Dashirie ju thojnë

Lojen e chatit kush nuk e kupton

Me mire mos ta fillonë ahhah


S**H**R*O**N**J***A**T E

*A**L**F**A**B**E*T**I**T
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

A_ Edon me zemer

B_ Besnik është

C_ Bukurosh_e

D_ Deshiron me fol me ty

DH_ Nuk te tradhton

E_ Tranohet kur te shef por nuk tregon

ë_ Han e pin veq ne ty mendon

F_ I pelqen sjellja jote

G_ Te ruan vetem ty

GJ_ Ipelqejn kembet e tua

H_ Ka deshir met ndegju kur fol

I_ Mendon me kalu me ty

J_ Esht gjeloz

K_ Nuk deshiron me kalu me ty pa tenjohur

L_ Njeri shum i ndershem dhe tolerant

M_ Qan kur nuk del ne takimë

N_ Rrin i vetmuar dhemendon per ty

NJ_ Seriozisht e ben te lumtur

O_ Te lup por nuk te gjen

P_ I pelqejn sytë dhe vetullat e tua, të thot s´te du por fort te don por gjelozija te qet nuk e lenë

L_ Vetem ti_(Ajo) e ben te lumtur

LL_ Oren e harron kur del ne takim

Q_ Te ndjek mbas

R_ Te kerkon por nuk te gjen

RR_ Te kerkon ne stacion por kot mendon qepo e tradhton

S_ Ka deshir me pas foton tënde

SH_ Deshiron met pas afer ne qëtesi

T_ Te pelqen trupi i tij (saj)

TH_ Ty te ben shum telumtur

U_ Ti e don por nuk i tregon

V_ Ne shkollë te ka pa por nuk flet me ty

X_ Ty te pelqen te folurit dhe te qeshurit e tij ( saj)

XH_ Keni me pas lumturi te gjatë

Y_ Ti me teper e ënderron

Z_ Gjithqka per ty i interesonë

ZH_ Nuk beson sashum të donë
~~~~~~~~~~~~~~~~~

Keto janë Shkronjat e Dashurisë

Kombinoni shkronjat e Emrit te Dashures apo te Dashurit

Dhe ne fund keni rrezulltatim


Mbjellma nje lule

Permbi varrë

Qe nga varri

Aromen e luleve ta shijoj
II
Ti moj lule lulzo

Ti lulezo Dashurin e parë

Ti mua ma kujtonë
III
Nga nje kopsht me lule plot

Te kerkova ste gjeta dot

Ku je lule shpirti im

Ku ke humbë ne perendim

IV
Ishin ditet qe nuk jan ma

Ti nuk je me mua ketu

Nga ato mbet kujtimi

Pikllimi dhe hidherimi

V
Vetem njéhere te shohë

Se pa ty as veten nuk e njoh

Jeta pa ty nuk me duhet

Jeta pa ty jete si thuhet


Dhoma**e***Vetmis
~~~~~~~~~~***********

I mbyllur ne dhomen e vetmis
Ku vetmia me ka kaplu
Sonte dua vetem per ty me mendu
Dua ta kujtoj diten e pare qe u takum
Dua qastet me te bukura mi kujtu
Qe ne te dy sbashku i kalum..
Sa i merzitshem sonte qe jam...
Ne keto kohë te veshtira
Te dashuris.....?
Per mi thanë dashuris...?
Dashuri .....L*A*M*T*U*M*I*R
Nuk di une ti mallkoj
Ato vite qe mi humbe kotë..?
Zoti mua me denoj..
Qe rinin keshtu ne vuajtje ta kalojë.
Dua sonte qe zemra ime te pushoj
Driatren e vetmis ta mbyll me lot
Qe te mos mendoj kurr perty..
Se ti do te jesh e denuar nga vaji im..
AS**DETI***AS ?
~~~~~~~~~~~~~~~~~
As deti as oqani
As tigri as luani
As bota ne mendime
Smund te ndanë
Nga Zemra Ime

Te dua me zemer
E jo me tradhti
Te kam enderruar
Tan jeten te jam veq me ty

Sa yje ka qjelli
Smund ti numrosh
Sa te adhuroj une ty
Smund te besosh

Poet nuk jam
Te shkruaj poezi
Po me 2-3 fjalë
Te shprehu simpati

Shum vite kalova
Shum nete ënderrova
Te kam afer meje
Te perqafoj nje here

Ne mendje kam nje Emer
Ne sytë mbaj nje lot
Ne zemer te mbaj
Per jete sdo te harroj                            Vetmija

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

I ulur ne dhomen time
Ku vetem   per ty mendoj
Mallkoj fatin...
Qe sonte afer ste kam afer ty..
Mora   albumin e vargjeve   ne dore
Disa vargje ty ti kushtoj..
Nuk ka Liber as fletore ..
Ato vargje   ty ku ti shkuajë.
Por   nje ve´nd tjeter une e kam.
Ne zemret time po i shenoj..
Te adhuroj   loqk.
Dhe kurr ste harroj..
Nuk jan   keto fjal   e as mahi
Nese esht nevoja do te vdes per ty..
Nuk ka fjal as si ti pershkrun
Se vetem bashkimi jonë..
Kete dhimbje mund ta shunë...


        Nata ne vetmi

~~~~~~*****

As   gjumi naten   nuk me merr
Se shum   me   emocjonove   me ate
ze te   bukur qe   shpirti   po   ka kall
Te   dua     me   zemer   dh kurr sdote harroj.
Vetmija   me   treti mua ne gyrbet
dua   te kam   afer   qe   sbashku me ty   dua te vdes
As varri   smund   te na ndaj   se shum te   adhuroj
edhe nese vdes ty   me gjith varr te kujtoj

Type your title here.
--------------------------------------------------------------------------------
I deshperuar,
ne thellesite e shpirtit.
I lodhur e i munduar tmerresishte,
nga vuajtjet, e jetes time.
I rraskapitur ne sy,
nga pagjumesia, e neteve te gjata.
I pakenaqur asnjehere,
nga fati, qe paskam patur.
I zhgenjyer vazhdimishte,
nga premtimet e pafundme
e nga fjalet e kota.
Vendosa sot,
ti jap fund, kesaj jete.
E ti them, perfundimishte,
lamtumire kesaj bote....
--------------------------------------------------------------------------------
Nga larg, po te shkruaj
Me mall te madh, te pres
Njehere, te te shikoj
E me pas, te vdes.
Pasi te kem vdekur
Ne varreza, do te jem
Por prape, ne zemren e mekur
Ty brenda, do te te kem.
Dhe po deshe, na ler nje kujtim
Qe malli, te na marre te dyve
Mbill nje zambak, mbi varrin tim
Dhe ujite me lotet e syve.
--------------------------------------------------------------------------------
Eja me mua ne Paradise
ta tregoj ndjenjen e dashurise
ta fal zemren time un ty
ti te mi falesh ata dy syte e zi.
Te shkojm ne se bashku diku larg
qe te mos na gjej askush
ne nje vend te bukur gjelbrimi
ato buzet e tua te ti puth.
Ti je jeta ime e dashur
ndjenjat qe kam per ty jane te verteta
edhe nese vdes tani un
nuk me dhimset aspak jeta.
Por ti u largove shkove diku larg
e un mbeta vetem pa ty
kthehu se un ta kam dhan besen
qe te dua vetem ty.
Dy zogje ne jemi
nje shpirt e kemi
me vjen shum keq
qe ne me afer nuk jemi.
Te dua, te dua
deri kur te vdes
dhe kur te vdes
ne at paradise do te pres.
--------------------------------------------------------------------------------
Dashuri pa Fund
Te dua aq fort
sa ti nuk e sheh
te dua te dua
per ty jam tu vdek.
Oh si esht kjo jet
oh qka perjetoj
e di un dhe zoti
jeten si e kaloj.
Pse keshtu pse
veten qdo her e pyes
po per me marr pergjigje
nuk kam dot me shpres
shum her te kam then
rri me afer mua
nuk e di jo jo
pse????? kaq shum te dua
Zdua te ndahem
un nga ty kurr
por cfar ti boj fatit
qe esht ne duar te tjeter kujt
--------------------------------------------------------------------------------
U DASHUROVA ME TY
U dashurova me ty si s'kam dashtur askend ne kete jete
enderroja per ty si nje e marre
kjo eshte e vertet.
Rrija neteve pa gjume
mendoja per ne
per fjalet qe thoshe
dhe kete se di perse.
S`arrija te kuptoja
pse kaq shume te doja.
Nuk e kuptoja pse nuk flija
me ne shtrat te mendoja.
Tani e kuptoj pse kaq shume
te kam enderruar
pse kaq shume per ty
o shipirte kam menduar
sepse te kam dashur dhe prap te dua.
Enderroj perseri por me pak realitet se puthjet e tua do ti kujtoj perjete...
-------------------------------------------------------------------------------- Deshmitare e nje minuti
nder miliona vite dashurie qendroj,
me koken e ngritur lart
se njeher isha mjaft e guximtare
boten time ty ta dorezoj
"Me mir eshte te dashurosh dhe te humbesh ate dashuri, sesa kurr te mos kishe dsahuruar"
nje thenie definon rendesin e te permendures
ne te cilen betohem ketu para jush.
Betohem ne zemergjeresine e saj
dhe pikpamjen e fresket qe nje mendje ia prezenton
betohem ne ciltersine e saj
kur personin e duhur e pushton
Betohem ne buzqeshjen
dhe nga thellesia "TE DUA" kur te thash,
betohem ne besimin e humbur,
kur vetem ty ta dhash.
Betohem ne kohen e shkuar,
kur vetem ne kujtime e vetmuar tani jeton,
betohem ne dashurin e par ,
qe zemra kurr se harron.
me shum se ne c'do gje
betohem ne humbjen e te vertetes
mesimin me te rendesishem nga ajo kur mesova,
qendro e vertet ndaj vetes
te duhurin dashuro,
me mendje zemren tradheto.
Prap deshmitare para kohes,
per nje dashuri te humbur qendroj,
por KURR KURR deshmitare e nje lumturie te pagjetur,
KETE VETES NUK IA LEJOJ!
-------------------------------------------------------------------------------- ENDERRA E VERTETE NE DASHURI
________________ ____________
Enderra e vertete
ne timen dashuri
u be realiteti
i kthyer me tradheti
enderra ime e vertete
qe qdohere e mendoja
ishte se shum asaj vajze
une dikur i besoja
enderra ime e vertete
se te kam dashur shum
ishte se te enderroja
dhe kur nuk isha ne gjum
etoj me nje enderr
qe vetem ty te shoh
edhe pse me nuk po dua
edhe pse sdua me te njoh
por kur te kam njohur
ishe njeri tjeter
tash e ke harruar
dashurine e vjerter
dikur te kisha si njje simpati
dhe te deshta ty
mirepo tash i erdh fundi
endrres sime ne dashuri
DASHURI ME SHUM PENGESA
--------------------------------------------------
Dashuria jone
plote me pengesa
por fundi i kesaj
besoi se eshte Fejesa
Mos e shiko bukurin
e cila te mashtro
por shiqoje zemren
e cila te don!!!
Me sy te shiqoj
me zemer te dashuroj
me mire te vdes
se pa ty te mbes...
Zogu pa krahe
s,mund te fluturon
une pa dashurin tende
s,mund te jetoj!!!
Te dua te dua
gjithmone te kam dashur
edhe pse tere kohen
zemren ma ke plasur
Djemt ne fillim
jane artista te mire
kur ta gjirojne filmin
te thojne lamtumire!!!
Dashuri dashuri
nuk thuhet kot
fillon me puthje
mbaron me lot...
Ne nje kuti kam
fshehur nje helm
te zi nese ti me
tradhton une do ta pi.
Ti po qesh une po lotoj
dhimbjen s,mund ta duroj me
Zoti zemren s,ma krijoj
qe te luash ti me te.
Ndoshta isha pak e re
dhe s,te njoha mire kush je
Ndoshta fajet i kam une
qe te besova ty aq shume
Do te pendohesh nje dit kot.
Do te zene mekatet tua
Mos harro se eshte nje ZOT
qe te sheh ty , e me sheh mua
Mos me pyet si jetoj
kur me ke lene vete
Mos kerko falje nga zemra
qe njeher e vret
Mos trokit me ne dern time
se ajo eshte mbyll
se ne zemren qe e theve
kurr s,ke per te hyr
Mos me thuaj se me ke dashuruar
tash eshte vone shume
vone per tu penduar
Mos me pyet per ato letra
qe dikur mi shkrove
Mos loto per fatin tone
qe ti vete e shkaterrove!!!
Zoti kurr me fali,
sigurisht me lenoi,
dhe ai urdheroj,
qe pa fat te jetoj
Druri i that
Digjet ne shporet
Dashuria e par
Fillon ne krevet
Mos e duaj gjithkond
mos e urre veten
por duaje ate
qe per ty e jep jeten.
Sa me merr malli
kur gjindem larg teje
jeta me merzitet
kur sje pran meje.
Puthjet me te embla
ti mi ke dhuru
jeten ty ta fala
kur me the te du.
Kur jom ne mendime
te kom pran zemres sime
kur rruges kaloj
veq per ty mendoj
-------------------------------------------------------------------------------- FILLIMI DHE MBARIMI I DASHURISE
^^^^^^^^^^^^^^^^ ^^^^^^^
Dashuria ime
ate dite kur filloi
ende pa e shijuar
ajo shum shpejt mbaroi
Dashurija fillon
Ne fillim me shikim
Vazhdone me puthje
Mbaron me vajtim.
Sa nat e bukur
Sa nat e qet
S?te harron e dashura
Qe te done per jet.
Nuk e di si te shkoj
Zdi si te veproj
Por dashurija ndaj teje
Dy syt mi verboj.
Edhe pse jemi ndar
Une kurr zdo te harroj
Do ti mbylli syt
Dhe me mendje
Gjithmon pran teje
Do te qendroj.
Vetem ty te dua
Vetm ty te pres
Per ty do te vuaj
Deri sa te vdes.
Dashuria eshte e vertet
e verteta eshte dashuri
dashuria eshte prekje
prekja eshte dashuri
dashuria eshte ndjenje
ndjenja eshte dashuri
dashuria eshte lumturi
lumturia eshte dashuri
dashuria eshte jet
jeta eshte dashuri
dashuria eshte bes
besa eshte dashuri
dashuria eshte mesim
mesimi eshte dashuri
dashuria eshte BOTE
BOTA eshte dashuri..........
lexo me vemendje keto vargje
"Dashuria mes vajzes dhe djalit"
Un besen djal e kam ne ty
se ti cfar mendimi ke as vet se di,
un dua ta di te verteten
Se per ty e jap jeten,
po kam frik se djemt e sodit
jan shum te lazderuar
cilen vajz ta shohin
kan per ta propozuar.
Njeres i thot a me don mu
tjetres i thot ske qen per mu
Nuk ju vjen keq me i tradhtu
nuk mendoni se vajza
Nuk ban aspak gjum....
Pse bre djem keshtu veproni...
Vajzat e reja shum shpejt i MASHTRONI...!!!!!
Type your title here.
--------------------------------------------------------------------------------
Shejtane
Dashuria eshte det,
gjithkush mund te zhytet,
por aj qe s'din Not,
mund edhe te mbytet!
Djemt ne filim,
te thojn te dua,
kur bejn qef me ty,
te thojn s'je per mua.
Me fal shejtane...
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pa Ty
C'do Dit pa ty, eshte si nje dit pa diell.
C'do mbremje pa ty, eshte si nje nat pa yje.
C'do or pa ty, eshte si nje jete pa ndjenja.
C'do minut pa ty, eshte nje minut si mos te isha ne jete.
C'do sekund pa ty, eshte si mos tme rreh zemra.
Me mallkove shejtane...
Jetoj i harruar ne mes te ksaj bote,
valle mos me mallkoj dashuria jote
Zemren ma shkatrrove shpirtin
ma ke djegur skam fuqi t'jetoj
pa ty jam i Vdekur.
Do te mbaje ne mendje,
kurre nuk te leshoj qe te
kam pasur te dashur kurre nuk te harroj.
Fol me vetveten, harroje jeten
sepse ne ket bote,
se gjen te verteten??
Nese ti me don ma thuaje te verteten, s'do ta jap ve? zemren por por ta jap dhe jeten,
Nese ke zemer ndaje bashk me mua, Nese ke fjale me thuaj te dua!!!
-------------------------------------------------------------------------------- Te shoh dhe mendoj
C'fare mund te jap per nje puthje tenden
Syt e mi ndjekin te tute ne cdo levizje me te vogel...
Trupi yt eshte me i bukur se cdo sklupture e gdhendur...
Me duket sikur njerzit kuptojn deshiren e zjarrte qe vlon per ty.
Do te shisja edhe shpirtin djallit vetem ti shijoja:edhe nje here te vetme,embelsiren e buzeve
tua.
Dua te dashuroj me pasionin tim me te madh,te jetoj ne avantur,te vdes duke puthur,te digjem
duke ndjere,te dehem nga afshi,do te hyj ne shpirt te shpirtit te shkrihem nga Dashuria,te kaloj
ne nje bote tjeter,ku do te ngopem me arom epshi,dhe te ringjallem nga dhimbja....
Me pervelon deshira....
mallkoj lotet qe rrjedhin mbi faqe
e nuk arrijne dot te shuajne kete zjarr
qe as ferri nuk do e krijonte.
--------------------------------------------------------------------------------
--Nate I Vetmuar--
Kjo nate pa ty nuk po mbreteron
Gjithcka ne shpirt eshte sketer
Bashke me qiellin po behen vrere
Eshte nje shkreterire ne qiell
As yjet as ti nuk jeni me aty
Si te flej une pa te pare me sy
Asgje nuk po me shfaqet te shoh
Une i mjeri si zemeren ta ngroh
Me cfare ta ndez zjarrin e shuar
Nuk eshte dite e as dielli ska dal
Qe te leshoj flaken e tij per mall
Eshte akoma nje erresire e shkrete
E ne shpirtin tim ngela po i mjere
Kam dhimbje ne trupin e thare
E kujt ti qahem une kujt ti them
Sa po vuaj tani qe ste kam si atehere
Ne syte e mi vec pika loti pikojne
Kujt ti them ato lot ti ndalojne
Dhe syrin tim te semure ta sherojne
Me thuaj ti nate te pakten cfare te bejme
Ti nuk ke yjet ne qiellin e kalter sot
E une s?kam as vajzen qe me deshti forte
Eja... hene bashke te ngushellohemi
Te fleme bashke te qet per gjithe jeten
E ne kete bote lena sot te harrohemi
Me perqafo te lutem me shtrengo forte
Merrme me vete me hiq nga kjo toke.
--------------------------------------------------------------------------------
--Lermeni te Qaje--
Lermeni te qaje mbi humnerat e jetes
Ta nxjerr shpirtin e ta perplas atje,
Per trishtimin e mallkuar qe shpirtin
Ma ka venitur
Lermeni te qaje mbi c'do krijes te kesaj bote
Qe jane taman si hije e jo krijesa njerzore!
Lermeni te qaje te therras pa pushim
o njerze degjojeni vetem pak shpirtin tim
Lermeni te qaje atje tej i vetmuar
qe kur c'do gjeje ti vije fundi
te qeshe pa pushuar...
--------------------------------------------------------------------------------
--Te kam Enderruar--
Mbi dritare nata derdh qetsine
dhe shiu i furishem shoqeron vetmine.
Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejne
nje zemer te vetmuare mbushin shprese.
Heshtja mbreteron...
Dy sy te vegjel ngadale mbyllen...
nje buzeqeshje e embel
vjedhurazi shikon
dhe niset ne kerkim te endrres se saje.
Ngadale lundron ne det
dhe ngritet e fluturon ne qiell
me dy sy qe shkelqejne atje lart
buzeqeshja flet.
Nata kalon...
Buzeqeshja mbledhe krahet
dhe kthehet ne qerdhen e vet...
Serish heshtja mbreteron...
dhe syte e vegjel hapen me nxitim
Tani dielli i posalindur ndriqon
Te kam enderruar,
nje ze tingellon
dhe...
serish heshtja mbreteron...
--------------------------------------------------------------------------------
Ne Mes te Lumit
Nuk e di a e din por ja te tregoj
Se dashuria e pare nuk qenka loje.
Sigurisht te kujtohem
me kete stilin time te nje Poeti amator
qe shpreh dashurin per ty me zemer,
ne nje nate te qete, ne gurbetin e errt.
Vetem Hena ben nje drite te zymt
ku mund ta gjeje pak ngrohtesi dhe shpres
se nje dite pra une do te pershendes.
Jeta qenka misterike me fshetsit e saja dinake
Nje val e jetes i ndau
DY zemra
dy te rinje
dhe nje ardhmeri,
dhe ja u krijua nje e tmerrshme Histori
Zemra flet shume, goja pak me pak
por qe ngjan nje gje e till
nuk kisha menduar aspak.
Rreshtat skan te ndalur
dhe zemra filloj vajin
per te kaluaren e vet
se te kam dashur me te vertet.
Dhe tash jam ne mes te Lumit
me nje anije te lodhur,
nuk di a te thirri apo te kendoj
qe edhe mali dhe oqeani,
deti dhe fusha te me kuptojn
duke e mbajtur emrin tend ne zemer
deri nje drite diku te Agoj,
--------------------------------------------------------------------------------
Mos Ik nga e Verteta
Vetes i shton dhimbje te kota
deshir per nje te pamundur fantazie
shoqeria nuk te mjaftoi, e irrituar te dukej bota
qendroje ne ndejkje te nje meshumtesie
Iluzioni te dhuroi humbjen
ne aterimin e vonshem te se vertetes
Mos ndalo vazhdo rrugen e fatit
une kembet kam ngulur ne vendin qe jam i duhur
kepucet taket i thyen per t'mos vazhduar
ne pritje te nje dite per tu liruar
Mos ik nga e verteta, shih kjartesin
rrugen e ke pa pengese, veten e ndalon
erresira eshte nisur te len pas vobektesin
drita shpirtin ta liron drejt fatit qe kerkon
Nje dite do te agoj per ty, e kaluara mbetet vetem kujtim
nje harrese qe ishte, ringjalljen e flake e ben tym.
--------------------------------------------------------------------------------
Duhet te Vazhdoje pa Ty
Shtepi te heshtura,
Nen qiellin e renduar,
Shiu dhe Une,
Te ftohur ne vetmi,
Ne kete qytet qe asgje s?ka marre nga Ti.
Ne pritje harrova hapat e tu,
Me ngjan si ne enderr,
Eh...! kur largohesh Ti...
Me duhet te filloj perseri
Duhet te vazhdoj pa ty
--------------------------------------------------------------------------------
---- Ti je e vetmja
Enderrat i le te fluturojn drejt teje
e kudo qe te shkosh un jam pran teje
une ndodhem ne deget e pemve qe tunden.ne ajrin e natyres qe ti merr frym.
Ndodhem ne dallget e detit qe perplasen.
une ndodhem ne lotet e syve te tu...ne pluhurin e rruges qe ecen ti.
Ndodhem ne rrezet e diellit qe te ngrohte ty...Te shikoj nga yjet qe dalin qdo
mbremje...ndodhem ne qiell qdo agim...ndodhem ne re qdo perendim Ndodhem ne errsir te
mbroj ty,
ne pikat e shiut qe njomin trupin tend.....
Ndodhem ne rrahjet e zemeres qe ndjen ti
Ndodhem pran teje sa do larg te shkosh.
Un jam ne shpirtin tend e ti ne zemren time.
Sepse ti je e vetmja dashuria ime..
------------------------------------------------
poezia naten e mir
gjumin e ëmbel
kon ta don zemra
e pavsh në ënderr. Faliminderit prej teje
Tani e di se sa më don
Por se kam ditur
Se ti i dashur kështu vepron. 2 + 2 = ? 4 + 4 = ?
për matematik asgjë nuk di
por për dashuri ta boj 8 me 2
të dua të dua as pa kufi
por ti i dashur më le në vetmi Në një pyll të dendur
Qdo gjë në qetsi
Dy zemra të arta
Lidhen dashuri Të dua – shqip
Jeg elsker deg – norvegjisht
I love you – anglisht
Të dua për seriozishtë. Qka don me të than
Qka don me të shkru
Qka don më teper
Se fjalen TË DU. Si nata pa yje
Si njeriu pa sy
Ashtu më doket
Jeta pa dashuri. Pulla e barth
Këmisha e vjeter
Lamtumir i dashur
Se kom gjetë një tjeter Një zemren e therrur
Gjak po pikon
Aty ka hyrë një shpirt
Që tash po më mungon. Të dua të dua
Nese nuk beson
Pyete zemren time
Ajo të ttregon. Gjithnjë të kujtoj
Kurr nuk të harroj
Nga zemra ime kurr
Nuk mundem të largoj. Nuk jom poete
Që shkruan poezi
Por jom ajo vajza
Që të don ty. E kom një lule
Emrin nuk ja di
Por më duket që quhet
MOS Më HARRU TI!! Lotet më rrjedhin
E syri me qanë
Për ty o i dashur
Që s’të kom pranë. Dashuria është zjarr
Qe zemren ta përvlon
Por është edhe akull
Që zemren ta freskon. View High Resolution
Order Prints & Gifts
Create Your Own Site pash për herë
të par zemrën ta kam fal
e kuptova se sa te du
tjetër zemër ska për mu U than gjethet e kësaj stine
dhe ranë para meje por kjo
zemër që të deshti tash po
rrah larg teje DO TëPRES SONTE,
DHE E DI SE PRES KOT

DO QAJ SONTE
DHE E DI SE LOTI KOT PIKON

DO QAJ SONTE
NDOSHTA KUR TE PIKOJ LOTI IM
DO KTHEHESH TI
TE MBUSHESH BOSHTESIN më jep veÇ zemrën
të jap gjithë jetën nuk ka det as oqean
nuk ka tiger as luan
nuk ka njëri në botën time
që mund n'dan nga zemra ime DY FJALE QE KURRE
NUK ARRITA TI THEM..
I KYCA THELLE
DIKU NE NJE VEND Do mendosh ti e dashur
pse zemra ime flet kështu
kur e dashura në zemër e ka
e thotë vërtetë apo bëenë shaka MOS ME FOL TE LUTEM,
PER VETMIN, URREJTJEN,PER XHELOZIN
QE JETON NE BOTE
NUK E DUA DASHURINE TE NOTOJ NE LOTE NJE PRANVER NE U NDAME
THONE QE PRANVERA SJELL DASHURI
POR NE NATYREN E SAJ PLOT JET
MA MORI DASHURIN VET sa ka deti pika uji
sa ka bregu kokrra zalli
sa ka toka fije bari
sa ka loti ofshama malli
sa ka dielli xixa zjarri
kam dashuri
po kujt t'ia fali? MOS ME FOL PER LOTET
NUK DUA TA DEGJOJ KETE FJALE,
MJAFTE ME LOTE, MJAFT ME VUAJTJE
NUK DUA ENDE TE QAJ. O shpirti im!
Mos ëndërro për jetën e pavdekshme,
por shterro fushën e së mundshmes.
I.Y se kur të kam dhënë fjalën që të dua
ska zotë që mendjen të ma ndryshojë
por një mendim në mendimet e tua
dua gjithmonë ta degjojë Dikush me tha qe jam fajtore
se me ty jam mekatare
por zemra i di vargjet vet
kur isha e lumtur e me pas e shkret ;,,; Lule Dashurie ;,,; rruget tona tash te ndara
ti dashuri me ishe e para
mendova se e gjeta fatin e jetes
por ne fakt ja bera varrin vetvetes Çdo lule që është mbi dhe
nuk është pa aromë
por lulja më e bukur
është dashuria jonë ;..; Flamuri jonë ;..; ;,,; Kam jetu pa ty ;,,; ;,,; Me djegi dashuria ;,,; Kuq e zi ty të thojnë
i bukur me një shqiponjë
Sa bukur valon
në tokën tonë
Tash je i lirë
ne e dimë
për Kosovën e Shqipërinë
Iliridën e Malsinë
tokat tona ne i dojmë
zemrat tona veq gufojne Me djegi dashuria
Me shumë se gjer zjarri
Mos qaj kurrë të vdes
As mos më eja te varri Kam jetu pa ty edhe pose stkam pa,
Jam i fort si bora qe smbaron ne male
Se ti zemër time veq dhimbje i fale,
Plaga e ime mbeti e thellë sa nji det ;,,;Ta dhuroj një puthje ;,,; ;..; Derdhi Lot ;..; Nëse ke dëshirë
Ta dhurojë syrin timë
Nëse e mban për kujtim
Nëse e lexon e kupton
Se kush të dashuronë Derdhi lot mbi dheun
Qe të ka mbuluar
Tash s’më duhet jeta
Për ty kam jetue ;..; Monotoni ;..; ;,,; A e din ;,,; Me shtynte ideja e Çmendur e moshës,
të luaja, të njihja gjithqka pa frikë...
Mos mosha iku vall
A ika unë prej saj?
E lodhur nga genjeshtra
që vret të vërtetën
Gënjeva moshën time
Prej saj une ika larg
Mbushem zbrazem në luftë me vetvetën
Në netë pa gjumë, në ditë me halle
Gjej flete e shkruaj, prish e shkruaj
Mes rreshtash bosh rri ndezur nje cigare A e din sa lot në në faqe mjan tretur
A e din sa fjalë pa ti than me kan mbetur
A e din sa lule kan qel e jan tha ;..; Dashuria ;..; ;,,; Pres! ;,,; Dashuria...
sikur kishte fjetë
me shekuj...
Nje ditë gjeti zemrën
e vetë...
dhe aty hyri....
u mbyll ne të
për të pushuar
për jetë.....! Pres
Me muaj,me vite
Unë ,meteor i fikur
Qeshim,me njëri -tjetrin
E qajm
Dhe unë përseri
Pres . Dashuria...
sikur kishte fjetë
me shekuj...
Nje ditë gjeti zemrën
e vetë...
dhe aty hyri....
u mbyll ne të
për të pushuar
për jetë.....! Eja trishtim

Eja, trishtim ,
eja me hapa fletesh qe bien nga deget,
eja me hapa shiu qe keputet nga fletet...
Eja trishtim ,
eja me hapa tingujsh qe dridhen ne mbremje,
eja me hapa zemrash qe rrahin me dhimbje...
Eja , trishtim,
o preher i embel qe nuk me braktise kurre,
o strehe e qetesise sime,
o enderrime te mia,
o gji i shpreses sime.
Eja , trishtim,
trishtim ,
eja. I Perndjekuri I Dashurise

Une jam i burgosuri yt
Rroj me prangat qe ti me ke vene
Po cudi as qelia s'me mbyt
Dhe s'me mbyt as dritarja e zeze
Kur ti prangat m'i hodhe ne mish
Une i putha duart e tua
Eshte rast i pashembullt ta dish
Qe xhelatin ta puth a ta dua
I perndjekuri yt erotik
I perndjekur te mbetet gjithmone
Erotim i mire a i lig
Hidhmi duart ne fyt, torturome
Ky burgim sa do zgjase s'e di
I perjetshem do kisha deshire
Vec ti eja me shih ne qeli
Te perndjekurit tend i vjen mire.
Dritero Agolli... Ketu s'do jem


Ketu s'do jem do jem larguar
Ne toke I tretur si te tjeret
Ne kafenene e preferuar
Nuk do me shohin kamarieret

Dhe neper udhet ku kam ecur
S'do ndihet kolla ime e thate
Mbi varrin tim do te rrije I heshtur
Nje qipariz si murg I ngrate

Ti do trishtohesh atehere
Se s'do me kesh ne dhome te gjalle
Dhe kur ne xham te fryje ere
Do qash me eren dalengadale

Por kur te jesh merzitur shume
Ne raft te librave kerkome
Aty do jem I fshehur une
Ne ndonje fjale a ndonje shkronje

Mjafton qe librin pak ta heqesh
Dhe un do te zbres do t'vi prane teje
Ti si dikur me mall do qeshesh
Si nje blerim pas nje rekeje. Pa ty

Ti ike udhes se pafundme
Ku zverdhin druret gjetherenes
Mbi gjokse pellgjesh tani tundet
I arti medalion i henes.
Lejleket iken.
Fill pas teje
Si stof i keq u zbeh blerimi
Dhe ngjajne toka, pylli, reja,
Me negativin e nje filmi.
Tani ne fusha shkoj menduar
Ku nis te fryje ere e ftohte,
Ku ca mullare te gjysmuar
Duken qe larg si Don Kishote.
C'te bej, po them me vehten time,
Ne kete ore te vone te muzgut,
Ku qerrja baltave ben shkrime.
Te lashta sa te Gjon Buzukut?
Do te shkoj te ulem permbi pellgjet,
Te pi ne gjunje duke rene,
Ne gryke e di qe do te me ngelet
I ftohte medalioni i henes. Naten njesh, te dergoj shume puthje te vogla qe te te perkethelin dhe te te bejne shoqeri gjithe naten shpresoj te te vine.....muah muah muah ! Te gjithe do te vdesin nje dite,
si une ashtu dhe ti,
por dua qe per ne te dy,
te jete sa me i larget fundi.
Nuk dua te vdes e para
qe ti per mua te vuash,
as s`dua te vdesesh i pari
qe une per ty te vuaj,
por dua qe fundi jone,
te vije ne te njejten sekonde,
dhe njerezit te thone:
u deshten shume,
nuk e tradhetuan njeri-tjetrin,
as ne kte jete, as ne ate bote. Dy pika shiu ranë mbi qelq
Unë për ty se'ç ndjeva mall
Për ty po mendoj dhe po i bi me dorë
Sa rrallë te iQ sa rrallë Dashuri paqe lumturi ti per mua dhe une per ty,
Ky ballkoni jote paska lule shume te lutem mos ri brenda se merzitem
une,Nxire koken ne dritare veri kembet ne pedale veri duart ne timon dhe me thuaj ke
dashuron...... Dua ti shohe syte e trembur, Edhe dua
ti puthe buzet e C'mendura.kur ti me kujton Zemra ime pikon kur ti me therret Zemra
ime pellcet,Kur nje dite bie shi zemra ime mendon vetem tek ti. kur ti do te
pendohesh edhe do prekesh jastekun vetem pa mua. Edhe do therrasesh fortttttttttt
ku je o DASHURI se te DUAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Nji dite do me pysesh ca eshte me e rendesishme
per ty jeta jote apo un un do te them jeta ime, dhe ti do hikesh nga un pa e ditur qe ti je jeta
ime. Hape dritaren dhe shiko , hape syrin dhe loto , hape zemren dhe kujto , se vetem ty te dua mos harro.! Zemra zemres
i bon lutje
dashuria e par
fillon me Puthje
zemra e femres
esht hotel
kush don hin
e kush don del
po zemra e mashkullit
eshte si gur kush hin
brenda nuk del kurr Ere e bukur fellad i lehte, mendoj per ty e jo per dhjete, po te kisha afer do te dija qka te bej, por me ket leter nje puthje ta dhuroj..!! Naten vajtoj
Diten t'kujtoj
dashurin tende
kurr sdo ta harroj 10% me mungon.
20% me cmend.
30% te nbaj mend.
450% me pelqen.
50% vdes per ty.
60% je jeta ime.
70% je zemra ime.
80% nuk rri dot paty.
90% TE DUA.
100% duhemi te dy. DASHURIA

M? e r?nd? se toka
M? e leht? se hija
E vjeter sa lindja
Pafund sa gjith?sia
E ?mb?l sa fjala
E hidhur sa pik?llimi
E ngroh?t sa falja
E fort? sa q?ndrimi
Rr?non edhe atje
Ku fare ska nd?rtuar
Ep fryte n? at? vend
Ku rr?nj? ska l?shuar
E-ndrit err?sir?n
Err?son ndriqimin
I pasuron ?ndrrat
Dhe ndalon ?ndrrimin
Ujitet dhe jeton
Edhe n? shkret?tir?
P?rballon acarin
Dhe nuk ka t? ngrir?
Rrall? kthehet aty
Qe nj?her? del
?sht? fuqi e fort
Kur pushton s`pari her?
Pastron ?do plag?
Dhe nj? ofsham? liron
Sa do t`jet? e dhimbshme
Plag?n e sh?ron
Vajin e kthen n? k?ng?
Ngushllimin n? urim
Ndryshk unazat ne gisht
Kur nuk ka bashkim
Kur ndizet t`par?n her?
Flaka e saj p?rjetohet
Vet?m prushi n?se mbetet
?sht? e para dhe nuk harrohet
Syri nuk e shef
Veshi nuk e d?gjon
Zemra ?sht? folea
Q? n? t? banon Nqs e shikon kete sms
me ke borxh nje te puthur
Nqs te pelqen
me ke borxh nje te perqafuar.
Nqs e memorizon
me ke borxh nje gje qe na pelqen te dyve
Nqs e kancelon
mi ke borxh te gjitha Vec buzèn tènde buza ime ka shijuar,sytè kurr skam pèr ti harruar,fjalèt e tua jan cllodhja e veshit tim.nga zemra jote merr jetè trupi im Dy gjera dua me shume: Jeten dhe ty. Jeten se me dha ty dhe ty sepse me jep jete! Jeta eshte rruge me pengesa
nga materniteti deri ne varreza!
nga inxhinieri Jeta Eshte Shprese,shpresa Eshte Jete,jeta Eshte Enderr Endrra Ekziston Jeta Eshte E Bukur Cdo Qenie E Adhuron ,jeta Eshte Liri ,liria Lumturon ,jeta Eshte Dashuri ,dashuria Gezon. Thone qe yjet ndrijne ne qiell dhe dielli djeg token. Ti cfare je? Ylli qe ndrin ne syte e mi apo dielli qe djeg zemren time? NJE DITE PARA SE TE MARTOHEJ,
LASHE LETER QE ASAJ I DEDIKOHEJ,
QE DASMA TE ANULLOHEJ.
QELLIMIT TIM NUK IA HARITA,
PER NJE DASHURI NE PARAJS MBERITA.
TE NESERMEN ORA 10:00,CASTI QE AQ SHUME ALLUROHEJ,
SI ENGJELL CDO GJE NGA LART SHIKOHEJ.
AJO E VESHUR NUSE NE MAKIN ZBULUAR,
UNE I VESHUR dhender ne arkivol mbuluar. E kam mohuar, e kam perzen
e kam dashur , e kam urryer
me ka dhen dhimbje
me ke dhen emocione
te lendon e te sheron.
pse ky emocion nuk me len te jetoj
pse pa te dot nuk jetoj
pse kurr e urrej e kerkoj
pse te dua edhe kurveten e shkatroj
pse un ndjenjen ta mohoj
dhe un vet shpirtin ta mallkoj
e shtyj e perplas me ze te lart i flas
po prap perball ajo syt i perplas
nuk te dua nuk te kerkoj
me kembgulje e mohoj
po prap kurr se harroj
ah dashuri sa shum per ty do maj zi.
je qorre e qesharake
je dinake e kurr su plake
per ty bejm lufta
per ty jetojm
per ty vuajm dhe veten shkatrojm
a lum si ai qe ty te ka provuar
ah mjer si ai qe ty te ka provuar
se kurr per jet pa ty ska per te jetuar. te gris masken e heshtjes nga fytyra e merzitjes
me zjarrin e xehte te ndienjes te shkrij akullin e pritjes
lirine tia rrembej pulebardhes
me te ti te rendesh neper dete
ylberin tim te dashurise do ta kesh gjithmone me vete. Ti i dashur ke 101 zemra nje per vete 100 per femrat
kurse une kame vetem dy
nje per vete
nje per ty. Ne dashuri dhe ne lufte lejohen te gjitha,
por nese barazojme dashurine me luften,
atehere nuk do te kete asnjehere fitues,
por vetem viktima. Nje zemer e plagosur nga nje zjarr dashurie, nuk eshte e lehte te sherohet me asnje ilac farmacie. epo rrotullohet bota
e secili prej nesh ka rradhen e gjithckahit
pra edhe letra u rrotullua e u rrotullua
e erdhi tek une ne fund Nje dite kur te zgjohesh, mos laj syte me lot, dikush do te thote se nuk jame me ne kete bote, ti mos pyet si vdiqa por pyet si jetova, pyet si me shkuan ditet qe pa ty kalova. NQS DO TE ISHA NJE FLUTUR
DHE TE JETOJA NJE DITE,
KETE DITE DO TA KALOJA NE DUART E TUA,
DHE NE DARKE DO TE VDISJA NE ZEMREN TENDE

ME EREN E LEHTE DO TE VIJ TE PUTH BUZET E TUA,
BRENDA ERES DO TE VIJ TE LEDHATOJ TRUPIN TEND,
DO JEM UNE AJRI QE TI THITH,
DO JEM NDJENJA JOTE PLOT LUMTURI,
DO JEM ENGJELLI YT QE DO TE MBROJ,
DO JEM HIJA QE TE NDJEK KUDO,
DO JEM NDJENJA JOTE ME E MADHE NE BOTE,
DO JEM GJAKU QE RRJEDH NE VENAT E DUA,
DUA TE JEM ..................................... mbaj mend kur shkove dhe rri ne pikllim,kur me bien ndermend premtimet kthehem ne disponim. dot mallkoj gurbetin me plot hidherim si te mori prej meje ty i dashuri im.u mashtrova si femij me premtimet etua besova ne fjalet e kota kur me the te dua,me kujtohen lutjet premtimet etua e tash si mundesh tjetres ti thuash te dua kur dashuri te par me kishe mua Poezi Kur e di se ende TË DUA...
Sa bukur qesh sa bukur shiqon te dua
Per bese sa qe nuk beson qka me te
Than kur zemra ime vetem ty te done

Pse qe te dua kur ti sme do dhe une
Nje jete me ty dua te qendroj ne syte
E tu shofe trishtimin ne lotet e mia
Shofe shkatrimin

Je larg me kilometra por ne zemer
Ase milimetra asgje nuk dua prej
Teje vetem met pas afer meje

Nuk i besova veshve nuk besova
Ne mua kur me goje ti the
Se te dua Ma mire eshte te
Vdes ti mbylli keta sy se
Te jetoj ne ket bote
Pergjithmone pa ty

Zemer ty e din se sa te dua
Une thjesht nuk muj me jetu
Pa ty nese ti vdes edhe une
Me ty te ejtojme bashke edhe
Ne ate dunja tjeter Nese ke sy shiqom Nese ke Vesh degjom
Nese ke Shpyrt sherom
Nese ke Zemer dashurom

Nje Zemer e vetmuar
Qet gjak po pikon
A ma din hallin
Se zemra ime
Vetem ty te don

Nese te dua me don dhe ti mua nese
Te urrej me urrej dhe ti mua Por
Nese vdes jeto jeten pa mua dhe
Mos harro se nje engjull te
Ka dashuruar

Deshiroj te kem krah te fluturoj
Te zbres ne buzet tua te puthi
Fort dhe te tregoj se vetem
Ty te kam dhe sa shum te DUA

Te Dua te pres pa Ty zdo te Vdes
Me Yjet e Nates ty te pershendes
Atje ke ni Lum ku ka Lule shume
Kur te jesh ne gjum vi te puthi une Dashrija pa takim, si vetura pa benzin..
Dashurija pa puthje si mobili pa mbushje..
Dashurija pa sex si cigarja pa shkreps


---

Zemra e Anilës ështe si gurr..
Hin e nuk del kur...!!
Zemra e Fato's si holel..
Nuk miret vesht kush hin e kush del


---

Mos mendo se të kam haru..
Me gjith Zemër të kam dashur..
S'të haroj jo kur, në jet..
Pasi të dua me gjth vullnet..
Ne nje lule kam marr er ajo lule
Me ka therr me zemer se te
Kam shkrua une ty per
gjithmon te dua

Fotografin tende ne dor e mbaj
Kur te shiqoj filloj te qaje
Te qaj se shum larg ke
Qilluar por te betohem
E dashur se kurr per
Jete skam me te harruar

Akullorja e ftoft buzet mi
Ka ngri vetem puthja jote
Mundt me mi shkri

Vala 900 Personin qe e keni
Kerkuar ne ju eshte dashuruar
Nese edhe ju e dashuroni
Ju lutem nje SMS ja dergoni

Cka don me te then
qka don me te shkru
qka don me teper
se fjalen te DUA.

Larg kemi qelluar
shume shume kilometra
por shpresoj qe zemrat tona
sjan as me milometra.

Te dua te dua
nese nuk beson
pyete zemren time
ajo te tregon --------------------------------------------------------------------------------

Eshte fjal qe te freskon
eshte zjarr qe te pervlon
eshte mjalt qe te embelson
eshte xeher qe te xehron
eshte semundje e pa sherim
eshte vuajtje e pambarim
eshte i paharrueshen kujtim.

Jo, jo s,eshte loder me lujt
siq i duket dikujt

Jo jo s.eshte vetem keng
s,eshte vetem fjal
eshte nje termet i madh
qe nga shpirti ka dal.

Dashuria eshte lot,
e loti eshte renkim!
Back To Home Page PoezitMATURA

T'kisha krah dhe   te fluturoja n'Bujan
tek shoqria te   shkoja
dhe mbremjen e matures me ta te   gezoja

Matur oj Matur qe spata fatin te perjetoja
skam mundesi te   vi per   TY
por   vetem ty te mendoja

O shokt e mi   ta   dashur
qe po shkoni ne MATUR
mendoni nje qast per   mua
qe   isha me ju   dukir

Mendoni per shokun tuaj te shkret
qe   braktisi shkollen
dhe iku ne GURBET

Iku ne gurbet
me shpres   se   dot   kthehet   shpejt
shkoi e mbeti ne gjermani
pa   shoqri e pa   shtepi

Por o   ju shoket e mi me mendje jam tek   ju
lereni nje ulse te   zbrazet se   ndoshta ndonjher do jem pran jus!!

My yezit   e nates une ju pershendes
ua   uroj maturen
dhe ne studime   sukes --------------------------------------------------------------------------------

Eshte fjal qe te freskon
eshte zjarr qe te pervlon
eshte mjalt qe te embelson
eshte xeher qe te xehron
eshte semundje e pa sherim
eshte vuajtje e pambarim
eshte i paharrueshen kujtim.

Jo, jo s,eshte loder me lujt
siq i duket dikujt

Jo jo s.eshte vetem keng
s,eshte vetem fjal
eshte nje termet i madh
qe nga shpirti ka dal.

Dashuria eshte lot,
e loti eshte renkim! ENDERRA E VERTETE NE DASHURI
________________ ____________
Enderra e vertete
ne timen dashuri
u be realiteti
i kthyer me tradheti
enderra ime e vertete
qe qdohere e mendoja
ishte se shum asaj vajze
une dikur i besoja
enderra ime e vertete
se te kam dashur shum
ishte se te enderroja
dhe kur nuk isha ne gjum
etoj me nje enderr
qe vetem ty te shoh
edhe pse me nuk po dua
edhe pse sdua me te njoh
por kur te kam njohur
ishe njeri tjeter
tash e ke harruar
dashurine e vjerter
dikur te kisha si njje simpati
dhe te deshta ty
mirepo tash i erdh fundi
endrres sime ne dashuri
DASHURI ME SHUM PENGESA
--------------------------------------------------
Dashuria jone
plote me pengesa
por fundi i kesaj
besoi se eshte Fejesa
Mos e shiko bukurin
e cila te mashtro
por shiqoje zemren
e cila te don!!!
Me sy te shiqoj
me zemer te dashuroj
me mire te vdes
se pa ty te mbes...
Zogu pa krahe
s,mund te fluturon
une pa dashurin tende
s,mund te jetoj!!!
Te dua te dua
gjithmone te kam dashur
edhe pse tere kohen
zemren ma ke plasur
Djemt ne fillim
jane artista te mire
kur ta gjirojne filmin
te thojne lamtumire!!!
Dashuri dashuri
nuk thuhet kot
fillon me puthje
mbaron me lot...
Ne nje kuti kam
fshehur nje helm
te zi nese ti me
tradhton une do ta pi.
Ti po qesh une po lotoj
dhimbjen s,mund ta duroj me
Zoti zemren s,ma krijoj
qe te luash ti me te.
Ndoshta isha pak e re
dhe s,te njoha mire kush je
Ndoshta fajet i kam une
qe te besova ty aq shume
Do te pendohesh nje dit kot.
Do te zene mekatet tua
Mos harro se eshte nje ZOT
qe te sheh ty , e me sheh mua
Mos me pyet si jetoj
kur me ke lene vete
Mos kerko falje nga zemra
qe njeher e vret
Mos trokit me ne dern time
se ajo eshte mbyll
se ne zemren qe e theve
kurr s,ke per te hyr
Mos me thuaj se me ke dashuruar
tash eshte vone shume
vone per tu penduar
Mos me pyet per ato letra
qe dikur mi shkrove
Mos loto per fatin tone
qe ti vete e shkaterrove!!!
Zoti kurr me fali,
sigurisht me lenoi,
dhe ai urdheroj,
qe pa fat te jetoj
Druri i that
Digjet ne shporet
Dashuria e par
Fillon ne krevet
Mos e duaj gjithkond
mos e urre veten
por duaje ate
qe per ty e jep jeten.
Sa me merr malli
kur gjindem larg teje
jeta me merzitet
kur sje pran meje.
Puthjet me te embla
ti mi ke dhuru
jeten ty ta fala
kur me the te du.
Kur jom ne mendime
te kom pran zemres sime
kur rruges kaloj
veq per ty mendoj
-------------------------------------------------------------------------------- FILLIMI DHE MBARIMI I DASHURISE
^^^^^^^^^^^^^^^^ ^^^^^^^
Dashuria ime
ate dite kur filloi
ende pa e shijuar
ajo shum shpejt mbaroi
Dashurija fillon
Ne fillim me shikim
Vazhdone me puthje
Mbaron me vajtim.
Sa nat e bukur
Sa nat e qet
S?te harron e dashura
Qe te done per jet.
Nuk e di si te shkoj
Zdi si te veproj
Por dashurija ndaj teje
Dy syt mi verboj.
Edhe pse jemi ndar
Une kurr zdo te harroj
Do ti mbylli syt
Dhe me mendje
Gjithmon pran teje
Do te qendroj.
Vetem ty te dua
Vetm ty te pres
Per ty do te vuaj
Deri sa te vdes.
Dashuria eshte e vertet
e verteta eshte dashuri
dashuria eshte prekje
prekja eshte dashuri
dashuria eshte ndjenje
ndjenja eshte dashuri
dashuria eshte lumturi
lumturia eshte dashuri
dashuria eshte jet
jeta eshte dashuri
dashuria eshte bes
besa eshte dashuri
dashuria eshte mesim
mesimi eshte dashuri
dashuria eshte BOTE
BOTA eshte dashuri..........
lexo me vemendje keto vargje
"Dashuria mes vajzes dhe djalit"
Un besen djal e kam ne ty
se ti cfar mendimi ke as vet se di,
un dua ta di te verteten
Se per ty e jap jeten,
po kam frik se djemt e sodit
jan shum te lazderuar
cilen vajz ta shohin
kan per ta propozuar.
Njeres i thot a me don mu
tjetres i thot ske qen per mu
Nuk ju vjen keq me i tradhtu
nuk mendoni se vajza
Nuk ban aspak gjum....
Pse bre djem keshtu veproni...
Vajzat e reja shum shpejt i MASHTRONI...!!!!!
Type your title here.
--------------------------------------------------------------------------------
Shejtane
Dashuria eshte det,
gjithkush mund te zhytet,
por aj qe s'din Not,
mund edhe te mbytet!
Djemt ne filim,
te thojn te dua,
kur bejn qef me ty,
te thojn s'je per mua.
Me fal shejtane...
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pa Ty
C'do Dit pa ty, eshte si nje dit pa diell.
C'do mbremje pa ty, eshte si nje nat pa yje.
C'do or pa ty, eshte si nje jete pa ndjenja.
C'do minut pa ty, eshte nje minut si mos te isha ne jete.
C'do sekund pa ty, eshte si mos tme rreh zemra.
Me mallkove shejtane...
Jetoj i harruar ne mes te ksaj bote,
valle mos me mallkoj dashuria jote
Zemren ma shkatrrove shpirtin
ma ke djegur skam fuqi t'jetoj
pa ty jam i Vdekur.
Do te mbaje ne mendje,
kurre nuk te leshoj qe te
kam pasur te dashur kurre nuk te harroj.
Fol me vetveten, harroje jeten
sepse ne ket bote,
se gjen te verteten??
Nese ti me don ma thuaje te verteten, s'do ta jap ve? zemren por por ta jap dhe jeten,
Nese ke zemer ndaje bashk me mua, Nese ke fjale me thuaj te dua!!!
-------------------------------------------------------------------------------- Te shoh dhe mendoj
C'fare mund te jap per nje puthje tenden
Syt e mi ndjekin te tute ne cdo levizje me te vogel...
Trupi yt eshte me i bukur se cdo sklupture e gdhendur...
Me duket sikur njerzit kuptojn deshiren e zjarrte qe vlon per ty.
Do te shisja edhe shpirtin djallit vetem ti shijoja:edhe nje here te vetme,embelsiren e buzeve
tua.
Dua te dashuroj me pasionin tim me te madh,te jetoj ne avantur,te vdes duke puthur,te digjem
duke ndjere,te dehem nga afshi,do te hyj ne shpirt te shpirtit te shkrihem nga Dashuria,te kaloj
ne nje bote tjeter,ku do te ngopem me arom epshi,dhe te ringjallem nga dhimbja....
Me pervelon deshira....
mallkoj lotet qe rrjedhin mbi faqe
e nuk arrijne dot te shuajne kete zjarr
qe as ferri nuk do e krijonte.
--------------------------------------------------------------------------------
--Nate I Vetmuar--
Kjo nate pa ty nuk po mbreteron
Gjithcka ne shpirt eshte sketer
Bashke me qiellin po behen vrere
Eshte nje shkreterire ne qiell
As yjet as ti nuk jeni me aty
Si te flej une pa te pare me sy
Asgje nuk po me shfaqet te shoh
Une i mjeri si zemeren ta ngroh
Me cfare ta ndez zjarrin e shuar
Nuk eshte dite e as dielli ska dal
Qe te leshoj flaken e tij per mall
Eshte akoma nje erresire e shkrete
E ne shpirtin tim ngela po i mjere
Kam dhimbje ne trupin e thare
E kujt ti qahem une kujt ti them
Sa po vuaj tani qe ste kam si atehere
Ne syte e mi vec pika loti pikojne
Kujt ti them ato lot ti ndalojne
Dhe syrin tim te semure ta sherojne
Me thuaj ti nate te pakten cfare te bejme
Ti nuk ke yjet ne qiellin e kalter sot
E une s?kam as vajzen qe me deshti forte
Eja... hene bashke te ngushellohemi
Te fleme bashke te qet per gjithe jeten
E ne kete bote lena sot te harrohemi
Me perqafo te lutem me shtrengo forte
Merrme me vete me hiq nga kjo toke.
--------------------------------------------------------------------------------
--Lermeni te Qaje--
Lermeni te qaje mbi humnerat e jetes
Ta nxjerr shpirtin e ta perplas atje,
Per trishtimin e mallkuar qe shpirtin
Ma ka venitur
Lermeni te qaje mbi c'do krijes te kesaj bote
Qe jane taman si hije e jo krijesa njerzore!
Lermeni te qaje te therras pa pushim
o njerze degjojeni vetem pak shpirtin tim
Lermeni te qaje atje tej i vetmuar
qe kur c'do gjeje ti vije fundi
te qeshe pa pushuar...
--------------------------------------------------------------------------------
--Te kam Enderruar--
Mbi dritare nata derdh qetsine
dhe shiu i furishem shoqeron vetmine.
Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejne
nje zemer te vetmuare mbushin shprese.
Heshtja mbreteron...
Dy sy te vegjel ngadale mbyllen...
nje buzeqeshje e embel
vjedhurazi shikon
dhe niset ne kerkim te endrres se saje.
Ngadale lundron ne det
dhe ngritet e fluturon ne qiell
me dy sy qe shkelqejne atje lart
buzeqeshja flet.
Nata kalon...
Buzeqeshja mbledhe krahet
dhe kthehet ne qerdhen e vet...
Serish heshtja mbreteron...
dhe syte e vegjel hapen me nxitim
Tani dielli i posalindur ndriqon
Te kam enderruar,
nje ze tingellon
dhe...
serish heshtja mbreteron...
--------------------------------------------------------------------------------
Ne Mes te Lumit
Nuk e di a e din por ja te tregoj
Se dashuria e pare nuk qenka loje.
Sigurisht te kujtohem
me kete stilin time te nje Poeti amator
qe shpreh dashurin per ty me zemer,
ne nje nate te qete, ne gurbetin e errt.
Vetem Hena ben nje drite te zymt
ku mund ta gjeje pak ngrohtesi dhe shpres
se nje dite pra une do te pershendes.
Jeta qenka misterike me fshetsit e saja dinake
Nje val e jetes i ndau
DY zemra
dy te rinje
dhe nje ardhmeri,
dhe ja u krijua nje e tmerrshme Histori
Zemra flet shume, goja pak me pak
por qe ngjan nje gje e till
nuk kisha menduar aspak.
Rreshtat skan te ndalur
dhe zemra filloj vajin
per te kaluaren e vet
se te kam dashur me te vertet.
Dhe tash jam ne mes te Lumit
me nje anije te lodhur,
nuk di a te thirri apo te kendoj
qe edhe mali dhe oqeani,
deti dhe fusha te me kuptojn
duke e mbajtur emrin tend ne zemer
deri nje drite diku te Agoj,
--------------------------------------------------------------------------------
Mos Ik nga e Verteta
Vetes i shton dhimbje te kota
deshir per nje te pamundur fantazie
shoqeria nuk te mjaftoi, e irrituar te dukej bota
qendroje ne ndejkje te nje meshumtesie
Iluzioni te dhuroi humbjen
ne aterimin e vonshem te se vertetes
Mos ndalo vazhdo rrugen e fatit
une kembet kam ngulur ne vendin qe jam i duhur
kepucet taket i thyen per t'mos vazhduar
ne pritje te nje dite per tu liruar
Mos ik nga e verteta, shih kjartesin
rrugen e ke pa pengese, veten e ndalon
erresira eshte nisur te len pas vobektesin
drita shpirtin ta liron drejt fatit qe kerkon
Nje dite do te agoj per ty, e kaluara mbetet vetem kujtim
nje harrese qe ishte, ringjalljen e flake e ben tym.
--------------------------------------------------------------------------------
Duhet te Vazhdoje pa Ty
Shtepi te heshtura,
Nen qiellin e renduar,
Shiu dhe Une,
Te ftohur ne vetmi,
Ne kete qytet qe asgje s?ka marre nga Ti.
Ne pritje harrova hapat e tu,
Me ngjan si ne enderr,
Eh...! kur largohesh Ti...
Me duhet te filloj perseri
Duhet te vazhdoj pa ty
--------------------------------------------------------------------------------
---- Ti je e vetmja
Enderrat i le te fluturojn drejt teje
e kudo qe te shkosh un jam pran teje
une ndodhem ne deget e pemve qe tunden.ne ajrin e natyres qe ti merr frym.
Ndodhem ne dallget e detit qe perplasen.
une ndodhem ne lotet e syve te tu...ne pluhurin e rruges qe ecen ti.
Ndodhem ne rrezet e diellit qe te ngrohte ty...Te shikoj nga yjet qe dalin qdo
mbremje...ndodhem ne qiell qdo agim...ndodhem ne re qdo perendim Ndodhem ne errsir te
mbroj ty,
ne pikat e shiut qe njomin trupin tend.....
Ndodhem ne rrahjet e zemeres qe ndjen ti
Ndodhem pran teje sa do larg te shkosh.
Un jam ne shpirtin tend e ti ne zemren time.
Sepse ti je e vetmja dashuria ime..
---------------------------------------------------------------
MESI I NATES
Eshte Mesi i Nates
Akrepat e ores ecin shpejt
Ne lumturine e enderrave
Bisedoj me vetveten si i ?mendur
Dhoma eshte armiku im i perbetuar
Qe me mban brenda
Une dua te shkoj
Me vete dua qe ta marre enderren
Ne dhome dua ta le Mesin e Nates
Akrepat e ores ende kalorojne... Glaube an Liebe, Wunder und Glück, schaue nach vorn und nie zurück ! Tu was du willst und steh dazu, denn dieses Leben lebst nur du!!


wenn du glaubst ich lieb dich nicht ich treib mit .ein scherz.dann zünde ein laternschen und leuschte miur ins herz


ich liebe dich wie apfelmuss von dem ich immer kotzen muss !!!!!
ich sitze hier und denk an dich und hoff du vergisst mich nicht !!!
ich liebe dich von meinen herzen aber auch von meinem sterben


´¨¨)) -:¦:-
¸.•´ .•´¨¨))
((¸¸.•´ .•´ -:¦:-
-:¦:- ((¸¸.•.Jeder Moment ohne
dich ist wie ein ewiges Schattenlicht.
Wann wach ich endlich wieder auf
Und sehen dein Gesicht?


I Love you not,
den du bist mein
Schrot, dass war ein Scherz,
du bist mein HERZ !


Für meine freundin
Wo immer du bist,
was immer du
tust, ob du
lachen oder
weinen musst, ob
dich jemand liebt,
oder alle dich
hasse, auf mich
kannst du dich
immer velassen!


Nur wenige Menschen sind wirklich lebendig und die, die es sind, sterben nie. Es zählt nicht, daß sie nicht mehr da sind. Niemand, den man wirklich liebt, ist jemals tot.Ich wünsche jedem Menschen mindestens einmal zu lieben oder einmal geliebt zu werden! Was Schöneres kann ich mir nicht vorstellen!


Jeder Mensch auf der Welt zeigt seine Liebe anders. Manche Menschen sagen jeden Tag: "Ich liebe dich" und fühlen dabei aber gar nichts.


ich schaue auf die uhr wo bleibst du nur ? ich seh auf dein bild mein herz klopft wie wild !!!!
ich stehe im raum und hab einen traum: er bringt mich zu dir es ost jetzt halb vier dann stehst du vor mir es ist viertel vor vier nimmst mein kinn in die hand drückst mich sanft an die wand !!!!


zeile um zeile und meile um meile flieht der verstand vor der landeweile ich tauche hinab in meine tiefsten gründe suche mich selbst weis nicht was ich finde !!
ein vogel sang, die sonne lachte , als ich an dich dachte


ich schaue zum mond wer dort wohl wohnt in weiter ferne ! ich zähle die sterne
ich schaue zum mond ob es sich lohnt in ohne bedenken dir einfach zu schencken !!
ich schaue über`s meer so lang ist es her das ich dich sah wärst du doch jetzt daWenn du nachts zum himmel schaust und dir dort ein sternchen klaust , gib ihm einen kuss denk an mich denn das sternchen das bin ich !!!
sprich nie ein hartes wort wo mit du jemanden krängst, du triffst vielleicht das herz viel tiefer als du denkst !!


Ich fragte rauh: "Was willst Du hier?"
und leise sprachs: "Ich will zu Dir!"
"Zu mir?"- "So wend den Schuh,
ich kann Dich nicht brauchen, wer bist denn Du?"
Da ging es und sah traurig zurück
und sagte leise:


Wer trocknet deine Tränen? Wer streichelt dein Gesicht?
Wer nimmt dich in die Arme, wenn deine Welt zerbricht?
Wer lässt dich einfach reden? Wer glaubt dir, was du fühlst?
Wer sagt dir liebe Worte, nach denen du dich sehnst?


Wer kann so lange schweigen,
wie deine Seele spricht?
Wer möchte mit dir weinen,
wer schämt sich dafür nich?
wer schenkt dir seine Liebe
und fordert nicht´s zurück?
Wer gibt dir eine Chance?
Wer wünscht dir
echtes Glück


(¯`•.•´¯)"Du bist nicht in meinem Herzen,du bist mein Herz!
(¯`•.•´¯)"Ich würde nicht für dich weinen,ich würde für dich sterben!
Grüsse aus Öst....


(¯`•.•´¯)Zuletzt fragte sie:"Wenn ich weggehen würde würdest du für mich weinen?
(¯`•.•´¯)Er sagte:"Nein
(¯`•.•´¯)Sie ging traurig davon.
(¯`•.•´¯)Er packt sie am Arm und sagt
(¯`•.•´&


(¯`•.•´¯)Ein Mädchen fragte einen Jungen
(¯`•.•´¯)"Magst du mich?"
(¯`•.•´¯)Er sagte:"Nein
(¯`•.•´¯)Sie fragte:"Findest du mich hübsch?
(¯`•.•´¯)Er sagte:"Nein.Ich habe dir geschrieben das ich dich verabscheue,ich hab dir geschrieben,das ich dich nicht liebe doch verheimlicht habe ich dir die tränen die dabei über mein gesicht liefen!!!!


Ich habe dir geschrieben das ich dich verabscheue,ich hab dir geschrieben,das ich dich nicht liebe doch verheimlicht habe ich dir die tränen die dabei über mein gesicht liefen!!!!


ghetto rap hin ghetto rap her ich bin der dich fickt,junge du bist net der rede wert
Berühre niemals ein Herz , wenn Du nicht in Lage bist es zu Ehren und zu schützen. Verwechsel nie Liebe mit Leidenschaft! Du könnt dieses so sehr verletzten das es nie mehr wieder lieben kann


ich kann nicht lieben ohne herz,ich kann nicht weinen ohne schmerz,ich kann nicht nicht leben ohne dich,ich bitte dich,vergiss mich nicht.....
Join Piczo!
How Piczo Works
Report Bad Content
View High Resolution
Download For Printing
Order Prints & Gifts
Create Your Own Site         POEZI DASHURIJE!

Me fal qe te dua kaq shumë.Me fal qe ne zemer te lendoj.Me fal por është   teper vonë,Nuk munden unë ty te harroj...Por unë njeri nuk dua më të jem nuk dua unë me te   flas për dashurin sepse ti nxorre   nga zemra.Pa ty jeta ime ska kuptim..Me fal qe prap po te lendoj me fal qe përjetë do të dua me fal por nuk e di si bëhet me një njeri te qmendur si mua...I qmendur se tregoj te verteten I qmendur se jam i sinqertë se   ty te   dua me shumë se një jetë..Me fal per te metat e mia me fal qe te dhash një shekull dashuri por jeta i ka keto padrejtësi jeta me solli tek ti..Më në fund arrita te kthej buzqeshjen përseri ashtu siq ma ktheve mua dhe me bëre te ndihem njeri..
Un e ti
Eja me mua,
se ty te kam shpes,
eja me mua se pa ty sdu te Vdes
ti je djelli qe mua me ngroh,ti je éndrra qe un shum e shoh!
Nëse më don aq sa më thua ,
mos kërko të më ndërpresh ëndrrat,
dëshirat , kënaqësitë,
të cilat i kam për ty ,
Ato jan kaq të bukura po të futesh mbrenda tyre ,
Pa to , unë s'do te jem kë që jam ,
pa qenie pa shpirt ,
Pa to unë do te isha një njeri i zbrazur ne trupin tim
i lëvizur nga të tjeret ,
Pa to ti s'do të më duash kaq shumë !
Mos ke frig unë ëndrroj aqë sa duhet të ëndrruar ,
ndaj i zhgënjyer nuk dal nga to ,
kujdes të lutem mos mi lë në gjysëm , ëndrrat,
dëshirat ,kënaqësin   të cilat i kam vetem për ty... Do të vij natën
dhe të puthi fshehurazi
Ti s'do ta dish ,
në ëndrra tua do të hy dhe ti shprishi ,
ti s'do ta dish ,
do të behem si një yllë dhe të sjelli drit
pastaj do të shkoj,
të kthehem prap në ket vetmi!!!
Mos mendo se te kam harru, mos mendo se tjter du,
mos mendo se zemren time
tjeter kush ka me gezu.

Me thane se jam i cmendur
I cmendur se ndjej dashuri
Me thone se jam I cmendur
Se mall ndjej te shkruaj poezi
I cmendur me thone se jam
Se besoj tek ti
Se fjalet   e tua jane të kota
Jane fare pa dashuri
Ohh I cmendur un jam
Se besoj tek ti
Se te dashuroj pa hile
Vall kjo quhet qmenduri...

Kur me ty bisedoj dhe heshti
Dhe dridhem kur me flet   ngadal
Mendoj se brenda teje ka dicka
Qe ti ma thua me zemer, jo me fjale ......

Let shkatrohet e gjith bota
Se kto vite ishin tkota
qe ti fala ty dhe jeten time
ne dor ti ta lash

Jam pa dashuri, si gjepi pa pare
Kur sjam afer me ty digjem si cigare
Eja po te lutem mos me le ne vetmi
Se Zemra nuk don tjeter por vetem TY...

Nese lotet ne sy
te pikojne ngadale
kujto zemren time
qe dikur ta pata fale

Mos i beso askujt e mos e urrej veten..
Por me beso mua qe per ty e jap jeten
Edhe pse je larg asgje sme pengon
LARGESIA na ndan DASHURIA na bashko

Me kujtime mos me mashtro eja te une
Nese me don Jam pa ty dhe po lotoj
Syt per ty do ti qerroj Ty te dua
Ty te pres Ne prehen Tend dua te Vdes BUZET

Nuk jam poet,
te shkruaj poezi
Por fjalen te dua,
E shkruaj vetem per ty

Bilbili ne dege
Sa bukur kendon
Ti puthsha buzet
Ti qe e lexon

Per ty qe te dua
Do te them sukses
Per ty kam lindur
Per ty do te vdes
................................
po e nise une

T e dishe te lexosh
E shte   e lehte ta kuptoshe
D ashuria eshte pafund
U ne te dua ty gjithkund
A merika seshte katund
...........................................
E kaluara me pelqen
se te njoha ty,
te tashmen e dua
se jemi te dy,
nga e ardhmja kam frike
se mbetem pa ty....
Te dua zemer te put fort ne gush
................................................
Dua te behem lot
te shetise neper fytyren tende
te vije deri tek buzet e tua
dhe te them fjalen TE DUA Perqafim
.............................................
Te dua, te mallkoj,te urrej,te dashuroje.
Te dua,se me del ne   enderr,
te dashuroje se je si engjell,
te mallkoj,se te dua teper,
te urrej,se ti do nje tjeter...........(ishalla jo ne te vertet) SI NDIHEM PA TY???
^^^^^^^^^^^^

Ku me ike ku humbe ku u trete
nje plage ne zemer me mbete
nje zjarr qe kurr nuk shuhet
nje emer qe perjete ruhet


Se di c'me ndodh kur jam me ty
Kur me shikon me ata sy
Kur me buzeqesh me ledhaton
Koke e kembe ti me pushton.

S'e di se c'ndjen kur me ke prane
Kur te dy vetem rrime menjane
Kur koken ve tek gjoksi im
S'e di a e ndjen shpirtin tim ?!

S'e di c'mendim ke ti per mua
Kur te shtrengoj por s'them te dua
Kur them se vdes per buzet e tua
S'e di a me beson ti mua?

S'e di c'do te ndodhe me ne te dy
Sikur te mos jem me me ty
Sikur kjo ender te ndalet nje dite
S'e di a do te shoh me o drite?

S'e di pa ty çdo bej o yll
Pa ty kjo bote me duket nje pyll
Pa ty kjo bote s'do kete kuptim
S'e di o fiksim i trurit tim.

S'e di valle a do te duroj
Pa e puthur me ate goje
Pa e prekur me ate dore
S'e di a do ndjej me nxehte a bore.

S'e di sa gjate do te vazhdoje
Por di sa shume te deshiroj
E di sa shume ti me gezon
Kur pak vemendje me kushton.

E ndjej se shume do te te dua
Sa kohe keto buze do me puthin mua
Sa kohe qe zemra do t'me punoje
Emrin tend do te kem ne goje.

S'e di sa shume do te zgjase kjo jete
S'di si do shkoje ne te vertete
Por diçka di me siguri :
Ajo qe dua je veç.......... Ti. pi duhan pi duhanDy pika lot' per dashuri, dy zemra qe ndodhen ende ne vetmi,dy zemra te arta, dy zemra te zjarrta, e duan njera tjetren edhe pse jan te larta.SA ka deti uj dhe zall, aqe shume zemra ime per ty po qan. Edhe vdekjen e kam thirr shume her. Por pa ty nuk po me merr. Ne mesin e nates ne ket terr te zi une rri i vetmuar mendoj per ty, po te kisha afer dija qka te bej po neper mjet internetit nje puthje po ta qoj. Nese une vdes me mbulon dheu i zi mbi varrin tim do te shkruan, TE DUA vetun ty. Thikat i pranoj, plumbat i duroj,por n darjen me ty nuk mud ta paramendoj zemer


Pa ty nuk mundem te rri, pa ty jeta me behet hi,pa ty varri nuk me pranon, pa ty jeta nuk mjafon, se zemra e ime e shkret vetum ty te don.....

TUNG TE PERSHENDES    
                              Ju uroj gjdo gje ne   jet,ne trup shendet,ne pune vullnet,ne ide drejtsi--ne nerva qetsi,ne familje harmoni,ne ardhmeri lumturi,dhe shum shum shum --fat ne DASHURI!!!!!

Deshiroj te behem lot e te vije ne ftyren tende e te theme se s`te kam harrua dhe te theme se shume te dua. Nje fjal e gzim te dua me zemer ty o shpirti im

Naten nuk flej ter diten per ty mendoj,ter naten per ty lotoj...pse nuk kam forc te harroj? Pse ende te dua kur ti me ke harrua? Pse ende per ty vuaj, kur ti tjetren e ke pran, kur ti jeten me tjetren e ndan? pershendetje

Kur te VDES ado te vish?Kto kujtime ado te mi bish? Per mbi varr me mi lexu e une mbrenda me vajtu, se prej teje jam largu!. se shum ty tkam dashuru....

TASH I ERDH   FUNDI KESAJ   TUNG TE PERSHENDES   NGA ZEMRA, love,
DUA" Dua te behem lot, qe mbi fytyren tende te qendroj. Dua te behem ajer, qe ne trupin tend te lundroj. Dua te behem flutur, qe lulet prane ty te nuhas. Dua te behem fjale, qe nga buzet e tua te rreshkas. Dua te behem zog, qe mbi ty te fluturoj. Dua te behem gjithcka, qe prane teje te qendroj


NESE UNE KAM VDEKUR E TI S'MUND TA NDALESH LOTIN PER TE ME NGJALL MUA VETEM LUTE ZOTIN NESE TI JETOVE PER NJE DASHURI DIJE SE EDHE UNE JETOVA PER TY NESE TI JETOVE PER TE DASHURUAR DIJE SE EDHE UNE TY TE KAM DASHURUAR TRENI PER TU NDALUR DUHET TE FRENON EDHE ZEMRA I FALET ASAJ QE E DASHURON


Kthehu


Nje puthje legale, nuk do te vlej kurre si nje puthje e vjedhur.

Poezi dashurie

  Tek syte fillon gjithçka,
ne fillim vetem syte e njohin dashurine ,
vetem ato e shohin
dhe ja tregojne zemres,
zemra e ndjen ate!

Quhet Dashuri !

Me fal qe te dua kaq shume
Me fal qe ne zemer te lendoj
Me fal por eshte teper vone
Nuk mundem un ty te harroj

Me fal qe te bera padashur
Per mua pa qellim te mendosh
Me fal qe te bera per mua
Poezi me dhimbje te krijosh

Me fal por njeriu prandaj vuan
Te dashuroj nje njeri si ti
Ti thaje lotet pa kaluar qerrpikun
Dhe kur te prek buzet te quhet (dashuri)

Me fal por nuk te them te dua
Nuk dua me puthje nga ty
Ato jane vec dhimbje per zemren
Ato me bejne te ndihem njeri

Por un njeri nuk dua me te jem
Nuk dua un me te flas per dashurin
Sepse ti me nxore nga zemra
Pa ty jeta ime s'ka kuptim

Me fal qe prap po te lendoj
Me fal qe perjete do te dua
Me fal por nuk e di si behet
Me nje njeri te cmendur si mua

I cmendur se tregoj te verteten
I cmendur se jam i sinqerte
Se ty te dua me shume se nje jete

Me fal per te metat e mia
Me fal qe te dhash nje shekull dashuri
Por jeta I ka keto padrejtesi
Jeta me solli tek ti

Dhe ti si nje qenie e pafaj
Si nje engjell me zemer te vrare
Ti ke dicka te vecante
Ti ke shume lote te pathare

Me ne fund arrita
Te te kthej buzeqeshjen perseri
Ashtu sic ti ma ktheve mua
Dhe me bere te ndihem njeri
Un e ti
Eja me mua,
se ty te kam shpes,
eja me mua se pa ty sdu te Vdes
ti je djelli qe mua me ngroh,
ti je éndrra qe un shum e shoh!  

  Ënderr e heshtur
E dashura ime   , e mir ime e panjohur ,
Tani s'më zë gjumi duke menduar për ty ,
Në dritaren time rrah shiu i pasosur ,
me trishtim ëndërror e mallëngjim të ri . . .

E dashura ime e pashfaqur,
e shtrenjata ime sa ëndrra ,
dil mos m'u fsheh ne misterin e vetes time ,
mjafte ndjete mbrenda në ket shpirt   . . .

E dashura ime drita ime e jetes të lutem më ndihmo ,
Si mundem të mbaj gjith   ket dashuri ???
Sikur ta dish ,sa shumë gjëra me djegin gjoksin pa thënë,
Sikur ta dish se ç'lëndim ka shpirti im si një lule e vyshkur
në pranver , duke te pritur ty mos po vjen njëher .......

Dashuria
Deshiroj te shof me sy
te mos digjem mall per ty
sikur te isha reze HANE
do te hy ne dhomen tende,
vetem ta dish se sa te DU
sdo te jetojsh as ni ohr pa Mua !  

Pritja
Ty po te pres , asgjë tjeter ,
mes vdekjes dhe heshtjes ,
mes vetmis dhe trishtimit ,
mes hijes dhe jetes ,
Nga kjo pritje e gjatë
u pergjakë diku nje drit ,
një zemer e cila priste
i than Lamtumir ! ! !

Nëse më don aq sa më thua ,
mos kërko të më ndërpresh ëndrrat,
dëshirat , kënaqësitë,
të cilat i kam për ty ,
Ato jan kaq të bukura po të futesh mbrenda tyre ,
Pa to , unë s'do te jem kë që jam ,
pa qenie pa shpirt ,
Pa to unë do te isha një njeri i zbrazur ne trupin tim
i lëvizur nga të tjeret ,
Pa to ti s'do të më duash kaq shumë !
Mos ke frig unë ëndrroj aqë sa duhet të ëndrruar ,
ndaj i zhgënjyer nuk dal nga to ,
kujdes të lutem mos mi lë në gjysëm , ëndrrat,
dëshirat ,kënaqësin   të cilat i kam vetem për ty   . . .
Në darsmen time
Atë ditë kur të vdes
Ju lutem mos vajtoni
Por me këngë e valle
tek varri t,më dërgoni
nanës mos i thuani
se e bija ka ndrruar jetë,
le t,kujton e shkreta
KRUSHQIT i përcjellë!
N,darsëm time t,gjithë ti ftoni
Shoktë e miqët ti lajmëroni
Afër dua t,gjithë ti kam
Le t,më shikojne
Për të fundit herë
Në anën e djathtë
Vajzën e dua pranë
Për herë t,parë e t,fundit
Le të përshpërit fjalën
NANË...

- E dashurë -

Malli u bë qerpik ,
e mbi sy qëndroj ....
vështrimi u bë dit,
dita u be zog e të kerkoj
por s'të gjet ,
ti ishe fshehur prapa syve të mi .

Janë nga janë
fjalet më të bukura për ty ... i mblodha ,
ndjenjat më   të bukura
që s'kërkojnë prova ,
E dashur,përgjigjmu , më degjon ?
Ke kohë të mendosh ,
ke kohë   të qash e të qeshësh ,
je me mua me asnjë tjetër ,
jan nga jan të gjitha gezimet ,hidhrimet ,
shqetisime , me ty i mesova kur nga ai qast kur
me ty u njoftova ! ! !

Do të vij natën
dhe të puthi fshehurazi
Ti s'do ta dish ,
në ëndrra tua do të hy dhe ti shprishi ,
ti s'do ta dish ,
do të behem si një yllë dhe të sjelli drit
pastaj do të shkoj,
të kthehem prap në ket vetmi !!!

Dashuria
Une jam e jotja ,i mi je ti,
kete ta dish me siguri.
Ty te kam mbyll ne zemren time,
Çelsin e humba ,s´di se ku,
  ndaj ti do te mbetesh mbyllur ketu.      - Ti engjulli imë -
Ti engjulli ime më bëre të zbuloj universin e dashuris ,
aty ku deshta të jem me ty një jetë të tër në horizontin
e pafund në qiellin e hapur me plot yje me zemra perplot dashurie .
Unë që besojsha në një dashuri të veshtir, mendojsha se është pamundur pritja ,
si të veproj kur ty s'të takoj , por tani e shoh se sa leht është kur të dashuroj
kur them se jam me ty edhe perse për nuk je afër,
asgjë nuk me duket e veshtir tani . . .
E tani si mundem   të harroj ,
edhe nëse një dit jeta na ndan
përgjithmon me ke pran për të then deshiren e flaket që e kam ,
fjalen "Të dua " pa pershperis   . . .
Sot kur e shiko të kaluaren
shoh një shpirt të humbur , një shpirt të thyer e të zhgënjyer   nga jeta   . .
Në presencen time shoh tani nje engjullë në drejtimin tim
që më mban në dor, së bashku fluturojm diku largë në qiell
që dashurin e flaket ta shijojm .

Xhelozi
Mos mendo se te kam harru,
mos mendo se tjter du,
mos mendo se zemren time
tjeter kush ka me gezu.    


I çmendur   !!!

Me thane se jam i cmendur
I cmendur se ndjej dashuri
Me thone se jam I cmendur
Se mall ndjej te shkruaj poezi
I cmendur me thone se jam
Se besoj tek ti
Se fjalet   e tua jane të kota
Jane fare pa dashuri
Ohh I cmendur un jam
Se besoj tek ti
Se te dashuroj pa hile
Vall kjo quhet cmenduri … ?
Lermeni te qaj
Lermëni të qajë mbi humnerat e jetës
Ta nxjerr shpirtin e ta përplas atje,
Për trishtimin e mallkuar që shpirtin
Ma ka venitur
Lermëni të qajë mbi c,do krijes të kësaj bote
Që janë taman si hije e jo krijesa njerzore!
lermëni të qajë të thërras pa pushim
o njerzë dëgjojeni vetëm pak shpirtin tim
Lermëni të qajë atje tej e vetmuar
që kur c,do gjëje ti vije fundi
të qeshë pa pushuar

Kur mendoj per ty
Dhe ethe shpirtri leshon
Mendoj per gjenjen   me te bukur ne jete
Mendoj per dashurine tone.

Kur mendoj per ata sy te bukur
Dhe buzet qe dridhen pa fjale
Mendoj per floket mbi gjoksin tend
Dhe zemrat qe rrahin pandal.

Kur me ty bisedoj dhe heshti
Dhe dridhem kur me flet   ngadal
Mendoj se brenda teje ka dicka
Qe ti ma thua me zemer, jo me fjale.

Dicka qe me ben te ndihem si engjell
Dhe hap krahet drejt teje te fluturoj
Ti me shterngon aq forte prane vetes
Dhe un ngadal peshperis te dashuroj


Nese nuk te thash
se per mua je ti
ajo qe me fal buzeqeshje
ajo qe me fal ngrohtesi

Nese s'ta shpreha dot
sa shume te dashuroj
fajin e kish natyra
qe si dha zemres goje
Mos me le!
Mos me le ne pranvere
mos me le te mjere!!!!
mos me le pa lule
mos me le pa ere.
Mos me le te lutem se te dua shume!
mos me le pa shprese,
mos me le pa gjume!!!!!!
ti e di se te dua
dhe vuaj per ty te lutem te lutem!
mos ma dhuro vetmine
ti je per mua shok
ti je per mua gjdo send ti je ai
qe ne zemren time ke,
me te bukurin vend
        TE dua.        

sa më pelqen ....

Ne naten e heshtur
ne endrrat pa mbarim
kerkoja veç nje emer
flisja per dashurine

Kerkoja nje prekje
ndoshta dhe nje kuptim
vall si t'ja ve un emrin
vuajtjes ne shpirtin tim

Vall si ta quaj kete enderr?
po ndjenja çfar emri kan
po valle syte e bukur
si mundem pran ti kam ?

Do mundem valle ne zemer
te te hyj ngadale
qe dhe un te kuptoj
ç'eshte dashuri e pare

Do mundem valle nje emer
ketij shpirti t'ja kushtoj
qe dhe pastaj te them
D... te dashuroj...

Pastaj do them ngadale
ne endrra un besoj
ndoshta dhe vec me sy
jete do te dhuroje

Nje jete plot me mall
me lule plot arome
nje jete qe kurre s'do shuhet
nga dashuria jone

Se jeta eshte vec lule
si yjet me shkelqim
ashtu si zemrat tona
do ruajn dashurine

Sa me pelqen kjo jete
kur ti me dashuron
sa me pelqejne lulet
kur jane plot arome...
Mos ik nga e Vërteta
Vetës i shton dhimbje të kota
dëshir për një të pamundur fantazie
shoqëria nuk të mjaftoi, e irrituar të dukej bota
qëndroje në ndejkje të një mëshumtësie
Iluzioni të dhuroi humbjen
në aterimin e vonshëm të së vërtetës
Mos ndalo vazhdo rrugën e fatit
unë këmbët kam ngulur në vendin që jam e duhur
këpucët taket i thyen për t'mos vazhduar
në pritje të një dite për tu liruar
Mos ik nga e vërteta, shih kjartësin
rrugën e ke pa pengesë, vetën e ndalon
errësira ësht nisur të len pas vobektësin
drita shpirtin ta liron drejt fatit që kërkon
Një ditë do të agoj për ty, e kaluara mbetet vetëm kujtim
një harresë që ishte, ringjalljen e flakë e bën tym.  
Dashuria e humbur
Sikujt Dielli i Shendrit
Sikujt Lulet i Qelin
Vetem Une Ne Kete Bote
Jetoj Pa Fat
Ajo Femer Me Ka Kerkuar
Ajo Femer Me Ka Rejt
Ne Secilen Ane
Dashurin Ma Ka Vjedhur
Dhe Tjetrit Ja Ka Dhuruar
Secili Don Dike
Renat ia Kap, Dhe i Tregon
Vetem Zemra Ime
Dhimbjet i Duron Dhe Nuk I Tregon
Une Ditet i Kaloj
Ne Vetmi Dhe i Mberzitur
Por Ajo Me Tjetrin
    Ditet i Kalon e Gezuar    
Tek syte mbaron gjithçka..
ata e kuptojne menjehere largimin
  jane ata te paret qe derdhin lumenj lotesh...
  pastaj i peshperisin zemres... 'harroje'
                    (eh sikur te ishte kaq i thjeshte edhe per zemren harrimi!)                                  Type your title here.


Jetoj për ty shpirt.....

Zgjohem në mëngjes me Ty në zemër
Pas një nate të gjatë,në ëndrrat e tua
Dashuria ime e ka një emër
Jetoj për Ty shpirt,të dua,të duaaa

I bukur hyjnor i shikuar në shpirtin tim
Ndjenjë e skalitur në tingujt e zemrës
Flladi i pastër që fryen në agim
Lule e jetës,lule e pranverës.

Dashuri e shikuar në shpirt!Në thellësi!
Nën tingujt e shpirtit,nën tingujt e zemrës
Të puthin buzët e mia,qeshin sytë e mi...Në zërin tënd

Kur e degjoj zërin tënd
Edhe bilbili këndon në degë

Zogjët ia thonë cicirrimës
Dhe kendojnë e vallëzojnë

Lumi i ndalë valët
E nuk rrjedh
Për të ndegjuar Ty

Në zërin tënd kohët rinohen
Mallit i ndërrohet ngjyra e flokut

Me zërin tënd
Dashuritë janë të zjarrta
Janë të ëmbla
Më fisnike janë

Në zërin tënd
Në qenjen tënde.Trajtat e pikëllimit

Cila lule është e zezë
Kur vdes në kopsht
Cila ëndërr është e bardhë
Kur vdes në shtrat
Cila dashuri është e zjarrtë
Kur vdes në pritje
Cila vetmi është e harruar
Kur vdes pa puthje

Tjetër është dhembja ime.....


Type your title here.

  benii                        

Gj--e-L---o__Z---i---J---a
~~~~~******

Gjelozija eshte nje send

Qe shpirtin ta shkatrron

Te ben te pa besë

Dhe dashurin e shkatrron

ADRIATIKU_PE_23_BERLIN_
JETO JETEN
JETO DHE DASHURO
MOS FYEJ ASKEND
SE KETU TE GJITH JEMIN 1
~~~~~~~~~~~~~*
DASHURO ATE QE E DON
MOS NDEGJONI ASKAND
SE GJELOZIA DASHURIN
SHUM SHPEJT E SHKATRRON~

***********
Do te vjen koha e do pendohesh

Se qka ki vepru

Atehere eshte shum vonë

Dashurija mes neve dyve ka mbaru
~~~~~~~~~~

Sa e bukur esht dashurija
Sa e bukur esht dashurija
Dy sende tjera te keqija janë
Njera esht tradhtija e tjetra esht Gjelozija
~~~~~~~~~~~~
Bilbili ne degë
Sa bukur kendon
Ti puthsha buzet
Vargjet e dashuris kur i lexon

O zot pse me le keshtu te vuaj

Pse vetem lote dhe vaj

Pse sna bashkon me ate qe dua

E te mos ndahemi sa t´jemi gjall

Ti ike dhe me le ne vetmi

I yti do te jem sdo te na ndaj as dheu i zi
************************************

Me kujtohet ajo dite

Kur te stacioni te percolla

Desha te them te dua

Por nga goja u morra
~~~~~~~~~~~~~~

Mos u pendo fare

Mos u ba pishman

Sepse ke zgjethur djalin

Sipas qefit tend
~~~~~~~~~~~~

Pse moj vajz me tradhtove

Besen mua ma ke pas dhan

Femija i parë kur te lindë

Ngjitja emrin tim**
*************


Une ty te ënderroj

Foton tende kur e shiqoj

Te ënderroj qe sa me afer te kam

Te ënderroj te perqafoj

Ato buzet e tua te kallura

Qe shum i du

Eja nje here sonte ne qetsi

Eja te bashkohemi une dhe ti
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~J*e*T*ë A~p~O V*d~E*k~J~e
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Kryqezim terthor

Brengë e tmerrshme

Afsh shekullor

Rrugë e terbimit

Mbi valet e deti i terbuar

Toka degjon uturima zerash

Qe mbjellin rrenje

Jete apo vdekje

Deshir e sprovuar

Pjes te ndara zemrash

Mblidhnu njehere

Gjarpinjet e gjakut

Mbi maja te thepisura

Te keshtjelles se lart

Me perpelitje me kohen per

JETë~~~~ApO********V~D*E*K*J*E


Nata me yje

Oh sa bukuri

Dua te kam afer

Deri sa ti mbylli syt.....

~~~~
Takimi i parë te kujtoj me mall

Takimi i dyt te dua me shpirt

Takimi i tret te dua me te vertet

Takimi i katert dua sonte te kam afer

Takimi i pest per ty do te vdes
~~~~~*****

Shiu po bjen pika pika

Eja ti rrina bashk se pa ty nuk po u rrika
~~~~~~~~

Telefoni po cingerron

ALO Edashur apo me ndegjon se

Zeri yt i embel shpirtin ma sheron
Zemra juja me ben te vuaj

Syt e ty me bejn të shkruaj

Trupi yt me ben poet

Fjala jotë zemren ma djeg..
~~~

Gjumi nuk me merr

Muzika me ben shoqeri

Deri kur keshtu as vet nuk e di

~~ EMRIN DO TA SHKRUAJ
Se shum te adhuroj

Ne zemer te kam dhe sdo te harrojE kam nje deshir

Qdo natë e ënderroj

Do te isha i lumtur

Me ty të jetoj
~~~~~~~~~~~~

shiu bije pika pika

dashurja nuk eshte

per fanatika hahhha


Sa e mire eshte lirija
Sa e mire eshte dashuria
Sa e keqe eshte kur vajza
Vuan nga dashurija
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Ska lule po zambak
Ska njeri pa gjak
Ska dimer pa stuhi
Ska njeri pa dashuri
********************
Qe diten e pare
Qe te kam shiqu
Vetem per ty e dashur
Une jam tu mendu
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Te dua te dua
Per ty do te vdes
A mendon ti mua
Pergjigjjen te ma kthesh
~~~~~~-----****************
Druri digjet e lene hirin
Dashuria vdes e lene kujtimin
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

ZEMREN TA FALA TYYYY
QYSH NË TAKIM TË PARË,
I YTI JAMË DHE
ASKUSH NUK MUND TË NA NDAJ.V e T e M N j E
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Nje lule në saksi

Nje kujtim e kam per ty

Nje shpres qe me mbanë

Nje zemer e ndar ne dy pjesë

Nje zemer qe vetem ty te donë

Nje shpirt qe pa ty sje;tonë

Nje fjalë nje bes

Per ty e dashur do te vdes


Jetoj te sotmen
~~~~~~~
Jetoj te sotmen qe te jem te lumtur

Jetoj te sotmen qe me shpres per te nesermen

Jetoj te sotmen qe te dashuroj e te jem i lumtur te nesermen

Jetoj te sotmen qe te gjitha neser ti kam

Jetoj te sotmen qe te nesermen askush te mos na ndaj

Jetoj te sotmen qe te nesermen nuk e di qka dona pret

Jetoj te sotmen qe se e nesrermja ndosht nuk na pret

Jetojm te sotmen e dashurojm sot se neser do te iku diku larg

Jetojm te sotmen qe do te vij nje dite e sdo te me shohesh ME

Jetoj per ty jetoj qe ne zemer te kam dhe kurr sdo te harroj

dhe varri i zi do te me mbuloj po ty e dashur sdo te harroj
lass mich weinen,
denn ich werde nie mehr glücklich sein,
lass mich leiden,
denn mein Herz ist allein,
lass mich sterben,
denn ich kann ohne Dich nicht LebenE kam një deshir,
o sa është e thjesht,
buzet me ti puth tjeter skisha desht.
Të dua , të dua dhe prap të dua,

nese pa ty vdes në at Botë të pres!!


Vajza shqiptare
~~~~~~~~~
Vajza eshte e bukur

Vajza eshte e artë

Vajza shqiptare eshte krijuar

Vetem per djem shqiptarë---
~~~~~~~

Jetoj per ty

Se shumë te dashuroj

Du sonte ta fali zemren time

Qe vetem per ty po qan

Mos ik te lutem

Se vetmin shum e urrej

Dua te kam afer

Deri sa të vdes~~
~~~~~~~~~~
Ti je ajo qe me ben te vuj

Ti je ajo qe me ben shruj

Ti je ajo qe ben poet

Ti je ajo qe me ben te vdesEmrin Smund Ta Shkruaj

Emrin smund ta shkruaj
Se shum te dashuroj
Por ne zemer te mbaj
Dhe kurr ste harroj
~~~~~~~~~~~~
Nuk jan keto fjal
Por nga zemra i kam marr
Nga zemra e perlotuar
Te shkruaj shpirt me mall
************
Edi sa lote per mua derdh
Edi sa shum shpirt me don
Prandaj sa te jete jeta
Kjo zemer pa ty sje-ton
Do Te BetOheM Per DaShUrI
T~E ~V*A*RR*I~
~~~~~~~~~~~~~~~~~
Deri kur ne vuajte
Deri kur ne vetmi
Deri kur zemra ime
Te shpresoj per ty.
~~~~~~~~~
Sa i bukur eshte varri
Aj shtrat i vertet
Prandaj menxi pres
Sa me pare te vdes
~~~~~~~~~~~~~
Kure te vdes apo vjen
Kete kujtim apo ma bjen
Per mbi varr me ma pru
Une me varr me vajtu
~~~~~~~~~~~~~~
Po t?me qoni tuj vajtu
Me lote ne sy qdo njeri
Prandaj kurr nuk do te
Shifemi UNE shpirt dhe TI
~~~~~~~~~~~~~~~~~
Koha po kalon kthim
M? nuk ka ,varrin nuk
E di ku e ke ,por
Dashurin te une per jete e keDitet po kalojnë

E malli per dashuri

Qdo ditë më shtohët

Dua të dashuroj

Se pa DaShUrI smund te jetojë

Dua të dashurojë

Më ZeMeR dhe ShPiRtë

Dua të jemi i lumtur

Deri sa të vdesë

Që të me mbulojë aj dheu i Zi


Koha po kalon
kthim Me nuk ka
,varrin nuk E di ku e ke
,por Dashurin te une
per jete e ke

te dua te dua pasha perendin nese nuk beson
pyte zemren time per vuajtjet e mia ajo te treg
on Te dua te dua Pa ty s´jetoj

P~E*R T~*Y
~~~~~~~~~~~~~

Për ty kam lindë

Për ty do te jetoj

Për ty do te shkrihem

Për ty do te tretem

Për ty e dashura ime

Për ty do te vdesë.

@~Valet e detit~@

K~U~ L*I*N*D*E* ~O* ~D'A'S'H'U'R'I
~~~~~~~~***************''''''''valet e detit

Dashuria lindi
Ne dy zemra per njeheri
Vershoj ne dy shpirta
Si lumi ne shum degë
~~~~~~~~~
Dy barka te shpreses
I ndave ne dy brigjë
Të mbushura me lot dhe vajë
Ne flak mallin ma digje
~*************
Dashuria lindi ne dy zemra
Dashuria qesh ne dy zemra
Dashuria qanë ne dy zemra
Dashuria vdes ne dy zemra
~~~~~~~~~~~*******
Dy gjera të verteta i ka jeta
Njera eshte D*A*S*H*U*R*I*A
E tjetra eshte V~D~E~K~J~A


T~E ~V*A*RR*I~
~~~~~~~~~~~~~~~~~
Deri kur ne vuajte
Deri kur ne vetmi
Deri kur zemra ime
Te shpresoj per ty.
~~~~~~~~~
Sa i bukur eshte varri
Aj shtrat i vertet
Prandaj menxi pres
Sa me pare te vdes
~~~~~~~~~~~~~
Kure te vdes apo vjen
Kete kujtim apo ma bjen
Per mbi varr me ma pru
Une me varr me vajtu
~~~~~~~~~~~~~~
Po t´me qoni tuj vajtu
Me lote ne sy qdo njeri
Prandaj kurr nuk do te
Shifemi UNE shpirt dhe TI
~~~~~~~~~~~~~~~~~
Koha po kalonë kthimë
Më nuk ka ,varrin nuk
E di ku e ke ,por
Dashurin te une për jete e ke
~~~~~~~~~~

P~E~R ~S~*E
~~~~~~~~~******************
Per se te jetoj

Per se te mos dashurojë

Per se të mashtrohëm

Per se te vauj

Pes se te pres

Per se te vdes

Vetem per ty


Dua ate qe dua
Dua sonte ne vetmi te gjitha mi kujtu
Dua ta kujtoj gazin e lumturin
Dua ta kujtoj vuajtjen e tradhtin
Dua sonte zemren ta shpalos
Ta shpalos flet per flet
Ta shiqoj qka kam per jetuar nekete jet
Dua sonte qe askush t´me pengoj
Dua sonte vetem yjet te me bejn shoqeri
Dua te flas per dashuri
Dua te flas edhe per at varr te zi
Dua sonte te qaj me lot
Dua te iku nga kjo botë
Dua te shkoj ku ka qetesi
Qe vetem vetmia te me bej shoqeri
Sontë s´dua me askend te flas
Dua te jem i vetmur ne qdo qast
Se sontë zemra imë do te pushoj
~~~~************************
Pjesa e dyte
~~~~~~~~~~~Nje nate sonte ta filloj
As sonte nuk dua me me pengu
Sdua sonte te shoh as drit
Dua vetem qiriu te me bej drite
Dua sonte zemren ta shpalos
Ta shpalos librin e dashuris
EDhe nje flet tjeter
Dua ta shpaloje po kete
Te dyten nuk mund te jau tregoj
Kete ne zemer do ta mbaj
Dua sonte librin e dashuris me perfundoj
Dua edhe jete te nderroj
Dua te iku nga kjo bote
Nga kjo bote me vuajtje e mashtrime
Dua te shkoj te aj shtrati ime
Qe ne qdo qast po me pret
Dua te vdes me lote ne sy
Te tregoj qe jam tu mendu per ty
Une kame vetem nje porosi
Dashuroni te lumtur pa tradheti
Kur te vdes te lutem kete kujtim apo ma bjen
Permbi varr me ma pru
UNE me gjithe varr me vajtue
Varrit tim nje dritare
Ju lutem ia ndertoni
Ti shofe zogjet qe fluturojn
Kujtimet e mija te ti me ti pru
Dhe ty me te tregu
Qe edhe ne varre ste kam harru


L*A*M*T*U*M*I*R

LE TE MBESIN TE GJITHA KUJTIME

ANDAJ KA ERDHE JU LE TE VAJ E JU ERDHE VAJI IM

MA NUK KA TE BEJ ME NDER POR

TI DO TE JESH LODER PER TJER

URAT QE NA LIDHNIN NE NJE SHOQERI

ME LOT DO TI SHKATRROJ QE MOS TE RRI MA ME TY

I_E DENUAR DO TE MBETESH NGA VETMIA I DENUAR

R_uaju nga simpatit qe mendjen ta kamn trubulluar

ENDARRAT PO TE MASHTROJN QE KE PER TU ZGJAUR**


Jetoni dhe dashuroni

Ejani e vallzoni

Te gjithe jeten ta shijoni

Aty ku jetoni pa dashuri mos jetoni


Dua te jetoj

Aty ku ka dashuri

Shum e adhurojne

Urat e dashuris ti ndertojm

Rinin me dashuri ta kalojmë

I denuar do te mbeteni

Ata qe nuk dashurojnësonte dua me pi

sonte dua me lote te qaj

ne vajzen qe jam dashuruar

ate shum lage prej meje jeton

dora m´dridhet

e lotet po me pikojne

zemra ime e dashure

vetem per ty po qan.

Dashurin**kush **na*e**MOr~
~~~~~~~~~***************
Si zog fluturove ne qjellë

Me krah te thyer e zure djellin

Me lotë ne sy vuaj per ty

Oh sa larg ti me ke shku

Diku larg me ke humb

Ditet kalojnë e malli me djeg per ty

U deshem ne te dy ?

Menduam qe askush

Nuk mund te na ndanë

Zemrat tona...

Dashurin kush na e mori ?

Nga nje here edhe shpirti me dhembë

Kur mendoj per ty

E dhimbjen qka e shuan

Vetem fjala DaShUrI


M*O**S * PYT**SI**DUKET**DASHURIA
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~**************

Pysin te pa Dashuruarit

Si duket dashuria ?

Qka esht fjala dashuri ?

Qe per kete fjal te bukur

Qe shpirtin ta shereon

Zemrat tona na i pervlon ?

Qka esht daushuria mos pyt

Por dashuroni edhe ju e

Shijen e dashuris kerkoe edhe ti ahhhahha


TIKU**GJITHMON**ME**JU*
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Bukurija ësht nje vlerë

Qe shpirtin ta zbukuron

Por ajo nuk zgjat ter jeten

Ajo vjen dhe shum shpejt kalonë
***********
Zemra zemres i ban lutje

Qe dy lule te bukura

Askush mos ti keputë
~~~~~~~~~~
Jasht po bie shi

Ty ste pash me sy

Pse je shku aq largë

Në vetmi me ke lanë
******
Vajza eshte e bukur

Vajza eshte e art

Vajza nuk eshtë krijuar

Vetem per nje natë


Ti***dhE**Kudo**Shi
********************

Kudo shi sysh tu

Kudo shi flokesh tua

Kudo shi i pranis sate

Kudo shi i gazit tend

Kudo shi dhe
Kudo T*I


V*ET*EM**PER**SHOQERI
~~~~~~~~~~~
Sa shum kam mallë

Sa as vet se di

Do të isha i lumtur

Te dashurojm sbashku me shoqri
~~~
Te dua sa boten

Te dua sa tokën

Me thuaj te verteten

Ame don gjer ne vdekje
****
Nuk jan keto fjal

Por nag zemra i kam marr

Nga zemra e perlotuar

Te shkruaj shpirt me mallë
~~~~~~~

Me thua te dua

Por ne te vertet nuk me donë

Ti dashuron nje tjeter

Dhe mua vetem me mashtron


L*O*J*A E** CHATIT~~~~~~~
~~~~~~~~~~~~~~~~
Qfare është loja jonë

Lojë chati ju thojnë

Njeri të Dashuronë

Tjetri të mashtronë

Ja....... kjo është loja jonë

Lojë Dashirie ju thojnë

Lojen e chatit kush nuk e kupton

Me mire mos ta fillonë ahhah


S**H**R*O**N**J***A**T E

*A**L**F**A**B**E*T**I**T
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

A_ Edon me zemer

B_ Besnik është

C_ Bukurosh_e

D_ Deshiron me fol me ty

DH_ Nuk te tradhton

E_ Tranohet kur te shef por nuk tregon

ë_ Han e pin veq ne ty mendon

F_ I pelqen sjellja jote

G_ Te ruan vetem ty

GJ_ Ipelqejn kembet e tua

H_ Ka deshir met ndegju kur fol

I_ Mendon me kalu me ty

J_ Esht gjeloz

K_ Nuk deshiron me kalu me ty pa tenjohur

L_ Njeri shum i ndershem dhe tolerant

M_ Qan kur nuk del ne takimë

N_ Rrin i vetmuar dhemendon per ty

NJ_ Seriozisht e ben te lumtur

O_ Te lup por nuk te gjen

P_ I pelqejn sytë dhe vetullat e tua, të thot s´te du por fort te don por gjelozija te qet nuk e lenë

L_ Vetem ti_(Ajo) e ben te lumtur

LL_ Oren e harron kur del ne takim

Q_ Te ndjek mbas

R_ Te kerkon por nuk te gjen

RR_ Te kerkon ne stacion por kot mendon qepo e tradhton

S_ Ka deshir me pas foton tënde

SH_ Deshiron met pas afer ne qëtesi

T_ Te pelqen trupi i tij (saj)

TH_ Ty te ben shum telumtur

U_ Ti e don por nuk i tregon

V_ Ne shkollë te ka pa por nuk flet me ty

X_ Ty te pelqen te folurit dhe te qeshurit e tij ( saj)

XH_ Keni me pas lumturi te gjatë

Y_ Ti me teper e ënderron

Z_ Gjithqka per ty i interesonë

ZH_ Nuk beson sashum të donë
~~~~~~~~~~~~~~~~~

Keto janë Shkronjat e Dashurisë

Kombinoni shkronjat e Emrit te Dashures apo te Dashurit

Dhe ne fund keni rrezulltatim


Mbjellma nje lule

Permbi varrë

Qe nga varri

Aromen e luleve ta shijoj
II
Ti moj lule lulzo

Ti lulezo Dashurin e parë

Ti mua ma kujtonë
III
Nga nje kopsht me lule plot

Te kerkova ste gjeta dot

Ku je lule shpirti im

Ku ke humbë ne perendim

IV
Ishin ditet qe nuk jan ma

Ti nuk je me mua ketu

Nga ato mbet kujtimi

Pikllimi dhe hidherimi

V
Vetem njéhere te shohë

Se pa ty as veten nuk e njoh

Jeta pa ty nuk me duhet

Jeta pa ty jete si thuhet


Dhoma**e***Vetmis
~~~~~~~~~~***********

I mbyllur ne dhomen e vetmis
Ku vetmia me ka kaplu
Sonte dua vetem per ty me mendu
Dua ta kujtoj diten e pare qe u takum
Dua qastet me te bukura mi kujtu
Qe ne te dy sbashku i kalum..
Sa i merzitshem sonte qe jam...
Ne keto kohë te veshtira
Te dashuris.....?
Per mi thanë dashuris...?
Dashuri .....L*A*M*T*U*M*I*R
Nuk di une ti mallkoj
Ato vite qe mi humbe kotë..?
Zoti mua me denoj..
Qe rinin keshtu ne vuajtje ta kalojë.
Dua sonte qe zemra ime te pushoj
Driatren e vetmis ta mbyll me lot
Qe te mos mendoj kurr perty..
Se ti do te jesh e denuar nga vaji im..
AS**DETI***AS ?
~~~~~~~~~~~~~~~~~
As deti as oqani
As tigri as luani
As bota ne mendime
Smund te ndanë
Nga Zemra Ime

Te dua me zemer
E jo me tradhti
Te kam enderruar
Tan jeten te jam veq me ty

Sa yje ka qjelli
Smund ti numrosh
Sa te adhuroj une ty
Smund te besosh

Poet nuk jam
Te shkruaj poezi
Po me 2-3 fjalë
Te shprehu simpati

Shum vite kalova
Shum nete ënderrova
Te kam afer meje
Te perqafoj nje here

Ne mendje kam nje Emer
Ne sytë mbaj nje lot
Ne zemer te mbaj
Per jete sdo te harroj                            Vetmija

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

I ulur ne dhomen time
Ku vetem   per ty mendoj
Mallkoj fatin...
Qe sonte afer ste kam afer ty..
Mora   albumin e vargjeve   ne dore
Disa vargje ty ti kushtoj..
Nuk ka Liber as fletore ..
Ato vargje   ty ku ti shkuajë.
Por   nje ve´nd tjeter une e kam.
Ne zemret time po i shenoj..
Te adhuroj   loqk.
Dhe kurr ste harroj..
Nuk jan   keto fjal   e as mahi
Nese esht nevoja do te vdes per ty..
Nuk ka fjal as si ti pershkrun
Se vetem bashkimi jonë..
Kete dhimbje mund ta shunë...


        Nata ne vetmi

~~~~~~*****

As   gjumi naten   nuk me merr
Se shum   me   emocjonove   me ate
ze te   bukur qe   shpirti   po   ka kall
Te   dua     me   zemer   dh kurr sdote harroj.
Vetmija   me   treti mua ne gyrbet
dua   te kam   afer   qe   sbashku me ty   dua te vdes
As varri   smund   te na ndaj   se shum te   adhuroj
edhe nese vdes ty   me gjith varr te kujtoj

Type your title here.
--------------------------------------------------------------------------------
I deshperuar,
ne thellesite e shpirtit.
I lodhur e i munduar tmerresishte,
nga vuajtjet, e jetes time.
I rraskapitur ne sy,
nga pagjumesia, e neteve te gjata.
I pakenaqur asnjehere,
nga fati, qe paskam patur.
I zhgenjyer vazhdimishte,
nga premtimet e pafundme
e nga fjalet e kota.
Vendosa sot,
ti jap fund, kesaj jete.
E ti them, perfundimishte,
lamtumire kesaj bote....
--------------------------------------------------------------------------------
Nga larg, po te shkruaj
Me mall te madh, te pres
Njehere, te te shikoj
E me pas, te vdes.
Pasi te kem vdekur
Ne varreza, do te jem
Por prape, ne zemren e mekur
Ty brenda, do te te kem.
Dhe po deshe, na ler nje kujtim
Qe malli, te na marre te dyve
Mbill nje zambak, mbi varrin tim
Dhe ujite me lotet e syve.
--------------------------------------------------------------------------------
Eja me mua ne Paradise
ta tregoj ndjenjen e dashurise
ta fal zemren time un ty
ti te mi falesh ata dy syte e zi.
Te shkojm ne se bashku diku larg
qe te mos na gjej askush
ne nje vend te bukur gjelbrimi
ato buzet e tua te ti puth.
Ti je jeta ime e dashur
ndjenjat qe kam per ty jane te verteta
edhe nese vdes tani un
nuk me dhimset aspak jeta.
Por ti u largove shkove diku larg
e un mbeta vetem pa ty
kthehu se un ta kam dhan besen
qe te dua vetem ty.
Dy zogje ne jemi
nje shpirt e kemi
me vjen shum keq
qe ne me afer nuk jemi.
Te dua, te dua
deri kur te vdes
dhe kur te vdes
ne at paradise do te pres.
--------------------------------------------------------------------------------
Dashuri pa Fund
Te dua aq fort
sa ti nuk e sheh
te dua te dua
per ty jam tu vdek.
Oh si esht kjo jet
oh qka perjetoj
e di un dhe zoti
jeten si e kaloj.
Pse keshtu pse
veten qdo her e pyes
po per me marr pergjigje
nuk kam dot me shpres
shum her te kam then
rri me afer mua
nuk e di jo jo
pse????? kaq shum te dua
Zdua te ndahem
un nga ty kurr
por cfar ti boj fatit
qe esht ne duar te tjeter kujt
--------------------------------------------------------------------------------
U DASHUROVA ME TY
U dashurova me ty si s'kam dashtur askend ne kete jete
enderroja per ty si nje e marre
kjo eshte e vertet.
Rrija neteve pa gjume
mendoja per ne
per fjalet qe thoshe
dhe kete se di perse.
S`arrija te kuptoja
pse kaq shume te doja.
Nuk e kuptoja pse nuk flija
me ne shtrat te mendoja.
Tani e kuptoj pse kaq shume
te kam enderruar
pse kaq shume per ty
o shipirte kam menduar
sepse te kam dashur dhe prap te dua.
Enderroj perseri por me pak realitet se puthjet e tua do ti kujtoj perjete...
-------------------------------------------------------------------------------- Deshmitare e nje minuti
nder miliona vite dashurie qendroj,
me koken e ngritur lart
se njeher isha mjaft e guximtare
boten time ty ta dorezoj
"Me mir eshte te dashurosh dhe te humbesh ate dashuri, sesa kurr te mos kishe dsahuruar"
nje thenie definon rendesin e te permendures
ne te cilen betohem ketu para jush.
Betohem ne zemergjeresine e saj
dhe pikpamjen e fresket qe nje mendje ia prezenton
betohem ne ciltersine e saj
kur personin e duhur e pushton
Betohem ne buzqeshjen
dhe nga thellesia "TE DUA" kur te thash,
betohem ne besimin e humbur,
kur vetem ty ta dhash.
Betohem ne kohen e shkuar,
kur vetem ne kujtime e vetmuar tani jeton,
betohem ne dashurin e par ,
qe zemra kurr se harron.
me shum se ne c'do gje
betohem ne humbjen e te vertetes
mesimin me te rendesishem nga ajo kur mesova,
qendro e vertet ndaj vetes
te duhurin dashuro,
me mendje zemren tradheto.
Prap deshmitare para kohes,
per nje dashuri te humbur qendroj,
por KURR KURR deshmitare e nje lumturie te pagjetur,
KETE VETES NUK IA LEJOJ!
-------------------------------------------------------------------------------- ENDERRA E VERTETE NE DASHURI
________________ ____________
Enderra e vertete
ne timen dashuri
u be realiteti
i kthyer me tradheti
enderra ime e vertete
qe qdohere e mendoja
ishte se shum asaj vajze
une dikur i besoja
enderra ime e vertete
se te kam dashur shum
ishte se te enderroja
dhe kur nuk isha ne gjum
etoj me nje enderr
qe vetem ty te shoh
edhe pse me nuk po dua
edhe pse sdua me te njoh
por kur te kam njohur
ishe njeri tjeter
tash e ke harruar
dashurine e vjerter
dikur te kisha si njje simpati
dhe te deshta ty
mirepo tash i erdh fundi
endrres sime ne dashuri
DASHURI ME SHUM PENGESA
--------------------------------------------------
Dashuria jone
plote me pengesa
por fundi i kesaj
besoi se eshte Fejesa
Mos e shiko bukurin
e cila te mashtro
por shiqoje zemren
e cila te don!!!
Me sy te shiqoj
me zemer te dashuroj
me mire te vdes
se pa ty te mbes...
Zogu pa krahe
s,mund te fluturon
une pa dashurin tende
s,mund te jetoj!!!
Te dua te dua
gjithmone te kam dashur
edhe pse tere kohen
zemren ma ke plasur
Djemt ne fillim
jane artista te mire
kur ta gjirojne filmin
te thojne lamtumire!!!
Dashuri dashuri
nuk thuhet kot
fillon me puthje
mbaron me lot...
Ne nje kuti kam
fshehur nje helm
te zi nese ti me
tradhton une do ta pi.
Ti po qesh une po lotoj
dhimbjen s,mund ta duroj me
Zoti zemren s,ma krijoj
qe te luash ti me te.
Ndoshta isha pak e re
dhe s,te njoha mire kush je
Ndoshta fajet i kam une
qe te besova ty aq shume
Do te pendohesh nje dit kot.
Do te zene mekatet tua
Mos harro se eshte nje ZOT
qe te sheh ty , e me sheh mua
Mos me pyet si jetoj
kur me ke lene vete
Mos kerko falje nga zemra
qe njeher e vret
Mos trokit me ne dern time
se ajo eshte mbyll
se ne zemren qe e theve
kurr s,ke per te hyr
Mos me thuaj se me ke dashuruar
tash eshte vone shume
vone per tu penduar
Mos me pyet per ato letra
qe dikur mi shkrove
Mos loto per fatin tone
qe ti vete e shkaterrove!!!
Zoti kurr me fali,
sigurisht me lenoi,
dhe ai urdheroj,
qe pa fat te jetoj
Druri i that
Digjet ne shporet
Dashuria e par
Fillon ne krevet
Mos e duaj gjithkond
mos e urre veten
por duaje ate
qe per ty e jep jeten.
Sa me merr malli
kur gjindem larg teje
jeta me merzitet
kur sje pran meje.
Puthjet me te embla
ti mi ke dhuru
jeten ty ta fala
kur me the te du.
Kur jom ne mendime
te kom pran zemres sime
kur rruges kaloj
veq per ty mendoj
-------------------------------------------------------------------------------- FILLIMI DHE MBARIMI I DASHURISE
^^^^^^^^^^^^^^^^ ^^^^^^^
Dashuria ime
ate dite kur filloi
ende pa e shijuar
ajo shum shpejt mbaroi
Dashurija fillon
Ne fillim me shikim
Vazhdone me puthje
Mbaron me vajtim.
Sa nat e bukur
Sa nat e qet
S?te harron e dashura
Qe te done per jet.
Nuk e di si te shkoj
Zdi si te veproj
Por dashurija ndaj teje
Dy syt mi verboj.
Edhe pse jemi ndar
Une kurr zdo te harroj
Do ti mbylli syt
Dhe me mendje
Gjithmon pran teje
Do te qendroj.
Vetem ty te dua
Vetm ty te pres
Per ty do te vuaj
Deri sa te vdes.
Dashuria eshte e vertet
e verteta eshte dashuri
dashuria eshte prekje
prekja eshte dashuri
dashuria eshte ndjenje
ndjenja eshte dashuri
dashuria eshte lumturi
lumturia eshte dashuri
dashuria eshte jet
jeta eshte dashuri
dashuria eshte bes
besa eshte dashuri
dashuria eshte mesim
mesimi eshte dashuri
dashuria eshte BOTE
BOTA eshte dashuri..........
lexo me vemendje keto vargje
"Dashuria mes vajzes dhe djalit"
Un besen djal e kam ne ty
se ti cfar mendimi ke as vet se di,
un dua ta di te verteten
Se per ty e jap jeten,
po kam frik se djemt e sodit
jan shum te lazderuar
cilen vajz ta shohin
kan per ta propozuar.
Njeres i thot a me don mu
tjetres i thot ske qen per mu
Nuk ju vjen keq me i tradhtu
nuk mendoni se vajza
Nuk ban aspak gjum....
Pse bre djem keshtu veproni...
Vajzat e reja shum shpejt i MASHTRONI...!!!!!
Type your title here.
--------------------------------------------------------------------------------
Shejtane
Dashuria eshte det,
gjithkush mund te zhytet,
por aj qe s'din Not,
mund edhe te mbytet!
Djemt ne filim,
te thojn te dua,
kur bejn qef me ty,
te thojn s'je per mua.
Me fal shejtane...
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pa Ty
C'do Dit pa ty, eshte si nje dit pa diell.
C'do mbremje pa ty, eshte si nje nat pa yje.
C'do or pa ty, eshte si nje jete pa ndjenja.
C'do minut pa ty, eshte nje minut si mos te isha ne jete.
C'do sekund pa ty, eshte si mos tme rreh zemra.
Me mallkove shejtane...
Jetoj i harruar ne mes te ksaj bote,
valle mos me mallkoj dashuria jote
Zemren ma shkatrrove shpirtin
ma ke djegur skam fuqi t'jetoj
pa ty jam i Vdekur.
Do te mbaje ne mendje,
kurre nuk te leshoj qe te
kam pasur te dashur kurre nuk te harroj.
Fol me vetveten, harroje jeten
sepse ne ket bote,
se gjen te verteten??
Nese ti me don ma thuaje te verteten, s'do ta jap ve? zemren por por ta jap dhe jeten,
Nese ke zemer ndaje bashk me mua, Nese ke fjale me thuaj te dua!!!
-------------------------------------------------------------------------------- Te shoh dhe mendoj
C'fare mund te jap per nje puthje tenden
Syt e mi ndjekin te tute ne cdo levizje me te vogel...
Trupi yt eshte me i bukur se cdo sklupture e gdhendur...
Me duket sikur njerzit kuptojn deshiren e zjarrte qe vlon per ty.
Do te shisja edhe shpirtin djallit vetem ti shijoja:edhe nje here te vetme,embelsiren e buzeve
tua.
Dua te dashuroj me pasionin tim me te madh,te jetoj ne avantur,te vdes duke puthur,te digjem
duke ndjere,te dehem nga afshi,do te hyj ne shpirt te shpirtit te shkrihem nga Dashuria,te kaloj
ne nje bote tjeter,ku do te ngopem me arom epshi,dhe te ringjallem nga dhimbja....
Me pervelon deshira....
mallkoj lotet qe rrjedhin mbi faqe
e nuk arrijne dot te shuajne kete zjarr
qe as ferri nuk do e krijonte.
--------------------------------------------------------------------------------
--Nate I Vetmuar--
Kjo nate pa ty nuk po mbreteron
Gjithcka ne shpirt eshte sketer
Bashke me qiellin po behen vrere
Eshte nje shkreterire ne qiell
As yjet as ti nuk jeni me aty
Si te flej une pa te pare me sy
Asgje nuk po me shfaqet te shoh
Une i mjeri si zemeren ta ngroh
Me cfare ta ndez zjarrin e shuar
Nuk eshte dite e as dielli ska dal
Qe te leshoj flaken e tij per mall
Eshte akoma nje erresire e shkrete
E ne shpirtin tim ngela po i mjere
Kam dhimbje ne trupin e thare
E kujt ti qahem une kujt ti them
Sa po vuaj tani qe ste kam si atehere
Ne syte e mi vec pika loti pikojne
Kujt ti them ato lot ti ndalojne
Dhe syrin tim te semure ta sherojne
Me thuaj ti nate te pakten cfare te bejme
Ti nuk ke yjet ne qiellin e kalter sot
E une s?kam as vajzen qe me deshti forte
Eja... hene bashke te ngushellohemi
Te fleme bashke te qet per gjithe jeten
E ne kete bote lena sot te harrohemi
Me perqafo te lutem me shtrengo forte
Merrme me vete me hiq nga kjo toke.
--------------------------------------------------------------------------------
--Lermeni te Qaje--
Lermeni te qaje mbi humnerat e jetes
Ta nxjerr shpirtin e ta perplas atje,
Per trishtimin e mallkuar qe shpirtin
Ma ka venitur
Lermeni te qaje mbi c'do krijes te kesaj bote
Qe jane taman si hije e jo krijesa njerzore!
Lermeni te qaje te therras pa pushim
o njerze degjojeni vetem pak shpirtin tim
Lermeni te qaje atje tej i vetmuar
qe kur c'do gjeje ti vije fundi
te qeshe pa pushuar...
--------------------------------------------------------------------------------
--Te kam Enderruar--
Mbi dritare nata derdh qetsine
dhe shiu i furishem shoqeron vetmine.
Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejne
nje zemer te vetmuare mbushin shprese.
Heshtja mbreteron...
Dy sy te vegjel ngadale mbyllen...
nje buzeqeshje e embel
vjedhurazi shikon
dhe niset ne kerkim te endrres se saje.
Ngadale lundron ne det
dhe ngritet e fluturon ne qiell
me dy sy qe shkelqejne atje lart
buzeqeshja flet.
Nata kalon...
Buzeqeshja mbledhe krahet
dhe kthehet ne qerdhen e vet...
Serish heshtja mbreteron...
dhe syte e vegjel hapen me nxitim
Tani dielli i posalindur ndriqon
Te kam enderruar,
nje ze tingellon
dhe...
serish heshtja mbreteron...
--------------------------------------------------------------------------------
Ne Mes te Lumit
Nuk e di a e din por ja te tregoj
Se dashuria e pare nuk qenka loje.
Sigurisht te kujtohem
me kete stilin time te nje Poeti amator
qe shpreh dashurin per ty me zemer,
ne nje nate te qete, ne gurbetin e errt.
Vetem Hena ben nje drite te zymt
ku mund ta gjeje pak ngrohtesi dhe shpres
se nje dite pra une do te pershendes.
Jeta qenka misterike me fshetsit e saja dinake
Nje val e jetes i ndau
DY zemra
dy te rinje
dhe nje ardhmeri,
dhe ja u krijua nje e tmerrshme Histori
Zemra flet shume, goja pak me pak
por qe ngjan nje gje e till
nuk kisha menduar aspak.
Rreshtat skan te ndalur
dhe zemra filloj vajin
per te kaluaren e vet
se te kam dashur me te vertet.
Dhe tash jam ne mes te Lumit
me nje anije te lodhur,
nuk di a te thirri apo te kendoj
qe edhe mali dhe oqeani,
deti dhe fusha te me kuptojn
duke e mbajtur emrin tend ne zemer
deri nje drite diku te Agoj,
--------------------------------------------------------------------------------
Mos Ik nga e Verteta
Vetes i shton dhimbje te kota
deshir per nje te pamundur fantazie
shoqeria nuk te mjaftoi, e irrituar te dukej bota
qendroje ne ndejkje te nje meshumtesie
Iluzioni te dhuroi humbjen
ne aterimin e vonshem te se vertetes
Mos ndalo vazhdo rrugen e fatit
une kembet kam ngulur ne vendin qe jam i duhur
kepucet taket i thyen per t'mos vazhduar
ne pritje te nje dite per tu liruar
Mos ik nga e verteta, shih kjartesin
rrugen e ke pa pengese, veten e ndalon
erresira eshte nisur te len pas vobektesin
drita shpirtin ta liron drejt fatit qe kerkon
Nje dite do te agoj per ty, e kaluara mbetet vetem kujtim
nje harrese qe ishte, ringjalljen e flake e ben tym.
--------------------------------------------------------------------------------
Duhet te Vazhdoje pa Ty
Shtepi te heshtura,
Nen qiellin e renduar,
Shiu dhe Une,
Te ftohur ne vetmi,
Ne kete qytet qe asgje s?ka marre nga Ti.
Ne pritje harrova hapat e tu,
Me ngjan si ne enderr,
Eh...! kur largohesh Ti...
Me duhet te filloj perseri
Duhet te vazhdoj pa ty
--------------------------------------------------------------------------------
---- Ti je e vetmja
Enderrat i le te fluturojn drejt teje
e kudo qe te shkosh un jam pran teje
une ndodhem ne deget e pemve qe tunden.ne ajrin e natyres qe ti merr frym.
Ndodhem ne dallget e detit qe perplasen.
une ndodhem ne lotet e syve te tu...ne pluhurin e rruges qe ecen ti.
Ndodhem ne rrezet e diellit qe te ngrohte ty...Te shikoj nga yjet qe dalin qdo
mbremje...ndodhem ne qiell qdo agim...ndodhem ne re qdo perendim Ndodhem ne errsir te
mbroj ty,
ne pikat e shiut qe njomin trupin tend.....
Ndodhem ne rrahjet e zemeres qe ndjen ti
Ndodhem pran teje sa do larg te shkosh.
Un jam ne shpirtin tend e ti ne zemren time.
Sepse ti je e vetmja dashuria ime..
------------------------------------------------/12/2007 3:36 PM:
Kur shpirti im flen dhe ëndërron
me siguri po flen tash në këtë kohë...
dhe nuk e di a më kujton.....vetëm se
dhimsa ndjej për ty se je larg....dhe
një dëshirë të vetmën kam....
syt e mi të të shohin se si po flen
  Back To Home Page poezi dashurie Nuk jam indiane qe te shpoj me shigjet por jam vajze shqiptare qe "Te dua per jetë"
--------------------------------------------------------------------------------Xhamia eshte nje vend ku falet njerzia,,shkolla eshte nje vend ku fillon dashurija.
--------------------------------------------------------------------------------Ska zemer pa gjak, ska lule pa zambak, ska rini pa dashuri.
--------------------------------------------------------------------------------


Don't forget me, forget me forever,,if you forget me,,so forget me forever,,,
--------------------------------------------------------------------------------


""Bilbili ne deg,, sa bukur kendon, ia puthsha buzet kush e lexon"
--------------------------------------------------------------------------------


Asnje nuk e di qesht dashurija e vertet
kur ajo vjen e iken pa kuptuar.
Por ne zemer mbetet gjithmon enigm ajo dashuri qe njeiu ka enderruar.

Dashuria eshte ajo qe plagos zemra
dhe njerzit i ben qe te vuajn.
Dashurija esht ajo qe te kujton
qastet me te bukra qe ke kaluar.

Nese te dashuron dikush me gjith zemer
mos e ler at zemer qe te vuaj.
Nese aj ty te don marrezisht
thuaj edhe ti ZEMER TE DUA:
--------------------------------------------------------------------------------

ne gjum kure rash ne ne ender te pash ne kemb u ngrita emrin tond e thira..
--------------------------------------------------------------------------------


e urrej veten qe te njoha ty e urrej veten qe te dashurova tu e urrej veten qe humba koh me ty kurr mos te pafsh me as mos degjofsh per ty
--------------------------------------------------------------------------------


Ne Endrerr

Ne enderr me erdhe mbrem
me puthe edhe shkove
me perkedhele floket ngadale
prane vetes me afrove..
Sa gjate me mbajte ne perqafim
nen afshin eputhjeve te tua
ne syte etu verehej nje shkelqim
nga buzet qe digjeshin si prush
lehte me pershperisje
te dua shpirti im te dua..!
--------------------------------------------------------------------------------


Tradh?tia nuk egziston nga soti
Egziston q? moti
Ajo lulen e vyshk
E hekurin e ndryshk

Prandaj Ai q? tradh?ton
Duhet bukur t? mendon
Se zemr?n tjetrit ja helmon
E shpirtin ja d?mton

Si n? luft? e dashuri
Emrin e ka tradh?ti
Nuk pyet rini as pleq?ri
As bes? e dashuri

Ajo n? cdo an? na ndjek
?nd?rat na i djeg
Planet tona i shkat?rron
E viktima k?rkon

T? tradhtosh ?sht? t? mallkosh
Tjetrit zemr?n tja lejsh bosh
Shpirtin tjetrit tja shkatrojsh
E vetveten mos ta besojsh

Prandaj me tradh?tua ?sht? d?nim
?sht? humbje e jo fitim
Se zoti kurr? sta harron
N? fund shpirtin ta farkon

Harroni at? shprehi
JU pleq e t? ri
Se n?qoft?se gjat? doni t? udh?toni
Harroni t? tradhtoni

Do te fleni shum? rahat
Jo me minuta por me sahat
Rahjen e zemr?s do ta keni normale
N?qoft?se mbaheni p?r fjale....
--------------------------------------------------------------------------------

Reforma e reformimit reformu?s,
e k?rkimit t? pa informuar k?rkues
e vetdij?simit t? pavediesuar vedi?sues
e fjal?s s? pa th?n? n? term kund?rshtues!

Revolt e k?rkes?s s? sbraz?t , plotsuese ! ?
e mendjes s? etur flijuese ,
e mundimit , zvarritjes mashtruese?
e zbehjes nga ?ndrra krijuese.


Reform? e zhg?njimit , idealit;
n? koh?n e mbufatur skamnore ,
e barkrritj?s (shfryt?zimit) skandalit
Reform e emancipimit ,e ngritjes mendore .


Reform e ndjenjave , apatis? neuroze ,
e shemb?lltyr?s s? nj? metempsikoze
e shpirtit realist n? at? romantik?
e lypsit rrugor n? at? simpatik .


Reform? e unit , universit- tetit
e bashk-reformimit evropian?
e k?rkes plot?simit Amerikan?
e kerkim punsimit rrugijan?


Sudju?s , fakultetesh evropian?
me zhele protagonist?sh Migjenjan
krijues t? vet koh?s , marshimit
ndiku?s , fatsjell?s prej mallkimit .
--------------------------------------------------------------------------------

Eja sonte kur jam duke te pritur
Kur dashuria jone vjen duke u rritur
Eja sonte ne kete bot te gjalle
Eja "Pellumbi Im" me malle
Eja se vetem "Per Ty" mendoj-jetoj
Eja se "Per Ty" qdo rrezik e perballoj
Gjithnje te kam dashur dhe ende "Te Dua"
Eja se "Pa Ty" smundem me jetua
Eja sonte kur sonte hena ndriqon
Eja "P...?"Zemer"" se zemra te kerkon
Eja prej rruges qe me shkove
Vall e pys zotin pse keshtu me denove
Eja ""P...""se pa Ty nuk jetoj
Kjo zemer e shkret kurre ste harron
Te Dua ""P..? "veq Ty"" ""Te Duaaaaaaaa ""
Ohhhh Perendi me ndihmo mua
Me kthe ate qe e ""Dua "
--------------------------------------------------------------------------------


Deshiroj te rri pran detit dhediten aty ta kaloj,te eci mbi reren e lagur dhe per ty te mendoj.
Deshiroj te rri vetem dhe detit diqka ti tregoj,se ne ket bot askush me shum se deti nuk do te me kuptoj.
Deshiroj qe merzitjen buz detit ta kaloj,duke par dallget dhe njerzit qe lozin me to.
--------------------------------------------------------------------------------


kjo nat pa ty
aj edhe kjo nat me duket aq e gjat errsira me kaplon mendja te ti qdo sekond me shkon ,
shikoj qjellin po as gje nuk sho vetmija e ksaj nate as nje arsyje ska ,
ti sje ktu as un atje ja ne ket nat te erret ne mendime me le
goten ne dor vrim ne shpirt ja edhe kjo nat pa ty dot kalon duke prit .
--------------------------------------------------------------------------------


qdo nate me yje flas ne gjum per ty bertas asnje mengjes me gjum ne sy nuk mund ta pres vetem nga ti puthjen po e pres

te dua me malle te kujtoj sa te jam gjall te perqafoj deri ne agim te puth ne shtratin tim shum te dua shpirti im   .?

Gjendje e jashtëzakonshme

Nuk përfundojnë netët e jashtëzakonshme tek unë
Nuk ndalet gjuha e keqe ta kafshojë popullin tim
Sadistët kërkojnë projekte të reja rreth trupit tim
Kërkojnë ditë e natë ta zhdukin emrin tim

Kur dua unë të jetoj shpallet Orë Policore
Kur dua unë lirinë më ndjekin penalisht
Kur dua unë të shkruaj vargje për Shqipërinë
Shpallin kulshedrat shtetrrethim

Sa herë që flas për lirinë më çojnë në Izolim
Sa herë që thërras për kryengritje
Makineria ushtarake vëhet në veprim
Shpallet Gjendje e Jashtëzakonshme, Kosova në shtetrrethim


Tango

Kush thotë se unë s?di të vallëzoj Tango
Kush thotë se unë s?kam gjene të artit të madh
Kush thotë se unë s?di ta kuptoj
Kush thotë se unë s?di ta luaj Aidën e Verdit

Unë jam lindur në djepin e këngës
Unë jam përkundur me ninulat e nënës
Unë jam rritur me Vallen e Shqipes
Unë jam shqiponjë dhe mbi Tango fluturoj


Vargje në robëri


Lexoja aq shumë lexoja
Për të krijuar poemën e lirisë
Përpiqesha t?u ngjaja poetëve të mëdhenj
Naimit, Pushkinit, Lorkës, Nerudës, Brehtit
Poete s?bëhesha por njësoj vuaja si ata

Shkruaja poezinë e luftës në pamflete
Unë e dija se për ta thirrë lirinë
Zogjtë i vrasin me plumba
Unë e dija se për të lëshuar britmën për lirinë
Zogjtë vdesin duke kënduar...


Shikimi në mjegull

Nata ka rënë në gjumë të shqetësuar
Dielli ende larg për ta përshëndetur
Era bartë zemërimin e Akilit rrugëve
Oxhaku përdredhon tymin mbi kullë

Sytë xhirojnë çdo ditë n?këtë hapësirë
Tanket, kapuçhekurit, burgjet
Helmetat serbe fshehen nëpër mjegull
Mëngjeseve futen me tërbim nëpër dyer

Nata s?ndjen Këngët e Ringjalljes
Lumturinë veç ëndërr e kam parë
Dritën e syve ma verbuan Ciklopët
Unë nuk e di çka do të thotë të jesh e lirë

Bota lëviz për çdo ditë për të mirë
Toka ime shkelet çdo ditë me rrota
Frika zemrën s?e mund
Triumfi jeton në shpirtin e Faustit

Vjeshta në asfaltin gropa-gropa
Pikturon rojet e mjegullës
Diku një këngë kryeneçe përmbytë ankthin
Liridashësit betohen kështjellave


Frymëzimi im

Frymëzimi
Zakonisht në thellësi të natës më lind
Inspirohem jetën time ta rilind

Frymëzimi është një emër ideal
Një emër që ka lidhje me atdheun
Një emër që ushqen shpirtin tim

Frymëzim
Një emër që më mbushë përplot gjallërim
Që më jep zemër ta mbijetoj çdo rrezik

Unë lind bashkë me frymëzimin
Bashkë mundim terrin e zi
Bashkë mbajmë të fortë idealin për liri
E shkruar, gusht 1989


Frymëzimi im

T?im bir, Frymëzimit
Frymëzimi më frymëzon të frymëzohem për Shqipërinë, jetën, për dashurinë,
për atdheun, për popullin, për idealin tim njerëzor, për ,Frymëzimin tim
Jeta ime quhet FRYMËZIM


Fjala nënë qenka heroizëm
Ta ndjesh dhimbjen e gjallë qenka pavdekshmëri
Ta sjellësh fëmijën në dritë qenka një mrekulli
Të lindësh fëmijën do të thotë të rilindësh si nënë një madhështi .

Dhjetë orë dhimbje një botë e tëra me dhembje
Me dhimbjet që herë iknin e herë vinin
Me dhimbjet e gjalla që të përbinin
Me orë të tëra prisja lindjen e Frymëzimit

Duke pritur një lindje të mirë
Kujtoja një Lindje e vështirë
S?kisha britur kurrë në jetë
S?brita edhe kësaj here edhe nëse do vdesë

Me orën që ecte nga mesnata
Matja orët e dhimbjeve me orët e gjata
Ora dy pasmesnate kisha minutat e fundit
Dhe fillova të thërrisja Frymëzim, Frymëzim
Si përherë të fundit

Ndjeva oh, aq ëmbël nëgjoksin tim, pëllumbin
Ndjeva oh, aq këndshëm yllin e vogël
E putha, e përqafova, e shtrëngova
O zemër eja tek zemra dhe në gji e mora

5 gusht 1996, Frauenklinik në Luzern


Letër nga Perëndimi i egër

( AULONËS )

Dielli a po nxen Aulonë
Rrezet e tij vapë sjellin mbi tokë
Nënën ma ke ngushëlluar për Ditë të Zisë
E nesërmja a sjellë ndonjë protestë të re...

Shi apo bie Aulonë
Qielli ka ndërruar ngjyrën në sytë tuaj artistik
Apo dallëndyshet i kanë internuar
Në klinikat sadiste për eksperimentim...

Lulet a kanë ujë të rriten
Me lot të nënave ato a ujiten
A lindi ndonjë Yllkë a Fatos i vogël
Apo ndonjë djalë i ri u kthye nga ushtria prapë i vdekur...

Netët në misirin tim janë terr e zi
Shëndetin ma grimcon kapitalizmi i poshtër
Perëndimi është ëndërr banale duhesh ta dish
Kamp mesjetar kundër hartës shqiptare...

Dhe ti, Aulonë
Mos ik nga historia e emrit tuaj
Mos harro datën e Ditëlindjes kur ke lindur
Këtë e duan Sadistët
Të harrosh kur ke lindur... ?


Mund ta harrosh personin me te cilin ke qeshur por kurre ate me te cilin ke qare.

Eshte e veshtire t'u thuash njerezve qe do "Te dua", kur e dTe pres jashte botes...aty ku realiteti behet magji...te pres aty ku urrejtja behet dashuri...ku lotet kthehen ne rreze dielli...te pres aty ku le krenarine pergjithmone...te pres aty ku zemra ime sdo te vuaj me!i qe keto fjale mund te te bejne ta humbesh pergjithmone

Nese dikush te sheh me lote ne sy, duaje sepse ka frike se mos te humbet

Sa te cmuar jane syte e tu pas gjithe kesaj qe kam pare. Sa e varfer eshte gjithcka qe shoh kur shoh syte e tu

Qesh me shenjat e dashurise ai qe nuk ka provuar kurre nje plage

Me mire te humbesh jeten per urrejtje, se sa te largosh vdekjen ne pritje te dashurise tende!

Te kerkoj te falur per te gjitha gabimet qe mund te kem bere...Te kerkoj te falur per te gjitha gjerat qe nuk te kam thene. Te kerkoj te falur per ate te mallkuar "Te urrej".

Po mendoj per mbremjen qe kaluam, per syte e tu te trishtuar dhe qaj. Nuk me kishte ndoshur ndonjehere te qaja ne kete menyre...nuk dua te te humbas! Je nje person vertet i rendesishem dhe te dua shume ??


Dua 5 minuta : 1 per te te folur,2 per te te perkedhelur, 3 per te te pare,4 per te te puthur , 5 per te kthyer oren prapa dhe te filloj nga e para


Pse e beri zoti zemren time te rah vetem per ty pse askujt tjeter s"mund tja fali dashurin pse syt e mi vetem ty te kerkojn a thua dike tjeter s"mund te dashurojn..

Ty qe te dua do te thot qe cdo minut ka kuptim,ty qe te dua do te thot qe jeta nuk ka mbarim ty qe te dua do te thot jam i lumtur deri ne perfundesi se dashuria zemer nuk ka kufi........

C'MEKAT I BERA ZOTIT QE TE DUA KAQ SHUM TE KRIJOJ TY QE TE VUAJ UNE!


Nese do te vdes ne duart tua duke me dal shpirti do te them te dua ne zemer me qello e me shih ne sy por thiken mos e ngul thelle sepse aty te kam ty!

Pse eshte ndertuar keshtu jeta ku cdo gje shihet me dyshim pse nuk del ne shesh e verteta, mos valle dashuria eshte krim?

Linda per vete Jetova per ty Plagosa shpirtin te sherova ty Harrova veten Te kujtova ty Linda per vete dhe do vdes per ty ......

Dielli mund te mos rrezoj hena mund te mos ndricoj shiu mund te behet gjak toka mund te digjet flak por Dashuria ime ndaj teje nuk ndrishon asnjeher aspak!!!


Ti erdhe me hapat e dashurise dhe trokite ne portat e zemres sime. Ajo e verbuar nga shkelqimi yt, i hapi portat e arta intime..! Po ku ta dinte kjo zemer e bekuar, po ku ta dinte ajo se si ishe ti?! Ajo ishte marrezisht e dashuruar dhe ndjenja me e sinqerte quhet DASHURI! Po c`faj te pati e shkreta zemer, qe copa-copa e coptove?! C`faj te pati i mjeri shpirt, qe kaq shume e helmove...?!"

"largesi" nje veshtrim nga larg dy sy pres ti shikoj por kjo largesi qenka e ftohte dhe veten mallkoj me kujtohet larg syve larg zemres jo s'eshte e vertete largesia eshte mall, ankth prove per dashurin e vertete.

TE PRES Te pres aty ku humben gjurmet tona,aty ku bota dikur ishte e jona,te pres aty ku premtimet u harruan,aty ku une dhe ti dashuruam.Te pres aty ku zogjte ishin deshmitare,aty ku kam qeshur e ku kam qare.Aty ku dhembjen e kam kaluar me dashuri,te pres,te pres aty ku dielli perendon e lind perseri .. Shko loti im i shpirtit
shko dashuria ime emarre
shko mos ekthe me koken
shko nuk eshte me si me pare
shko dhe haro me mua
shko dhe mbylle porten ekujteses
shko vazhdo rrugen q eke nisur
shko se dhe pa ty i gjej kthesat
^^E JETES^^

Mos më telefono, cdo gjë ka mbaruar,
duhet të harrosh, qka pate premtuar .
Por të lutem shumë, as letër mos më shkruaj,
se tani për mua, je njeri i huaj.


Në rrugë mos më ndal, mos më pengo fare,
kështu e ka jeta, dua të jem reale.
Mos dil në dritare, syt mos mi lësho,
më dukesh i huaj, më duket se s´të njoh

Deri kur ne vujtje deri kur ne vetmi deri kur kjo zemra ime do te qan per ty?

Ne zemren time tashme ska asgje edhe Emri yt eshte fshire ti se meriton dashurin time i kam fshire edhe lotet e fundit per ty sdo te qaj me per askend ndoshta keshtu qenka shkruar sdo jem kurr i lumtur, me mire pa askend se me nje njeri qe sdi te me dashuroj apo qe me donte vetem per kalimin e kohes... dje te dashuroja sot te urrej..

Mos kerko falje,mos me thirr ne emer,

mos me shiko ne sy kurr me vrave ne zemer,mos thuaj gabova,

mos e mashtro veten se njerzit gabojn por jo tan jeten....

E pranoj se jam fajtor qe ty zemren ta kam thy
E pranoj se kam gabuar qe ty shpinen ta kam kthy
E pranoj se zemra jote dhimbjet nuk i meriton
E pranoj se n'jeten time me mungon me mungon
Jo s'te harroj kurre s'mundem ty t'mos dashuroj

Do te behem zog
e ti se do te me njohesh
do te vi ne dasem
kur ti te martohesh
do ti bi daulles
per lamtumiren tuaj
kurse une i mjeri vetem,
vuaj dhe vuaj...

Te deshiroj
fat ne jet
nje trup me shendet
ne shtepi harmoni
dhe dashuri pa kufi..


Kujt i thua lule
kujt i thua hen
kujt i thu princeshë
si mu ke then
A te duket njejte
kur e perqafon
athu nje qast ndalohesh
mbyll syte e më kujton..!
Athu te rren mendja
me kerkon ne shpi
po vendi im eshte bosh
une mungoj te ti..!!

Thuaje te lutem, qe me don.
Pse kaq shum po me mundon?
Pse po tallesh ti me mua?
Esht gabim qe un ty t`dua?

Unë po vuaj
Ti se kupton
Unë po tretem
Ti s’më shikon
Unë po çmendem
Ti s’më beson
Unë po vdes
Ti po jeton

Beso ne vete
Shpreso ne jete
E me ne fund endrra
Do te behet REALITET.

Nje dite kur do te zgjohesh
mos laj syt me lot
dikush do te te tregoj
ses s'jam me ne kete bote
Ti mos pyet si vdiqa
por pyet si jetova
Pyet si me shkuan ditet
qe pa TY i kalova.

A ke meshir i dashur
qe une te jetoj ?
ta bejme zemren gur
c'ka ka ndodhur te harrojm ..

Ku je qe nuk te shoh me?
je vdekur apo gjalle?
a e kujtion tash zemren?
qe rende e pate kalle

Ku je qe skam lajme per ty
a je ende me tjeter?
pse te qaj ende me lot ne sy
kur ti harrove dashurine e vjeter.

Ku je qe me je zhdukur
a je valle ne kete bote
kujtoj pak syte e mi
qe dikur i le me lot..

mendo se pa ty jeta
me eshte shum e veshtire
kurr nuk gjeta forcen
qe te them lamtumire...

Per ty ende qaj
dhe ne heshtje vuaj
edhe pse se meritove
poezi te shkruaj..

edhe pse me dhimbje
e me zemer te thyer
do te thoja lamtumire
kurr mos me u kthyer..

pyetja e vetme per ty
qe e bera qdohere
perse me tradhetove
pse me le per tjere..

meritove te mallkoj
por une e tille nuk jam
prap per ty me vjen keq
qe lumturin tone pas e lam...

prap me dhimbsesh ti
mendoj se sje i gezuar
diqka me thot ne zemer
se ate se ke dashuruar..

une kurr ste kam tradhetuar
me tjer kurr skam shkuar
por se ti je i tille
kurr nuk e kam menduar..

Shpresa qe une kisha
per nje qast me vdiq
e humbem dashurine
tash mbetem armiq ..

une e kam pak zemer
nuk mundem te urrej
por pse zemra jote
mua te me genjej?

por fytyren tende
sdua ta shoh kurr
se ishe   pa ndenja
veq per avantur..

Nuk eshte e lehte
per nje njeri te vuash
ate qe se meriton
ne zemer ta ruash..

te thashe nese ike e me ste shoh
kur te kthehesh sdo te njoh
do te mbetesh i kaluar
ne zemren time i harruar!

e kuptoj qe dashurija jone
shum heret u shemb
por sjam fajtore qe ende
per ty zemra me dhemb...

pse mbete ne zemren time
smundem ta kuptoj
valle ndenjat e mia
spo mund ti kontrolloj..

Ti je per mua
tani nje i vdekur
harro te lutem doren
qe te ka prekur...
A je tash i lumtur
me ate qe i deshte?
kujto pak zemren time
qe thahet si lule vjeshte..

tash ne shtratin tend
gjindet nje vajze tjeter
valle a e harrove
dashurine e vjeter ?

tash a je i lumtur?
kur mua sme ke
valle a i harrove
fjalet qe mi the..

Me fal qe jeten me nuk e dua
me fal qe vdekjen tani e kerkoj
me vjen shum keq qe keshtu u shkrua
por veq e vdekur mundem te harroj.

mendove se ketu
kjo jete merr nje fund
se ti do te ikesh
e sdo te takoj askund

por tash jo dashuri
do te gjesh urrejtje
do te gjesh mallkim
jo levdata por vrejtje

mundesh te me lutesh
por lutje me ska
vete tradhtia jote
tani te ka vra

se kjo dashuri
skishte aspak vlere
kishte vetem vuajtje
ne ket zemer te mjere

nga une me se degjon
kurr fjalen te dua
se kjo fjale kurr me
sdo te ekzistoj per ty ne mua

Sdo te mendoj me per ty
tani kam vendosur
per mu mbetesh i harruar
i vdekur dhe i varrosur..

mendova per ty te vdes
por kete se meritove
ndoshta tash je penduar
por shum u vonove

ska me asnje falje
nga ana e zemres sime
ska me as meshire
ska per ty nderime

vdekja le te merr
se une me smerzitem per ty
sikur ti qe su merzite
kur zemren ma pate thy

per ate qe te ka dashur
mbetesh nje i kaluar
nje person i vdekur
dhe krejt i harruar..

ik shko te ajo tjetra
se atje ke pasurine
se per ate ti ke luftuar
e jo per dashurine..

kush ta dha ate unaze ari
kush me ar ty te mashtroi
harrove se per ty une isha i pari
me thuaj kushaq rende te mallkoi

se di se a ka perfundim
per zemren e shpirtin tim
per lotin qe bie si krua
dhe mekatin qe e bere ne mua

mendove se te tjetri
do te jesh e gezuar
e tash vajton e qan
se me duket dhe ai
te paska tradhetuar

e di se ende mendon per mua
por mos mendo se ende te dua
ne zemren time je e harruar
e vdekur dhe e kaluar

se di perse te kam qare
kur se paske merituar
se di perse te deshta
perjete qofsh e mallkuar

mos mendo se je e lumtur
pse tash e don nje djale
se ke mbete e mallkuar
nga ai qe zemren ta pat fale

-Shum te kam qare me lot ne sy
pa e ditur se sjam per ty
pa e ditur se ti sje per mua
shum lehte zemra u dashura

nese nje dite zevendesohesh
nga nje tjeter vajze e ndershme
ti do te mbetesh e harruar
tradhetare ne bote te rrejshme

ti tani je e martuar me tjeter
skam me te kerkuar kurre
vendin ne zemren time
se meritove moj avanture

mos e qorto se ai ska faj
kur ti te mendosh per mua
mos e ben ate qe te qaj

Harro cdo gje qe te thashe
harro edhe fjalen te dua.
Per mua o djal me mos mendo
un nuk isha per ty, as ti per mua.
Harro zerin tim qe te thirra,
harro edhe ndjenjat bashk me te
Per mua me ti nuk eksiston
pra te lutem harro cdo gje
Harro Dashurin qe ne patem
harro edhe premtimet qe ne kemi premtuar
bashk me te harro ednerrat qe ne kemi enderruar
te lutem harro qe ne ishim te dashuruar....

jeta eshte te dashurosh
te dashurosh eshte te vuash
te vuash eshte te vdesesh
ateher pse te jetosh ??????????, Ne cdo hap do te percjell mallkimi dashuris,
me rembeve zemren diten e rinise,
dalngadal u bera rob i vetvetes,
por do ti pesoj dhimbjet e mia,
si DHURAT e jetes...!

Jeta esht e till edhe pse sna pelqen,
sot dashurohemi e neser urrejm,
ndonjeher edhe vuajm edhe kjo kalon,
se nje jet pa brenga askush se jeton...

Jeto sepse dikush deshi keshtu,
dashuro sepse fati kerkon,
vuaj sepse dikush tjeter puth BUZET e tua,
vdes sepse humba ate qe vertet ''E DUA''

Edi se je penduar,
dhe se ende te dua je duke menduar,
mendon se jap i pari qe me mua kalove caste te pandaram
por un tash per ty me nuk mendoj,
se ka dike qe vendin ten e zavendeson,
tash un jeten do ta vazhdoj,
se tjetra plaget do mi sheroj...

Dashuria e vertet nuk te le te vdesesh,
por te jep frym te jetosh,
dashuria e shkurt kurr nuk realizohet,
por prej dashurie ne urrejtje shendrohet...

Do te kesh shum dhimbje kur do mbetesh vet,
do ti kujtosh takimet do te thuash cesht kjo jet,
do te kesh dhimbje pse nuk jemi bashk,
ndoshta do te thuash DASHNORIN KU E LASH?..

Akoma e ndjej aromen e buzeve tua,
akoma kujtoj lumturin ton qe veshtronte si krua,
akoma i ndjej ledhatimet e ngrohta,
akoma i enderroj enderrat e kota,
akoma pres te trokas casti qe ti harroj te gjitha,
akoma e urrej veten pse kac gjat te prita,
akoma qellimit tim sun i arita...

Pse nuk me degjon kur me ty flas?
pse e len ket zemer tuj plas,
mos harro se nje dit do te ndizet nje plag ne zemer,
kur dot kujtohet i njejti emer...

Pajtohem me vdekjen dhe me vetmine,
por jo me DASHURIN,
qe ne fund ta ben tradhtin...

Kam besuar ne dashuri,
po prej sot me nuk besoj,
nje dashuri qe e kam pas,
ZEMER e SHPIRT mi lendoj...

Nje yll me ndjek i heshtur nga larg,
me lodhi gjithcka e shpirti mu plak,
me lodhi ky fat me hedh e me pret,
ZEMRA sot me qan me lodhi kjo jet... Te lutem mem harru,
emrin tim askujt mos me ja tregu,
ka qen e ka kalu,
dashurija jon ka MBARRU... Por Cfar Te Them Un Tash?Kur Ti E Din Shum Mir,Te Dashuroj Dhe Mos T'kem Afer,Shummmm Esht E Veshtirr... Ti je e para ne te cillin u dashurova dhe te cilen asnjeher sdo ta haroj sikur se asnjeher smund te dashuroj.Beso se dashurija e pare eshte me e embel dhe prej asaj dite qe u ndame mua nuk me jetohet,mos lejo qe te gjith rruget e shpresave te mija te mbyllen,mos lejo qe ditet e kaluara me ty te humben nga kujdesa ime,me fal nese   kam gabuar dikund dhe te lutem kthehu...
edhe pse jemi ndare dashurija ndaj teje   aspak,nuk eshte   humbur por dita dites shtohen kujtimet.shume me mungojen dy fjale nga goja jote `ZEMER` dhe fjala `TE DUA`.edi se kur skam me i ndegjyar kta fjal,se si me duket ,asnjeher sme ke dashuruar... Linda Per Vete Jetova Per Ty
Plagosa Shpirtin Te sherova Ty
Harrova veten Te Kujtova Ty
Linda Per Vete Dhe Do Vdes Per TY?

Harro qe te deshta,
dhe ende te dua,
harrot e gjitha nese nuk je me mua,
por nje gje te lutem mbaje ne mend,
se si un ne ket bot qe te kam dasht sdo ta gjesh askend...

Neser Kur Te Martohesh
Ti Loti Nga Syt Te Pikon
Kujtoje Pak Ket Zemer
Time e Cila Ende Per ty
Mendon...

Vazhdoje festen tende te madhe qe me mall ndoshta e ki prit qellimi qe e paske pasur me ne fund e paske arritur...

Se qdo lot i yti
per mua esht denim
e nese ndonjeher te lind
djal veja emrin tim...

Se nuk dua te shoh
te perlotur ata Sy
te mos vuash loqk se
Vuaj une per ty..

Nese sme lejon me ty
Me u bashku Dije ateher e dashur
Se ne Varr me gjen mu.... Dashuria

Koha eshte te duhemi
te kesh besim ne mua kur te them: Trime,
te kem besim ne ty kur me tha: Trim.
Por koken time kryenece shume kurthe ngrite,
shume e pushket mbushi babai yt, fisi yt,
nje mije e nje te zeza kurdise ku do ma zije priten.
E nen kulm banonim,
nga frengjia me drite me peshove,
me dite lexoja Shekspirin ne hijen e Kulles,
se mos do te takoj te kroni i shpresave.
Ma ruaj syrin, dashuria ime,
ma ruaj shpinen nga dielli, nga acari
Kam frike se ma therin syrin cubat e territ,
kam frike se me vrasin pas shpine te pabeset.
Dashuria ime, ma zgjat doren ta kapercejme kete
uje te madh,
i huaj s'jam as vij nga toke e vdekshme.
Ne fund te livadhit te kositur a po sheh:
ai kali i bardhe eshte yni e tash pergjithmone.
Me shikon drejt ne sy, leri zenkat, fjalet, sharjet,
Une do te te sjell Lulen nga zemnra e Bjeshkes,
do ta ndez llamben ne Kulle,
do ta hedh faren ne token e re.
Kur te desha, coja dashurie me nje grua te marre,
e mehalla jeohnte nga shpifjet.
Na iku jeta, trime, s'menduam pak edhe per vete,
Koha eshte te duhemi. Perse jemi te ndare?
dhe sjemi te bashkuar?
pse ZOTI na ka vrrare kaq shum na ka larguar?
perse syt e mi po rjedhin vetem lot?
nga qe jemi larg e ste pergdhel dot,
zemra nuk me rreh se nuk gjen gezim,
sepse ti me mungon ne kraherorin tim,
perse zemra nuk me rreh?
se per ty ka ndjenja,
perse syri nuk me shef?
sepse ti je rezja,
ta zgjedhesh nje rrug
sa nuk eshte von,
qe te cish tek un zemrat ti bashkojm... Te dua me beso,
te prita mos harro,
te gjitha per ty i lash,
po ku je ti tash?
pse me le kaq shum te vuaj?
vetem pse jam dashuruar..
kur e ke njeriun qe te don,
dhe vetem per ty mendon,
ti mendon keshtu esht mire,
por jo keshtu esht me veshtir,
mos e genje vetveten,
kthehu tek un ende jam ketu,
ne nje skaj te botes jam tu jetu,
po te pres me mall un ty,
qe te kthehesh perseri,
mos humb kohen mos u mashtro,
TE LUTEM mos me HARRO... Nese dashuria per ty esht urrejtje,
mos ja fal te tjerve,
por mbaje per vete,
nese ti ke humbur,
shko gjeje rugen tende,
vec mos i plagos,
te tjeret si mua,
nese dashuria te dulet si plumb,
ruaje per vete se te duhet ne fund,
nese je penduar,
mos e mallko fatin,
ZOTI ka meshir,
dhe ta fal mekattin... Deshiroj mos mem harru,
deshiroj mos mem tradhtu,
gjithmon te kam desht dhe ende te du,
dashuria e par eshte e vertet,
ajo per mua lot jet perjet,
pate zemer gur dhe zemer qelik,
kush je ai i poshter qe dashurin ton ariti ta fik?
si munde me ma thy zemren e njome?
si pate guxim te me genjesh?
ne vendin tim tjeter me desht,
do te shenoj xhdo gje me te vertet,
se dashuria jon ne zemer ka mbet... Dashuria... eshte jete, shijoje
Dashuria... eshte enderr, endrroje
Dashuria... eshte e bukur, adhuroje
Dashuria... eshte dhimbje, sheroje
Dashuria... eshte tradheti, mesohu me ta
Dashuria... eshte detyre, plotesoje
Dashuria... eshte pasuri, ruaje
Dashuria... eshte loje, luaje
Dashuria... eshte mister, zbuloje
Dashuria... eshte fat, perfitoje
Dashuria... eshte avanture, kujdes
Dashuria... eshte luft, mesohu edhe me te
Por dashuria... eshte dashuri, lufto per te...

Pse e denon veten dhe mua..??
Pse e fik dashurine qe e dua..??
Pse e shkel fjalen qe eshte..??
Pse sot me uren mua..??
Kur e di se ende TE DUA.

Perse sonde yjet nuk shkelqejn..??
A thu edhe ata, mungesen tande e ndjejn..??
Te lutem mendo pak ne mua..
Dhe ne zemren tende ruaj nje vend per mua..

Ti fike andrrat qe per ty endrroja.
Ti ma morre driten ,Qe per ty shiqoja.
Mallku qofsh moj e pa bes,
Si sme le as pak shpres
S'te haroj shum te duaa
Deri sa te vdes.....

Ku je sonte ? Pse ti nuk me flett un i shkreti mbeta vet,,
Ditet iken netet shkojn,
Ku je tiiiiiii,Syt e mi per ty lotojn
Kthehu tiii ,Po renkoj edhe kerkoj
Kthehu prap pa ty s'jetoj....

Si ne mjegull po te shoh.
Ku je ti qe mir te njohhh...!!!
Veq ne anderr ndonjeher.
Kthema shpirto at pranver...

Dashuria nuk eshte uje qe tretet mbi dhe, por ajo eshte nje zjarr qe te djeg kudo qe je...


Ruaje dashurine e vertete se ajo te vjen njehere ne jete...

Mos u dorezo,cdo gje vdes,vdes jeta e jeton vdekja,vdekja e pret vdekjen,jeto jeten...

Nese per tan boten ti je nje person, dije se per nje person ti je bota!

Me mire te humbesh jeten per urrejtje, se sa te largosh vdekjen ne pritje te dashurise tende!

Nese do ta dije sa shumm te dua do te ulje syte qe te mos shihje sa me ben te vuaj.

Do doja te isha nje pike loti qe te lindja ne syte e tu... te jetoja ne faqet e tua dhe te vdisja ne buzet e tua.

Kur dikush te do mos shiko se sa, por shiko se si..

Te dua, pa ditur si, kur dhe nga! Te dua pa paragjykime dhe mendjemadhesi. Keshtu te dua, sepse nuk mundem te te dua ndryshe!

Do te mesohem me mosqenien tende, do t'u them njerezve qe "ishte fati", do te dij te shtirem i lumtur....kushedi a do te jem ne gjendje t'i them zemres sime qe mbaroi!

Eshte e veshtire t'u thuash njerezve qe do "Te dua", kur e di qe keto fjale mund te te bejne ta humbesh pergjithmone.

Ti me the per te te harruar, por une kam qen aq i harrueshem sa qe kam harruar per te te harruar...

-Nqs do te jesh i lumtur per nje cast, Rebelohu! Nqs do te jesh i lumtur per gjithe jeten, Fal! View High Resolution
Order Prints & Gifts
Create Your Own Site
  Back To Home Page poezi dashurie Nuk jam indiane qe te shpoj me shigjet por jam vajze shqiptare qe "Te dua per jetë"
--------------------------------------------------------------------------------Xhamia eshte nje vend ku falet njerzia,,shkolla eshte nje vend ku fillon dashurija.
--------------------------------------------------------------------------------Ska zemer pa gjak, ska lule pa zambak, ska rini pa dashuri.
--------------------------------------------------------------------------------


Don't forget me, forget me forever,,if you forget me,,so forget me forever,,,
--------------------------------------------------------------------------------


""Bilbili ne deg,, sa bukur kendon, ia puthsha buzet kush e lexon"
--------------------------------------------------------------------------------


Asnje nuk e di qesht dashurija e vertet
kur ajo vjen e iken pa kuptuar.
Por ne zemer mbetet gjithmon enigm ajo dashuri qe njeiu ka enderruar.

Dashuria eshte ajo qe plagos zemra
dhe njerzit i ben qe te vuajn.
Dashurija esht ajo qe te kujton
qastet me te bukra qe ke kaluar.

Nese te dashuron dikush me gjith zemer
mos e ler at zemer qe te vuaj.
Nese aj ty te don marrezisht
thuaj edhe ti ZEMER TE DUA:
--------------------------------------------------------------------------------

ne gjum kure rash ne ne ender te pash ne kemb u ngrita emrin tond e thira..
--------------------------------------------------------------------------------


e urrej veten qe te njoha ty e urrej veten qe te dashurova tu e urrej veten qe humba koh me ty kurr mos te pafsh me as mos degjofsh per ty
--------------------------------------------------------------------------------


Ne Endrerr

Ne enderr me erdhe mbrem
me puthe edhe shkove
me perkedhele floket ngadale
prane vetes me afrove..
Sa gjate me mbajte ne perqafim
nen afshin eputhjeve te tua
ne syte etu verehej nje shkelqim
nga buzet qe digjeshin si prush
lehte me pershperisje
te dua shpirti im te dua..!
--------------------------------------------------------------------------------


Tradh?tia nuk egziston nga soti
Egziston q? moti
Ajo lulen e vyshk
E hekurin e ndryshk

Prandaj Ai q? tradh?ton
Duhet bukur t? mendon
Se zemr?n tjetrit ja helmon
E shpirtin ja d?mton

Si n? luft? e dashuri
Emrin e ka tradh?ti
Nuk pyet rini as pleq?ri
As bes? e dashuri

Ajo n? cdo an? na ndjek
?nd?rat na i djeg
Planet tona i shkat?rron
E viktima k?rkon

T? tradhtosh ?sht? t? mallkosh
Tjetrit zemr?n tja lejsh bosh
Shpirtin tjetrit tja shkatrojsh
E vetveten mos ta besojsh

Prandaj me tradh?tua ?sht? d?nim
?sht? humbje e jo fitim
Se zoti kurr? sta harron
N? fund shpirtin ta farkon

Harroni at? shprehi
JU pleq e t? ri
Se n?qoft?se gjat? doni t? udh?toni
Harroni t? tradhtoni

Do te fleni shum? rahat
Jo me minuta por me sahat
Rahjen e zemr?s do ta keni normale
N?qoft?se mbaheni p?r fjale....
--------------------------------------------------------------------------------

Reforma e reformimit reformu?s,
e k?rkimit t? pa informuar k?rkues
e vetdij?simit t? pavediesuar vedi?sues
e fjal?s s? pa th?n? n? term kund?rshtues!

Revolt e k?rkes?s s? sbraz?t , plotsuese ! ?
e mendjes s? etur flijuese ,
e mundimit , zvarritjes mashtruese?
e zbehjes nga ?ndrra krijuese.


Reform? e zhg?njimit , idealit;
n? koh?n e mbufatur skamnore ,
e barkrritj?s (shfryt?zimit) skandalit
Reform e emancipimit ,e ngritjes mendore .


Reform e ndjenjave , apatis? neuroze ,
e shemb?lltyr?s s? nj? metempsikoze
e shpirtit realist n? at? romantik?
e lypsit rrugor n? at? simpatik .


Reform? e unit , universit- tetit
e bashk-reformimit evropian?
e k?rkes plot?simit Amerikan?
e kerkim punsimit rrugijan?


Sudju?s , fakultetesh evropian?
me zhele protagonist?sh Migjenjan
krijues t? vet koh?s , marshimit
ndiku?s , fatsjell?s prej mallkimit .
--------------------------------------------------------------------------------

Eja sonte kur jam duke te pritur
Kur dashuria jone vjen duke u rritur
Eja sonte ne kete bot te gjalle
Eja "Pellumbi Im" me malle
Eja se vetem "Per Ty" mendoj-jetoj
Eja se "Per Ty" qdo rrezik e perballoj
Gjithnje te kam dashur dhe ende "Te Dua"
Eja se "Pa Ty" smundem me jetua
Eja sonte kur sonte hena ndriqon
Eja "P...?"Zemer"" se zemra te kerkon
Eja prej rruges qe me shkove
Vall e pys zotin pse keshtu me denove
Eja ""P...""se pa Ty nuk jetoj
Kjo zemer e shkret kurre ste harron
Te Dua ""P..? "veq Ty"" ""Te Duaaaaaaaa ""
Ohhhh Perendi me ndihmo mua
Me kthe ate qe e ""Dua "
--------------------------------------------------------------------------------


Deshiroj te rri pran detit dhediten aty ta kaloj,te eci mbi reren e lagur dhe per ty te mendoj.
Deshiroj te rri vetem dhe detit diqka ti tregoj,se ne ket bot askush me shum se deti nuk do te me kuptoj.
Deshiroj qe merzitjen buz detit ta kaloj,duke par dallget dhe njerzit qe lozin me to.
--------------------------------------------------------------------------------


kjo nat pa ty
aj edhe kjo nat me duket aq e gjat errsira me kaplon mendja te ti qdo sekond me shkon ,
shikoj qjellin po as gje nuk sho vetmija e ksaj nate as nje arsyje ska ,
ti sje ktu as un atje ja ne ket nat te erret ne mendime me le
goten ne dor vrim ne shpirt ja edhe kjo nat pa ty dot kalon duke prit .
--------------------------------------------------------------------------------


qdo nate me yje flas ne gjum per ty bertas asnje mengjes me gjum ne sy nuk mund ta pres vetem nga ti puthjen po e pres

te dua me malle te kujtoj sa te jam gjall te perqafoj deri ne agim te puth ne shtratin tim shum te dua shpirti im   .?

Gjendje e jashtëzakonshme

Nuk përfundojnë netët e jashtëzakonshme tek unë
Nuk ndalet gjuha e keqe ta kafshojë popullin tim
Sadistët kërkojnë projekte të reja rreth trupit tim
Kërkojnë ditë e natë ta zhdukin emrin tim

Kur dua unë të jetoj shpallet Orë Policore
Kur dua unë lirinë më ndjekin penalisht
Kur dua unë të shkruaj vargje për Shqipërinë
Shpallin kulshedrat shtetrrethim

Sa herë që flas për lirinë më çojnë në Izolim
Sa herë që thërras për kryengritje
Makineria ushtarake vëhet në veprim
Shpallet Gjendje e Jashtëzakonshme, Kosova në shtetrrethim


Tango

Kush thotë se unë s?di të vallëzoj Tango
Kush thotë se unë s?kam gjene të artit të madh
Kush thotë se unë s?di ta kuptoj
Kush thotë se unë s?di ta luaj Aidën e Verdit

Unë jam lindur në djepin e këngës
Unë jam përkundur me ninulat e nënës
Unë jam rritur me Vallen e Shqipes
Unë jam shqiponjë dhe mbi Tango fluturoj


Vargje në robëri


Lexoja aq shumë lexoja
Për të krijuar poemën e lirisë
Përpiqesha t?u ngjaja poetëve të mëdhenj
Naimit, Pushkinit, Lorkës, Nerudës, Brehtit
Poete s?bëhesha por njësoj vuaja si ata

Shkruaja poezinë e luftës në pamflete
Unë e dija se për ta thirrë lirinë
Zogjtë i vrasin me plumba
Unë e dija se për të lëshuar britmën për lirinë
Zogjtë vdesin duke kënduar...


Shikimi në mjegull

Nata ka rënë në gjumë të shqetësuar
Dielli ende larg për ta përshëndetur
Era bartë zemërimin e Akilit rrugëve
Oxhaku përdredhon tymin mbi kullë

Sytë xhirojnë çdo ditë n?këtë hapësirë
Tanket, kapuçhekurit, burgjet
Helmetat serbe fshehen nëpër mjegull
Mëngjeseve futen me tërbim nëpër dyer

Nata s?ndjen Këngët e Ringjalljes
Lumturinë veç ëndërr e kam parë
Dritën e syve ma verbuan Ciklopët
Unë nuk e di çka do të thotë të jesh e lirë

Bota lëviz për çdo ditë për të mirë
Toka ime shkelet çdo ditë me rrota
Frika zemrën s?e mund
Triumfi jeton në shpirtin e Faustit

Vjeshta në asfaltin gropa-gropa
Pikturon rojet e mjegullës
Diku një këngë kryeneçe përmbytë ankthin
Liridashësit betohen kështjellave


Frymëzimi im

Frymëzimi
Zakonisht në thellësi të natës më lind
Inspirohem jetën time ta rilind

Frymëzimi është një emër ideal
Një emër që ka lidhje me atdheun
Një emër që ushqen shpirtin tim

Frymëzim
Një emër që më mbushë përplot gjallërim
Që më jep zemër ta mbijetoj çdo rrezik

Unë lind bashkë me frymëzimin
Bashkë mundim terrin e zi
Bashkë mbajmë të fortë idealin për liri
E shkruar, gusht 1989


Frymëzimi im

T?im bir, Frymëzimit
Frymëzimi më frymëzon të frymëzohem për Shqipërinë, jetën, për dashurinë,
për atdheun, për popullin, për idealin tim njerëzor, për ,Frymëzimin tim
Jeta ime quhet FRYMËZIM


Fjala nënë qenka heroizëm
Ta ndjesh dhimbjen e gjallë qenka pavdekshmëri
Ta sjellësh fëmijën në dritë qenka një mrekulli
Të lindësh fëmijën do të thotë të rilindësh si nënë një madhështi .

Dhjetë orë dhimbje një botë e tëra me dhembje
Me dhimbjet që herë iknin e herë vinin
Me dhimbjet e gjalla që të përbinin
Me orë të tëra prisja lindjen e Frymëzimit

Duke pritur një lindje të mirë
Kujtoja një Lindje e vështirë
S?kisha britur kurrë në jetë
S?brita edhe kësaj here edhe nëse do vdesë

Me orën që ecte nga mesnata
Matja orët e dhimbjeve me orët e gjata
Ora dy pasmesnate kisha minutat e fundit
Dhe fillova të thërrisja Frymëzim, Frymëzim
Si përherë të fundit

Ndjeva oh, aq ëmbël nëgjoksin tim, pëllumbin
Ndjeva oh, aq këndshëm yllin e vogël
E putha, e përqafova, e shtrëngova
O zemër eja tek zemra dhe në gji e mora

5 gusht 1996, Frauenklinik në Luzern


Letër nga Perëndimi i egër

( AULONËS )

Dielli a po nxen Aulonë
Rrezet e tij vapë sjellin mbi tokë
Nënën ma ke ngushëlluar për Ditë të Zisë
E nesërmja a sjellë ndonjë protestë të re...

Shi apo bie Aulonë
Qielli ka ndërruar ngjyrën në sytë tuaj artistik
Apo dallëndyshet i kanë internuar
Në klinikat sadiste për eksperimentim...

Lulet a kanë ujë të rriten
Me lot të nënave ato a ujiten
A lindi ndonjë Yllkë a Fatos i vogël
Apo ndonjë djalë i ri u kthye nga ushtria prapë i vdekur...

Netët në misirin tim janë terr e zi
Shëndetin ma grimcon kapitalizmi i poshtër
Perëndimi është ëndërr banale duhesh ta dish
Kamp mesjetar kundër hartës shqiptare...

Dhe ti, Aulonë
Mos ik nga historia e emrit tuaj
Mos harro datën e Ditëlindjes kur ke lindur
Këtë e duan Sadistët
Të harrosh kur ke lindur... ?


Mund ta harrosh personin me te cilin ke qeshur por kurre ate me te cilin ke qare.

Eshte e veshtire t'u thuash njerezve qe do "Te dua", kur e dTe pres jashte botes...aty ku realiteti behet magji...te pres aty ku urrejtja behet dashuri...ku lotet kthehen ne rreze dielli...te pres aty ku le krenarine pergjithmone...te pres aty ku zemra ime sdo te vuaj me!i qe keto fjale mund te te bejne ta humbesh pergjithmone

Nese dikush te sheh me lote ne sy, duaje sepse ka frike se mos te humbet

Sa te cmuar jane syte e tu pas gjithe kesaj qe kam pare. Sa e varfer eshte gjithcka qe shoh kur shoh syte e tu

Qesh me shenjat e dashurise ai qe nuk ka provuar kurre nje plage

Me mire te humbesh jeten per urrejtje, se sa te largosh vdekjen ne pritje te dashurise tende!

Te kerkoj te falur per te gjitha gabimet qe mund te kem bere...Te kerkoj te falur per te gjitha gjerat qe nuk te kam thene. Te kerkoj te falur per ate te mallkuar "Te urrej".

Po mendoj per mbremjen qe kaluam, per syte e tu te trishtuar dhe qaj. Nuk me kishte ndoshur ndonjehere te qaja ne kete menyre...nuk dua te te humbas! Je nje person vertet i rendesishem dhe te dua shume ??


Dua 5 minuta : 1 per te te folur,2 per te te perkedhelur, 3 per te te pare,4 per te te puthur , 5 per te kthyer oren prapa dhe te filloj nga e para


Pse e beri zoti zemren time te rah vetem per ty pse askujt tjeter s"mund tja fali dashurin pse syt e mi vetem ty te kerkojn a thua dike tjeter s"mund te dashurojn..

Ty qe te dua do te thot qe cdo minut ka kuptim,ty qe te dua do te thot qe jeta nuk ka mbarim ty qe te dua do te thot jam i lumtur deri ne perfundesi se dashuria zemer nuk ka kufi........

C'MEKAT I BERA ZOTIT QE TE DUA KAQ SHUM TE KRIJOJ TY QE TE VUAJ UNE!


Nese do te vdes ne duart tua duke me dal shpirti do te them te dua ne zemer me qello e me shih ne sy por thiken mos e ngul thelle sepse aty te kam ty!

Pse eshte ndertuar keshtu jeta ku cdo gje shihet me dyshim pse nuk del ne shesh e verteta, mos valle dashuria eshte krim?

Linda per vete Jetova per ty Plagosa shpirtin te sherova ty Harrova veten Te kujtova ty Linda per vete dhe do vdes per ty ......

Dielli mund te mos rrezoj hena mund te mos ndricoj shiu mund te behet gjak toka mund te digjet flak por Dashuria ime ndaj teje nuk ndrishon asnjeher aspak!!!


Ti erdhe me hapat e dashurise dhe trokite ne portat e zemres sime. Ajo e verbuar nga shkelqimi yt, i hapi portat e arta intime..! Po ku ta dinte kjo zemer e bekuar, po ku ta dinte ajo se si ishe ti?! Ajo ishte marrezisht e dashuruar dhe ndjenja me e sinqerte quhet DASHURI! Po c`faj te pati e shkreta zemer, qe copa-copa e coptove?! C`faj te pati i mjeri shpirt, qe kaq shume e helmove...?!"

"largesi" nje veshtrim nga larg dy sy pres ti shikoj por kjo largesi qenka e ftohte dhe veten mallkoj me kujtohet larg syve larg zemres jo s'eshte e vertete largesia eshte mall, ankth prove per dashurin e vertete.

TE PRES Te pres aty ku humben gjurmet tona,aty ku bota dikur ishte e jona,te pres aty ku premtimet u harruan,aty ku une dhe ti dashuruam.Te pres aty ku zogjte ishin deshmitare,aty ku kam qeshur e ku kam qare.Aty ku dhembjen e kam kaluar me dashuri,te pres,te pres aty ku dielli perendon e lind perseri .. Shko loti im i shpirtit
shko dashuria ime emarre
shko mos ekthe me koken
shko nuk eshte me si me pare
shko dhe haro me mua
shko dhe mbylle porten ekujteses
shko vazhdo rrugen q eke nisur
shko se dhe pa ty i gjej kthesat
^^E JETES^^

Mos më telefono, cdo gjë ka mbaruar,
duhet të harrosh, qka pate premtuar .
Por të lutem shumë, as letër mos më shkruaj,
se tani për mua, je njeri i huaj.


Në rrugë mos më ndal, mos më pengo fare,
kështu e ka jeta, dua të jem reale.
Mos dil në dritare, syt mos mi lësho,
më dukesh i huaj, më duket se s´të njoh

Deri kur ne vujtje deri kur ne vetmi deri kur kjo zemra ime do te qan per ty?

Ne zemren time tashme ska asgje edhe Emri yt eshte fshire ti se meriton dashurin time i kam fshire edhe lotet e fundit per ty sdo te qaj me per askend ndoshta keshtu qenka shkruar sdo jem kurr i lumtur, me mire pa askend se me nje njeri qe sdi te me dashuroj apo qe me donte vetem per kalimin e kohes... dje te dashuroja sot te urrej..

Mos kerko falje,mos me thirr ne emer,

mos me shiko ne sy kurr me vrave ne zemer,mos thuaj gabova,

mos e mashtro veten se njerzit gabojn por jo tan jeten....

E pranoj se jam fajtor qe ty zemren ta kam thy
E pranoj se kam gabuar qe ty shpinen ta kam kthy
E pranoj se zemra jote dhimbjet nuk i meriton
E pranoj se n'jeten time me mungon me mungon
Jo s'te harroj kurre s'mundem ty t'mos dashuroj

Do te behem zog
e ti se do te me njohesh
do te vi ne dasem
kur ti te martohesh
do ti bi daulles
per lamtumiren tuaj
kurse une i mjeri vetem,
vuaj dhe vuaj...

Te deshiroj
fat ne jet
nje trup me shendet
ne shtepi harmoni
dhe dashuri pa kufi..


Kujt i thua lule
kujt i thua hen
kujt i thu princeshë
si mu ke then
A te duket njejte
kur e perqafon
athu nje qast ndalohesh
mbyll syte e më kujton..!
Athu te rren mendja
me kerkon ne shpi
po vendi im eshte bosh
une mungoj te ti..!!

Thuaje te lutem, qe me don.
Pse kaq shum po me mundon?
Pse po tallesh ti me mua?
Esht gabim qe un ty t`dua?

Unë po vuaj
Ti se kupton
Unë po tretem
Ti s’më shikon
Unë po çmendem
Ti s’më beson
Unë po vdes
Ti po jeton

Beso ne vete
Shpreso ne jete
E me ne fund endrra
Do te behet REALITET.

Nje dite kur do te zgjohesh
mos laj syt me lot
dikush do te te tregoj
ses s'jam me ne kete bote
Ti mos pyet si vdiqa
por pyet si jetova
Pyet si me shkuan ditet
qe pa TY i kalova.

A ke meshir i dashur
qe une te jetoj ?
ta bejme zemren gur
c'ka ka ndodhur te harrojm ..

Ku je qe nuk te shoh me?
je vdekur apo gjalle?
a e kujtion tash zemren?
qe rende e pate kalle

Ku je qe skam lajme per ty
a je ende me tjeter?
pse te qaj ende me lot ne sy
kur ti harrove dashurine e vjeter.

Ku je qe me je zhdukur
a je valle ne kete bote
kujtoj pak syte e mi
qe dikur i le me lot..

mendo se pa ty jeta
me eshte shum e veshtire
kurr nuk gjeta forcen
qe te them lamtumire...

Per ty ende qaj
dhe ne heshtje vuaj
edhe pse se meritove
poezi te shkruaj..

edhe pse me dhimbje
e me zemer te thyer
do te thoja lamtumire
kurr mos me u kthyer..

pyetja e vetme per ty
qe e bera qdohere
perse me tradhetove
pse me le per tjere..

meritove te mallkoj
por une e tille nuk jam
prap per ty me vjen keq
qe lumturin tone pas e lam...

prap me dhimbsesh ti
mendoj se sje i gezuar
diqka me thot ne zemer
se ate se ke dashuruar..

une kurr ste kam tradhetuar
me tjer kurr skam shkuar
por se ti je i tille
kurr nuk e kam menduar..

Shpresa qe une kisha
per nje qast me vdiq
e humbem dashurine
tash mbetem armiq ..

une e kam pak zemer
nuk mundem te urrej
por pse zemra jote
mua te me genjej?

por fytyren tende
sdua ta shoh kurr
se ishe   pa ndenja
veq per avantur..

Nuk eshte e lehte
per nje njeri te vuash
ate qe se meriton
ne zemer ta ruash..

te thashe nese ike e me ste shoh
kur te kthehesh sdo te njoh
do te mbetesh i kaluar
ne zemren time i harruar!

e kuptoj qe dashurija jone
shum heret u shemb
por sjam fajtore qe ende
per ty zemra me dhemb...

pse mbete ne zemren time
smundem ta kuptoj
valle ndenjat e mia
spo mund ti kontrolloj..

Ti je per mua
tani nje i vdekur
harro te lutem doren
qe te ka prekur...
A je tash i lumtur
me ate qe i deshte?
kujto pak zemren time
qe thahet si lule vjeshte..

tash ne shtratin tend
gjindet nje vajze tjeter
valle a e harrove
dashurine e vjeter ?

tash a je i lumtur?
kur mua sme ke
valle a i harrove
fjalet qe mi the..

Me fal qe jeten me nuk e dua
me fal qe vdekjen tani e kerkoj
me vjen shum keq qe keshtu u shkrua
por veq e vdekur mundem te harroj.

mendove se ketu
kjo jete merr nje fund
se ti do te ikesh
e sdo te takoj askund

por tash jo dashuri
do te gjesh urrejtje
do te gjesh mallkim
jo levdata por vrejtje

mundesh te me lutesh
por lutje me ska
vete tradhtia jote
tani te ka vra

se kjo dashuri
skishte aspak vlere
kishte vetem vuajtje
ne ket zemer te mjere

nga une me se degjon
kurr fjalen te dua
se kjo fjale kurr me
sdo te ekzistoj per ty ne mua

Sdo te mendoj me per ty
tani kam vendosur
per mu mbetesh i harruar
i vdekur dhe i varrosur..

mendova per ty te vdes
por kete se meritove
ndoshta tash je penduar
por shum u vonove

ska me asnje falje
nga ana e zemres sime
ska me as meshire
ska per ty nderime

vdekja le te merr
se une me smerzitem per ty
sikur ti qe su merzite
kur zemren ma pate thy

per ate qe te ka dashur
mbetesh nje i kaluar
nje person i vdekur
dhe krejt i harruar..

ik shko te ajo tjetra
se atje ke pasurine
se per ate ti ke luftuar
e jo per dashurine..

kush ta dha ate unaze ari
kush me ar ty te mashtroi
harrove se per ty une isha i pari
me thuaj kushaq rende te mallkoi

se di se a ka perfundim
per zemren e shpirtin tim
per lotin qe bie si krua
dhe mekatin qe e bere ne mua

mendove se te tjetri
do te jesh e gezuar
e tash vajton e qan
se me duket dhe ai
te paska tradhetuar

e di se ende mendon per mua
por mos mendo se ende te dua
ne zemren time je e harruar
e vdekur dhe e kaluar

se di perse te kam qare
kur se paske merituar
se di perse te deshta
perjete qofsh e mallkuar

mos mendo se je e lumtur
pse tash e don nje djale
se ke mbete e mallkuar
nga ai qe zemren ta pat fale

-Shum te kam qare me lot ne sy
pa e ditur se sjam per ty
pa e ditur se ti sje per mua
shum lehte zemra u dashura

nese nje dite zevendesohesh
nga nje tjeter vajze e ndershme
ti do te mbetesh e harruar
tradhetare ne bote te rrejshme

ti tani je e martuar me tjeter
skam me te kerkuar kurre
vendin ne zemren time
se meritove moj avanture

mos e qorto se ai ska faj
kur ti te mendosh per mua
mos e ben ate qe te qaj

Harro cdo gje qe te thashe
harro edhe fjalen te dua.
Per mua o djal me mos mendo
un nuk isha per ty, as ti per mua.
Harro zerin tim qe te thirra,
harro edhe ndjenjat bashk me te
Per mua me ti nuk eksiston
pra te lutem harro cdo gje
Harro Dashurin qe ne patem
harro edhe premtimet qe ne kemi premtuar
bashk me te harro ednerrat qe ne kemi enderruar
te lutem harro qe ne ishim te dashuruar....

jeta eshte te dashurosh
te dashurosh eshte te vuash
te vuash eshte te vdesesh
ateher pse te jetosh ??????????, Ne cdo hap do te percjell mallkimi dashuris,
me rembeve zemren diten e rinise,
dalngadal u bera rob i vetvetes,
por do ti pesoj dhimbjet e mia,
si DHURAT e jetes...!

Jeta esht e till edhe pse sna pelqen,
sot dashurohemi e neser urrejm,
ndonjeher edhe vuajm edhe kjo kalon,
se nje jet pa brenga askush se jeton...

Jeto sepse dikush deshi keshtu,
dashuro sepse fati kerkon,
vuaj sepse dikush tjeter puth BUZET e tua,
vdes sepse humba ate qe vertet ''E DUA''

Edi se je penduar,
dhe se ende te dua je duke menduar,
mendon se jap i pari qe me mua kalove caste te pandaram
por un tash per ty me nuk mendoj,
se ka dike qe vendin ten e zavendeson,
tash un jeten do ta vazhdoj,
se tjetra plaget do mi sheroj...

Dashuria e vertet nuk te le te vdesesh,
por te jep frym te jetosh,
dashuria e shkurt kurr nuk realizohet,
por prej dashurie ne urrejtje shendrohet...

Do te kesh shum dhimbje kur do mbetesh vet,
do ti kujtosh takimet do te thuash cesht kjo jet,
do te kesh dhimbje pse nuk jemi bashk,
ndoshta do te thuash DASHNORIN KU E LASH?..

Akoma e ndjej aromen e buzeve tua,
akoma kujtoj lumturin ton qe veshtronte si krua,
akoma i ndjej ledhatimet e ngrohta,
akoma i enderroj enderrat e kota,
akoma pres te trokas casti qe ti harroj te gjitha,
akoma e urrej veten pse kac gjat te prita,
akoma qellimit tim sun i arita...

Pse nuk me degjon kur me ty flas?
pse e len ket zemer tuj plas,
mos harro se nje dit do te ndizet nje plag ne zemer,
kur dot kujtohet i njejti emer...

Pajtohem me vdekjen dhe me vetmine,
por jo me DASHURIN,
qe ne fund ta ben tradhtin...

Kam besuar ne dashuri,
po prej sot me nuk besoj,
nje dashuri qe e kam pas,
ZEMER e SHPIRT mi lendoj...

Nje yll me ndjek i heshtur nga larg,
me lodhi gjithcka e shpirti mu plak,
me lodhi ky fat me hedh e me pret,
ZEMRA sot me qan me lodhi kjo jet... Te lutem mem harru,
emrin tim askujt mos me ja tregu,
ka qen e ka kalu,
dashurija jon ka MBARRU... Por Cfar Te Them Un Tash?Kur Ti E Din Shum Mir,Te Dashuroj Dhe Mos T'kem Afer,Shummmm Esht E Veshtirr... Ti je e para ne te cillin u dashurova dhe te cilen asnjeher sdo ta haroj sikur se asnjeher smund te dashuroj.Beso se dashurija e pare eshte me e embel dhe prej asaj dite qe u ndame mua nuk me jetohet,mos lejo qe te gjith rruget e shpresave te mija te mbyllen,mos lejo qe ditet e kaluara me ty te humben nga kujdesa ime,me fal nese   kam gabuar dikund dhe te lutem kthehu...
edhe pse jemi ndare dashurija ndaj teje   aspak,nuk eshte   humbur por dita dites shtohen kujtimet.shume me mungojen dy fjale nga goja jote `ZEMER` dhe fjala `TE DUA`.edi se kur skam me i ndegjyar kta fjal,se si me duket ,asnjeher sme ke dashuruar... Linda Per Vete Jetova Per Ty
Plagosa Shpirtin Te sherova Ty
Harrova veten Te Kujtova Ty
Linda Per Vete Dhe Do Vdes Per TY?

Harro qe te deshta,
dhe ende te dua,
harrot e gjitha nese nuk je me mua,
por nje gje te lutem mbaje ne mend,
se si un ne ket bot qe te kam dasht sdo ta gjesh askend...

Neser Kur Te Martohesh
Ti Loti Nga Syt Te Pikon
Kujtoje Pak Ket Zemer
Time e Cila Ende Per ty
Mendon...

Vazhdoje festen tende te madhe qe me mall ndoshta e ki prit qellimi qe e paske pasur me ne fund e paske arritur...

Se qdo lot i yti
per mua esht denim
e nese ndonjeher te lind
djal veja emrin tim...

Se nuk dua te shoh
te perlotur ata Sy
te mos vuash loqk se
Vuaj une per ty..

Nese sme lejon me ty
Me u bashku Dije ateher e dashur
Se ne Varr me gjen mu.... Dashuria

Koha eshte te duhemi
te kesh besim ne mua kur te them: Trime,
te kem besim ne ty kur me tha: Trim.
Por koken time kryenece shume kurthe ngrite,
shume e pushket mbushi babai yt, fisi yt,
nje mije e nje te zeza kurdise ku do ma zije priten.
E nen kulm banonim,
nga frengjia me drite me peshove,
me dite lexoja Shekspirin ne hijen e Kulles,
se mos do te takoj te kroni i shpresave.
Ma ruaj syrin, dashuria ime,
ma ruaj shpinen nga dielli, nga acari
Kam frike se ma therin syrin cubat e territ,
kam frike se me vrasin pas shpine te pabeset.
Dashuria ime, ma zgjat doren ta kapercejme kete
uje te madh,
i huaj s'jam as vij nga toke e vdekshme.
Ne fund te livadhit te kositur a po sheh:
ai kali i bardhe eshte yni e tash pergjithmone.
Me shikon drejt ne sy, leri zenkat, fjalet, sharjet,
Une do te te sjell Lulen nga zemnra e Bjeshkes,
do ta ndez llamben ne Kulle,
do ta hedh faren ne token e re.
Kur te desha, coja dashurie me nje grua te marre,
e mehalla jeohnte nga shpifjet.
Na iku jeta, trime, s'menduam pak edhe per vete,
Koha eshte te duhemi. Perse jemi te ndare?
dhe sjemi te bashkuar?
pse ZOTI na ka vrrare kaq shum na ka larguar?
perse syt e mi po rjedhin vetem lot?
nga qe jemi larg e ste pergdhel dot,
zemra nuk me rreh se nuk gjen gezim,
sepse ti me mungon ne kraherorin tim,
perse zemra nuk me rreh?
se per ty ka ndjenja,
perse syri nuk me shef?
sepse ti je rezja,
ta zgjedhesh nje rrug
sa nuk eshte von,
qe te cish tek un zemrat ti bashkojm... Te dua me beso,
te prita mos harro,
te gjitha per ty i lash,
po ku je ti tash?
pse me le kaq shum te vuaj?
vetem pse jam dashuruar..
kur e ke njeriun qe te don,
dhe vetem per ty mendon,
ti mendon keshtu esht mire,
por jo keshtu esht me veshtir,
mos e genje vetveten,
kthehu tek un ende jam ketu,
ne nje skaj te botes jam tu jetu,
po te pres me mall un ty,
qe te kthehesh perseri,
mos humb kohen mos u mashtro,
TE LUTEM mos me HARRO... Nese dashuria per ty esht urrejtje,
mos ja fal te tjerve,
por mbaje per vete,
nese ti ke humbur,
shko gjeje rugen tende,
vec mos i plagos,
te tjeret si mua,
nese dashuria te dulet si plumb,
ruaje per vete se te duhet ne fund,
nese je penduar,
mos e mallko fatin,
ZOTI ka meshir,
dhe ta fal mekattin... Deshiroj mos mem harru,
deshiroj mos mem tradhtu,
gjithmon te kam desht dhe ende te du,
dashuria e par eshte e vertet,
ajo per mua lot jet perjet,
pate zemer gur dhe zemer qelik,
kush je ai i poshter qe dashurin ton ariti ta fik?
si munde me ma thy zemren e njome?
si pate guxim te me genjesh?
ne vendin tim tjeter me desht,
do te shenoj xhdo gje me te vertet,
se dashuria jon ne zemer ka mbet... Dashuria... eshte jete, shijoje
Dashuria... eshte enderr, endrroje
Dashuria... eshte e bukur, adhuroje
Dashuria... eshte dhimbje, sheroje
Dashuria... eshte tradheti, mesohu me ta
Dashuria... eshte detyre, plotesoje
Dashuria... eshte pasuri, ruaje
Dashuria... eshte loje, luaje
Dashuria... eshte mister, zbuloje
Dashuria... eshte fat, perfitoje
Dashuria... eshte avanture, kujdes
Dashuria... eshte luft, mesohu edhe me te
Por dashuria... eshte dashuri, lufto per te...

Pse e denon veten dhe mua..??
Pse e fik dashurine qe e dua..??
Pse e shkel fjalen qe eshte..??
Pse sot me uren mua..??
Kur e di se ende TE DUA.

Perse sonde yjet nuk shkelqejn..??
A thu edhe ata, mungesen tande e ndjejn..??
Te lutem mendo pak ne mua..
Dhe ne zemren tende ruaj nje vend per mua..

Ti fike andrrat qe per ty endrroja.
Ti ma morre driten ,Qe per ty shiqoja.
Mallku qofsh moj e pa bes,
Si sme le as pak shpres
S'te haroj shum te duaa
Deri sa te vdes.....

Ku je sonte ? Pse ti nuk me flett un i shkreti mbeta vet,,
Ditet iken netet shkojn,
Ku je tiiiiiii,Syt e mi per ty lotojn
Kthehu tiii ,Po renkoj edhe kerkoj
Kthehu prap pa ty s'jetoj....

Si ne mjegull po te shoh.
Ku je ti qe mir te njohhh...!!!
Veq ne anderr ndonjeher.
Kthema shpirto at pranver...

Dashuria nuk eshte uje qe tretet mbi dhe, por ajo eshte nje zjarr qe te djeg kudo qe je...


Ruaje dashurine e vertete se ajo te vjen njehere ne jete...

Mos u dorezo,cdo gje vdes,vdes jeta e jeton vdekja,vdekja e pret vdekjen,jeto jeten...

Nese per tan boten ti je nje person, dije se per nje person ti je bota!

Me mire te humbesh jeten per urrejtje, se sa te largosh vdekjen ne pritje te dashurise tende!

Nese do ta dije sa shumm te dua do te ulje syte qe te mos shihje sa me ben te vuaj.

Do doja te isha nje pike loti qe te lindja ne syte e tu... te jetoja ne faqet e tua dhe te vdisja ne buzet e tua.

Kur dikush te do mos shiko se sa, por shiko se si..

Te dua, pa ditur si, kur dhe nga! Te dua pa paragjykime dhe mendjemadhesi. Keshtu te dua, sepse nuk mundem te te dua ndryshe!

Do te mesohem me mosqenien tende, do t'u them njerezve qe "ishte fati", do te dij te shtirem i lumtur....kushedi a do te jem ne gjendje t'i them zemres sime qe mbaroi!

Eshte e veshtire t'u thuash njerezve qe do "Te dua", kur e di qe keto fjale mund te te bejne ta humbesh pergjithmone.

Ti me the per te te harruar, por une kam qen aq i harrueshem sa qe kam harruar per te te harruar...

-Nqs do te jesh i lumtur per nje cast, Rebelohu! Nqs do te jesh i lumtur per gjithe jeten, Fal! View High Resolution
Order Prints & Gifts
Create Your Own Site
DUA...

Mos i kerko diellit
te lindi dy here,
nuk mundet se eshte
NATA...
Mos i kerko njeriut
te lindi dy here,
nuk mundet se
eshte vdekja
Mos me kerko ta le
nuk mundem
E DUA PRITJA...
Jashte po bie debore Dimri ka trokitur Iken ditet e ngrohta Dhe une, akoma duke te pritur. Ne dhomen time te vogel Qendroj i vetmuar Pres e pres me mall Ty, qe me ke harruar. Ti mua me braktise Si hije mu largova Dhe puthjen e helmuar Mbi buzen time e harrove. Ajo puthje e helmuar Me beri te prisja gjate Te prisja nje zemer tradhetare Qe kurre s'me la rehat. Nje zemer e ftohte Nje zemer e pabese Nje zemer qe s'ka gjak Po me ben te pres. Por une pres e prse me kot Dhe edi shume mire Nj vajze qe nuk derdh lot Eshte e pameshire. Ti kurre s'do te kthehesh Kete gje une e kuptoj Me nje tjeter do te prehesh Por Zoti, do te te ndeshkoj.. Dy buzë...
Dy byzë të kuqe, dy dëshira të flakta, që afshin ma thithën, gëzimin ma fikën, si fantazma hikën ndër do bota të larta... Dy buzë si tëpërgjakta, dy dëshira të flakta, që afshin ma thithën në buzë kur mu njitën andjet m'i trazuen, zemrën ma tërbuen, trurin ma helmuen e në fund u mërguen... Dy buzë të kuqe, bukuri fatale, të një gruaje stërzane një pjsë zemre më nxorne, një pranverë të tanë më morne dhe gëzimin ma vodhne... Ato dy buzë të kuqe dhe dy lote të mija qenë shenja të dhimbjes, kur më vrau bukuria, kur më zu dashunia e më dogji rinia. "ME FAL"

Më fal që të shkruaj
Më fal që për ty vuaj
Më fal që jam dashuru
Më fal që smuna pa ty me jetu
Më fal që të thëras
Më fal që vetëm për ty flas
Më fal që kom gabu
Më fal që për këtë skom mendu...
Më fal që të kujtoj
Më fal se nuk mund të harroj
Më fal që të flas
Më fal që të shkoj mbas..
Më fal që të shikoj,
Më fal që për ty jetoj...
Më fal që kam mbet e harruar
Më fal që emrin tënd e përmendi në gjumë
Më fal që kam qen e marrë,
Më fal se ky su kon gabimi i parë
Më fal që të bezdis
Më fal që stë kam ra në his.
Më fal edhe nje her që kom gabu
Më fal që jom pendu.. NESE TE DHEMB ZEMRA
MOS KUJTO SE ESHTE INFARKT
SE ZEMRA KERKON ZEMREN
DHE BEHET MERAK
MOS SHKO TE MJEKU
TE KERKOSH NDIHME
POR KTHE SMS
DHE DO TE GJESH SHPETIM KUR BUZET TE JANE THARE                    
DHE PUTHJA IME TE MUNGON
HAPE DRITAREN DHE LUTJU HENES
SE PUTHJEN TIME AJO TA DERGON TA JAP FJALEN TA JAP BESEN
SE PER JETE TE DASHUROJ
TE PREMTOJ OJ ZEMER
SE KURR SDO TE LENDOJ MOS MENDO SE TE KAM HARRUU
MOS MENDO SE TJETER DU
MOS MENDO SE ZEMREN TIME
TJETER KUSH KA ME E GEZU '' NESE DO TE ME KERKOSH'' Nese do te me kerkosh Do me gjesh atje Te braktisur me duar bosh Si zogu pa fole. Nese rrugeve me kerkon E ke mundim te kote Ne varreza do me gjesh Atje, ku nje bote. Prane varrit kur te me vish Te mos derdhesh lot As pyetje te mos me besh Se ste pergjigjem dot Ne qofte se varri, te duket i erret Dhe nuk ka aspak shkelqim Dije se faji eshte i joti Qe u talle me shpirtin tim... JAM NGA KOSOVA KEMM NJE ZAKON
JA FALI ZEMREN ASAJ QE E MERITON
NUK JAM TRADHETAR E AS I FRIKSHEM
POR NE DASHURII JAM SHUM I RREZIKSHEM Të kam enderruar.

Mbi dritare nata derdh qetsine
dhe shiu i furishem shoqeron vetmine.
Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejne
një zemër te vetmuare mbushin shprese.
Heshtja mbreteron...
Dy sy tevegjel ngadalë mbyllen...
një buzeqeshje e ëmbël
vjedhurazi shikon
dhe niset ne kerkim te endrres se saje.
***
Ngadale lundron ne det
dhe ngritet e fluturon ne qiell
me dy sy që shkelqejne atje lartë
buzeqeshja flet.
Nata kalon...
Buzeqeshja mbledhe krahet
dhe kthehet ne qerdhen e vet...
Serish heshta mbreteron...
dhe sytë e vegjel hapen me nxitim
Tani dielli i posalindur ndriqon
" Të kam enderruar,"
një ze tingellon
dhe...
sërish heshtja mbreteron... une dhe ti me nje enderr ti nuse une dhanderr une dhe ti me nje dashuri ti poet e une poezi:


nese me do eja ma thuaj vet e jo pas te tjerve t'na nxjerrin ne internet:


buzet e tua mjalet e buzet e mia sheqer hajde te puthemi ta formojm nje bombonjer:


zemra e vajzes esht gur hyn edhe nuk del kurr, zemra e djalit esht hotel s,merret vesh kush hyn e kush del: SMUNDEM TE HARROJ

Si mundem të harroj një djal që e kam dashur
e ti si mundesh të harrosh nje vajz që në zemër të ka mbajtur   e te mban,Si ke guxim të harrosh atë që kurrë stë ka urrejtur
Si ke force të largohesh nga ai që të don për jetë?
Jetën për ty do ta jap, vetëm ty të dashuroj.!! Kur te njofta une TY,e dija vetem fjalen Dashuri
Domethenjen e mesova,kur ne TY u Dashurova
Dashuria Jote me mesoj,dhe Shpirtin ma qetesoj
Loti YT kur pikoj,Zemren time e Lendoj
Kur kuptova se jane Lote vuajtje,ta bera nje Lutje
Mos loto o Loqk,se per ate qka po vuan Ti
Ai jam Une,
E une jame Ai,qe TE DUA SHUME!!!!!!!!! Nese me don thuaje te verteten
nuk do ta fal zemren
por edhe jeten......
Hapi krahet lart ne qiell
ti per mua je si diell
por i lumtur prap nuk jam
se TY afer nuk te kam. Ne hijen e krahve tu   une kerkoj steh
Ne qadren tenden prehje gjej ne ere e   ne shi
shpetim, lavdi, fuqi gezim shpres
I marr nga nje ndjnje
qe me ofron vetem nga TI
dhe ata e qujta DASHURI. Ne syt e tu te bukur frymzohem per te shkruar
Buzet e tua te kuqe vdes per ti shijuar
dhe zjarin qe kam ne zemer sme len te qet
ai ndizet dhe nuk shuhet let.
Deshira per te qen afer teje
Digjet si zjari te un
Me madhe se deti pa ane
Me e madhe se fjala TE DUA.
Tek syt e tu
humbet zemra ime
Tek buzeqeshja jote lundron shpirti im
Tek buzet e tua prehet shikimi im
TE DUA me shum se shpirtin tim Ne zemren time do te jesh
dhe bashk me mua do te tretesh
mos kujto se jan mashtrime
po jan fjalet e ZEMRES time. View High Resolution
Order Prints & Gifts
Create Your Own Site
si vullkani i fjetur! Kur më falë buzëqeshjen, dhe ikë me
nxitim, zemra flakë me ndezet, me t`marr n`përqafim.

Kur ulë kokën poshtë, dhe fshehtas m`shikon,
më ndezë flakë të tëren, më djegë, më përvlon.....

Pranë meje kur ecë, dhe bënë se s`më shef,
copë më bëhet zemra, pseeee behesh se s`m`njef ?

N`telefon kur m`therret, dhe zërin ta ndiej,
humbi krejt e tëra, vetes vend si gjëj....

E kur te kam pranë, dhe prekë lekuren tende,
si besoj dotë vetes, them mos jam në ëndërr
Të dua të pres Nuk dua të vdes
Me ylzit e natës Unë të përshëndes

Kujto erën e mali Kujto erën e lehtë Kujto zemrën time
Që të don për jetë

Ah sa natë e lumtur Ah sa natë e qetë Gjithmon më kujtohesh Nga ora 12-të

Të dua pa masë Të dua pa mbarim
Të dua më shumë Se sa shpirtin tim

Të dua ,të dua Për ty do të vdes Por ti a më don mua?
Përgjigje po të pres?Ku me ike ku humbe ku u trete
nje plage ne zemer me mbete nje zjarr qe kurr nuk shuhet nje emer qe perjete ruhet

Se di c'me ndodh kur jam me ty
Kur me shikon me ata sy
Kur me buzeqesh me ledhaton
Koke e kembe ti me pushton.

S'e di se c'ndjen kur me ke prane
Kur te dy vetem rrime menjane
Kur koken ve tek gjoksi im
S'e di a e ndjen shpirtin tim ?!

S'e di c'mendim ke ti per mua
Kur te shtrengoj por s'them te dua
Kur them se vdes per buzet e tua
S'e di a me beson ti mua?

S'e di c'do te ndodhe me ne te dy
Sikur te mos jem me me ty
Sikur kjo ender te ndalet nje dite
S'e di a do te shoh me o drite?

S'e di pa ty çdo bej o yll
Pa ty kjo bote me duket nje pyll
Pa ty kjo bote s'do kete kuptim
S'e di o fiksim i trurit tim.

S'e di valle a do te duroj
Pa e puthur me ate goje
Pa e prekur me ate dore
S'e di a do ndjej me nxehte a bore.

S'e di sa gjate do te vazhdoje
Por di sa shume te deshiroj
E di sa shume ti me gezon
Kur pak vemendje me kushton.

E ndjej se shume do te te dua
Sa kohe keto buze do me puthin mua
Sa kohe qe zemra do t'me punoje
Emrin tend do te kem ne goje.

S'e di sa shume do te zgjase kjo jete
S'di si do shkoje ne te vertete
Por diçka di me siguri :
Ajo qe dua je veç.......... Ti.
Sikur ti ta dije,
se sa shum te dua,
asnje qast i dashur,
s`do t`rrije pa mua.

Por qfar te them un tash,
kur ti e din shum mir?
Te dashuroj dhe mos t`kam afer,
shum esht e veshtir.

Andaj t`pyes o shpirt,
si t`ja bejm ne tash?
Qe t`mos jemi vetem,
por gjith te jem bashk.

Ah moj perendi,
pse jeten sma gezon?
Qe zemra ime te ket pran,
at qe vertet shum e don.

Kur ne do jem bashk,
kjo dit do te vjen,
qe zemra ime e lodhur,
pran tendes te flen. Pa ty

Kur une nuk te shoh, per TY do te QAJ.
Ku do qe te jeshe ne zemer do te mbaj.
Ne kalendarin tim veq dy data jane,
Njera kur u pame e tjetra kur u ndame.
Kur permallohem ulem dhe mendoje
emrin Tend te bukur TRI here e SHQIPTOJ.
Prej nga zemra ime shkon fjala te Zoti
Kur ta shof hijen tende do teme ndalet loti.
Dy lot qe me rrjedhin nga keta dy sy
Njeri eshte per MUA dhe tjetri eshte per TY.
Kur me pyesin engjujt; Qka ke pa
me sy, une do te ju them qe ne kete
bote te kam njofte vetem ty dhe kur
emrin tim ti do ta beshe be ate here
edhe ENGJUJT do te qajne per NE....!!

Une pa ty jetoj sot, askush nuk
e din se qe sa kam derdhur lote. As
vet nuk e di pse jam ne ket bote.
Ditet i shtyj me nje pike shpres qe
nga ti nje lajm po e pres para se te
vdes. Ndoshta neser nuk jam une
gjalle, ndoshta me vjen ti the me
kendon permbi varr, ndoshta me
kerkon edhe me mall. Nese me gjykon
edhe i madhi Zot, ate here do ti tregoj
qe ne ket bote per ty kam derdhur vetem
LOTE....!! Te   verteten

Tuaje te verteten
mos krijo ide,e imagjinat
thuaj ate qka e ndien per mua
se une shum te dua.


Thuaje te verteten
nje kopliment,apo nje refuzim
por nese thua Te dua
Ti do te jesh shpirti im .


Thuaj te verteten
se ndoshta nuk e din qka ndjej per ty
por mos harro nje gje
une mendoj vetem per Ty


Thuaj te verteten
mos komuniko vetem me shikime
se kur me shikon
me ndalet zemra ime.


Thuaj te verteten
te miren apo te keqen
e nese don te ma shuash dashurin time
ndaj teje ,merrma jeten.      


Edhe qielli po loton
Ne ket dit te bukur dhe te qet
me plot shpresa dhe deshira
qe te bisedoj prap me Ty
se per mua ishe ma e mira.


Te kerkoj pa ndar
te kerkoj me nxitim
ne ato qaste mendoja vetem per Ty
se ket dashuri e kerkonte shpirti im.


Nuk e di si hyre ne shpirtin tim
qe kerkon te te shoh
qe kerkon te degjoj fjalet tua
por ajo fjal qe e qetson shpirtin tim eshte te dua.


Kur pa pritmas me dole para syve
ishe e ulur dhe e qet
mendoja se je nje engjull
qe ma kerkonte kete jet.


Duke shkuar afer teje
drejt ne sy te shikoja
por ajo shpreheje e fytyres tende
ne zemer me pikllonte


E ato fjal qe mi the
e ato reagimet e tua
e kuptoj ajo qe te pengon
se me vret edhe mua.


Por fjalet e te tjerve per ty qenkan me rendesi
e dashuria ime qe shpreha ndaj teje
e shpresat dhe endrrat
i morri era


Era qe te largonte,
era qe mi percillte fjalet e tua ,
era qe solli   vetem shi
kur me the :se nuk do te shoh me ty.


Shpirti im

Mundohem te komonikoj me shpirtin tim
plaget e thella te ja sheroj
ne mendje te harroj
por kete asnje qast nuk e lejon.


Sa her qe te takoj
dua te largohem
dua qe keta sy te mos shikojn
por shpirti im tek Ti me ofron.


Dy fjal deshiron te ti thot
dy fjal qe shpirtin ta coptojn
njera : Te dua,
tjetra : kurr nuk do te harroj .


Jeten do te kaloj sin e enderr
se te dua me zemer
endrra do te ket nje kuptim
se te dashuroj me shpirt.

ne shpirt te mbaj ,
ne mendje te kam ,
ne sy te paraftyroj
se shum te dashuroj.


Po e them ate qka e ndjej
ato qka e kam permbrenda
ajo qe e kerkon shpirti im
je vetem Ti Ndegjoj keto fjale
ne zemer s'mund ti mbaj
po ta shpreh nje dashuri
qe ne zemer per ty   e mbajPer mua lot nuk ka
seune me kenge vajtoj
vajin e mbaj ne zemer
por ndarjen se harrojDo ti kthej prap lotet qe i derdha
dhe do ti mbylli keta sy
se nuk e paske merituar
qe te qaj une per ty .Per mua u shua qdo gje
per ty mbeta njeri i huaj,
tjetri po te pret ne dere
ti po feston e une po vuajMe premtime mos me mashtro
eja te une nese me do
te dua shume dhe po te pres
ne preherin tend dua te vdesFALJA NJE LOT SHPRESES
KUJTIMIT QE MBAN
FALJA NJE LOT NDARJES
DHE ZEMRES QE PO QANVUAJTJEN PER TY
NDOSHTA DO TA NDALE
POR TRADHETINE E BERE
KURR NUK DO TA FALENESE ASKUND STE GJEJ
PAS KERKIMIT ME MUND
DO TE NXJERR REVOLEN
JETES DO TI JAP FUNDZEMRA IME E PASTER
A PO TE MUNGON
VALLE TE TJETRI JETEN
SI PO E KALONPSE O PERENDI
STE ERDH KEQ PER MUA
PSE PER FATIN TIM
ASKUSH SU MENDUANESE PER TY JETEN
NE RINI KAM DHENE,
AMANET NJEREN DORE
MBI DHE ME MA LENE,
KUR T'ME VISH TE VARRI
TE LUTEM MOS QAJ,
POR KAPE DOREN TIME
NE SHTRENGIM E MBAJ,TE DESHTA NE HESHTJA
E KURR NUK TE TREGOVA
E MBAJTA FSHEHTESI
REND ZEMREN E LENDOVANuk te them te dua vetem ashtu kot,
Por te them te dua me zemer te plot,
Emrin ekam " TE DUA"
Mbiemrin " VETEM TY"
S'te harroj zemer edhe ne varr kur hy!! TI JE LARG E UNE PO PRES                    
PSE TE JETOJ ME MIRE TE VDES
NESE TI SJE NE SHPIRTIN TIM
ZEMRA IME S'KA SHERIM


NESE JE E VETMUAR
QENDRO NE KUJTIME
SEPSE ATY AFER
E NDJEN ZEMREN TI


NESE TE KAM DASHUR
SI DY SYTE E BALLIT
KTHEJU ZEMRES TIME
MOS MERR RRUGE TE DJALLIT


Droga kushton shtrenjet
qmimin nuk ia dij, nëse
më trradhton do filloj
të pijë.


Do të behem Zogë ti
s'do të me njohesh
do te vij ne dasmen tende
kur ti te martohesh
do ti bij daulles per
lumturine tuaj e une
e mjera gjithmone
do te vuaj..!!!


Hekuri ndrryshket
Lulja vyshket
gj'do gje tretet
por dashuria e pare
ne ZEMER mbetet


Nese une kam vdeke
e ti je gjalle kujtimet
e mija perqafoj me malle!!


Dhe pse jemi large,
me disa kilometra
dashurine tone po e shprehim
me letra!!!!.....Me nje plage ne Zemer
me nje lote ne sy,
po i mbyll kujtimet
qe pata per TY!!!!!!SYTË E TU-ASPIRIN
GOJA JOTE-AMPICILIN
DUART E TUA-ANDOLL
ZËRI YT I ËMBËL-SIRUP PËR KOLL
DESHA ME TË TREGUA
SE JE ILAQ PËR MUA


SHPIRTI IM ME RRËNJË
PËR TY ËSHTË KAPUR
CDOHERË NË ZEMRËN TIME
DYERT I KE HAPUR

AH UNE I MJERI
SHUM VUAJTJE PO HJEK
VAJZEN QE E DO ZEMRA
NUK MUNDEM AS TA PREK


URIME DHE SHUM FAT
NE JETEN E RE,
GEZOHU TI SE MUA
ME MBULUAN ME DHE

DUA SONTA TE SHOH ENDERR
DHE TE THERRAS NE EMER
SE PER MUA NE KETE BOTE
TIII JE E VETMJA FEMER


QKA TE SHKRUAJ
KUR SKAM ME FJALE
NUK KAM AS ZEMER
SE GJITHA TI KAM FALETREGOJU TE GJITHEVE
SI ESHTE E VERETETA
THUAJU SE PER TY
MUA ME SHKOJ JETAMBLEDHI GJITHA SHOQET
DHE ME QAJ ME LOT
SE SI UNE E DASHUR
S GJEN ASKUN NE BOTENESE ME MBULOHET
TRUPI IM ME GJAK,
KUPTO SE PER TY JETA
S'ME DHIMBET ASPAKEDHE PSE STE KAM ME
PRAP NUK PO BEJ GJUM
KUR PO ME KUJTOHET
SE TE DESHTA SHUMEN'MESIN E DY VARREVE
NJE LULE QENDRON
DASHURINE TONE
AJO SIMBOLIZONERDHI DITA TE NDAHEMI
FJALE E FUNDIT E VESHTIRE
JO NUK KAM ZEMER E DASHUR
ME TE THENE LAMTUMIRE HTML-Code hier eingeben View High Resolution
Order Prints & Gifts
Create Your Own Site
LARG-

Larg, Malli kërkon të më afrojë afër teje por larg,
shume largë je .
Syt e mi të përlotur nga pritja e zgjaturë,
buzët e mija të përvluara nga etja ,
e vallë kur do ta shuaj këtë etje ???
Syri të kërkon, s'të gjen ,
vetëm loton dhe pret,
Zemra nuk i beson syrit ,
Qindra , mijëra kilometra largë meje ,
Për ne nuk ka ndarje , por durim
Poezi -LARG-

Larg, Malli kërkon të më afrojë afër teje por larg,
shume largë je .
Syt e mi të përlotur nga pritja e zgjaturë,
buzët e mija të përvluara nga etja ,
e vallë kur do ta shuaj këtë etje ???
Syri të kërkon, s'të gjen ,
vetëm loton dhe pret,
Zemra nuk i beson syrit ,
Qindra , mijëra kilometra largë meje ,
Për ne nuk ka ndarje , por durim "PSE "

Pse duhet tet shoh?
Pse duhet tet n`groh?
Pse doren te ta zgjas?
Pse duhet tet flas?
Pse ik pasi prap dot kthehesh?
Pse humb,kur dot gjendesh?
Pse qan kur duhet te shkosh?
Pse qesh,kur sdot jetosh?
Pse ecen at rrug pa kthim?
Pse gzohesh,kur asht hidhrim?
Pse shitesh,kur je i bler?
Pse thua,s`jeton n`humner? E DUA...

Mos i kerko diellit
te lindi dy here,
nuk mundet se eshte
NATA...
Mos i kerko njeriut
te lindi dy here,
nuk mundet se
eshte vdekja
Mos me kerko ta le
nuk mundem
E DUA PRITJA...
Jashte po bie debore Dimri ka trokitur Iken ditet e ngrohta Dhe une, akoma duke te pritur. Ne dhomen time te vogel Qendroj i vetmuar Pres e pres me mall Ty, qe me ke harruar. Ti mua me braktise Si hije mu largova Dhe puthjen e helmuar Mbi buzen time e harrove. Ajo puthje e helmuar Me beri te prisja gjate Te prisja nje zemer tradhetare Qe kurre s'me la rehat. Nje zemer e ftohte Nje zemer e pabese Nje zemer qe s'ka gjak Po me ben te pres. Por une pres e prse me kot Dhe edi shume mire Nj vajze qe nuk derdh lot Eshte e pameshire. Ti kurre s'do te kthehesh Kete gje une e kuptoj Me nje tjeter do te prehesh Por Zoti, do te te ndeshkoj.. Dy buzë...
Dy byzë të kuqe, dy dëshira të flakta, që afshin ma thithën, gëzimin ma fikën, si fantazma hikën ndër do bota të larta... Dy buzë si tëpërgjakta, dy dëshira të flakta, që afshin ma thithën në buzë kur mu njitën andjet m'i trazuen, zemrën ma tërbuen, trurin ma helmuen e në fund u mërguen... Dy buzë të kuqe, bukuri fatale, të një gruaje stërzane një pjsë zemre më nxorne, një pranverë të tanë më morne dhe gëzimin ma vodhne... Ato dy buzë të kuqe dhe dy lote të mija qenë shenja të dhimbjes, kur më vrau bukuria, kur më zu dashunia e më dogji rinia. "ME FAL"

Më fal që të shkruaj
Më fal që për ty vuaj
Më fal që jam dashuru
Më fal që smuna pa ty me jetu
Më fal që të thëras
Më fal që vetëm për ty flas
Më fal që kom gabu
Më fal që për këtë skom mendu...
Më fal që të kujtoj
Më fal se nuk mund të harroj
Më fal që të flas
Më fal që të shkoj mbas..
Më fal që të shikoj,
Më fal që për ty jetoj...
Më fal që kam mbet e harruar
Më fal që emrin tënd e përmendi në gjumë
Më fal që kam qen e marrë,
Më fal se ky su kon gabimi i parë
Më fal që të bezdis
Më fal që stë kam ra në his.
Më fal edhe nje her që kom gabu
Më fal që jom pendu.. NESE TE DHEMB ZEMRA
MOS KUJTO SE ESHTE INFARKT
SE ZEMRA KERKON ZEMREN
DHE BEHET MERAK
MOS SHKO TE MJEKU
TE KERKOSH NDIHME
POR KTHE SMS
DHE DO TE GJESH SHPETIM KUR BUZET TE JANE THARE                    
DHE PUTHJA IME TE MUNGON
HAPE DRITAREN DHE LUTJU HENES
SE PUTHJEN TIME AJO TA DERGON TA JAP FJALEN TA JAP BESEN
SE PER JETE TE DASHUROJ
TE PREMTOJ OJ ZEMER
SE KURR SDO TE LENDOJ MOS MENDO SE TE KAM HARRUU
MOS MENDO SE TJETER DU
MOS MENDO SE ZEMREN TIME
TJETER KUSH KA ME E GEZU '' NESE DO TE ME KERKOSH'' Nese do te me kerkosh Do me gjesh atje Te braktisur me duar bosh Si zogu pa fole. Nese rrugeve me kerkon E ke mundim te kote Ne varreza do me gjesh Atje, ku nje bote. Prane varrit kur te me vish Te mos derdhesh lot As pyetje te mos me besh Se ste pergjigjem dot Ne qofte se varri, te duket i erret Dhe nuk ka aspak shkelqim Dije se faji eshte i joti Qe u talle me shpirtin tim... JAM NGA KOSOVA KEMM NJE ZAKON
JA FALI ZEMREN ASAJ QE E MERITON
NUK JAM TRADHETAR E AS I FRIKSHEM
POR NE DASHURII JAM SHUM I RREZIKSHEM Të kam enderruar.

Mbi dritare nata derdh qetsine
dhe shiu i furishem shoqeron vetmine.
Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejne
një zemër te vetmuare mbushin shprese.
Heshtja mbreteron...
Dy sy tevegjel ngadalë mbyllen...
një buzeqeshje e ëmbël
vjedhurazi shikon
dhe niset ne kerkim te endrres se saje.
***
Ngadale lundron ne det
dhe ngritet e fluturon ne qiell
me dy sy që shkelqejne atje lartë
buzeqeshja flet.
Nata kalon...
Buzeqeshja mbledhe krahet
dhe kthehet ne qerdhen e vet...
Serish heshta mbreteron...
dhe sytë e vegjel hapen me nxitim
Tani dielli i posalindur ndriqon
" Të kam enderruar,"
një ze tingellon
dhe...
sërish heshtja mbreteron... une dhe ti me nje enderr ti nuse une dhanderr une dhe ti me nje dashuri ti poet e une poezi:


nese me do eja ma thuaj vet e jo pas te tjerve t'na nxjerrin ne internet:


buzet e tua mjalet e buzet e mia sheqer hajde te puthemi ta formojm nje bombonjer:


zemra e vajzes esht gur hyn edhe nuk del kurr, zemra e djalit esht hotel s,merret vesh kush hyn e kush del: SMUNDEM TE HARROJ

Si mundem të harroj një djal që e kam dashur
e ti si mundesh të harrosh nje vajz që në zemër të ka mbajtur   e te mban,Si ke guxim të harrosh atë që kurrë stë ka urrejtur
Si ke force të largohesh nga ai që të don për jetë?
Jetën për ty do ta jap, vetëm ty të dashuroj.!! Kur te njofta une TY,e dija vetem fjalen Dashuri
Domethenjen e mesova,kur ne TY u Dashurova
Dashuria Jote me mesoj,dhe Shpirtin ma qetesoj
Loti YT kur pikoj,Zemren time e Lendoj
Kur kuptova se jane Lote vuajtje,ta bera nje Lutje
Mos loto o Loqk,se per ate qka po vuan Ti
Ai jam Une,
E une jame Ai,qe TE DUA SHUME!!!!!!!!! Nese me don thuaje te verteten
nuk do ta fal zemren
por edhe jeten......
Hapi krahet lart ne qiell
ti per mua je si diell
por i lumtur prap nuk jam
se TY afer nuk te kam. Ne hijen e krahve tu   une kerkoj steh
Ne qadren tenden prehje gjej ne ere e   ne shi
shpetim, lavdi, fuqi gezim shpres
I marr nga nje ndjnje
qe me ofron vetem nga TI
dhe ata e qujta DASHURI. Ne syt e tu te bukur frymzohem per te shkruar
Buzet e tua te kuqe vdes per ti shijuar
dhe zjarin qe kam ne zemer sme len te qet
ai ndizet dhe nuk shuhet let.
Deshira per te qen afer teje
Digjet si zjari te un
Me madhe se deti pa ane
Me e madhe se fjala TE DUA.
Tek syt e tu
humbet zemra ime
Tek buzeqeshja jote lundron shpirti im
Tek buzet e tua prehet shikimi im
TE DUA me shum se shpirtin tim Ne zemren time do te jesh
dhe bashk me mua do te tretesh
mos kujto se jan mashtrime
po jan fjalet e ZEMRES time. View High Resolution
Order Prints & Gifts
Create Your Own Site
PSE "

Pse duhet tet shoh?
Pse duhet tet n`groh?
Pse doren te ta zgjas?
Pse duhet tet flas?
Pse ik pasi prap dot kthehesh?
Pse humb,kur dot gjendesh?
Pse qan kur duhet te shkosh?
Pse qesh,kur sdot jetosh?
Pse ecen at rrug pa kthim?
Pse gzohesh,kur asht hidhrim?
Pse shitesh,kur je i bler?
Pse thua,s`jeton

Mos i kerko diellit
te lindi dy here,
nuk mundet se eshte
NATA...
Mos i kerko njeriut
te lindi dy here,
nuk mundet se
eshte vdekja
Mos me kerko ta le
nuk mundem
E DUA
Ne syt e tu te bukur frymzohem per te shkruar
Buzet e tua te kuqe vdes per ti shijuar
dhe zjarin qe kam ne zemer sme len te qet
ai ndizet dhe nuk shuhet let.
Deshira per te qen afer teje
Digjet si zjari te un
Me madhe se deti pa ane
Me e madhe se fjala TE DUA.
Tek syt e tu
humbet zemra ime
Tek buzeqeshja jote lundron shpirti im
Tek buzet e tua prehet shikimi im
TE DUA me shum
KUR BUZET TE JANE THARE                    
DHE PUTHJA IME TE MUNGON
HAPE DRITAREN DHE LUTJU HENES
SE PUTHJEN TIME AJO TA DERGON
vetmine.
Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejne
një zemër te vetmuare mbushin shprese.
Heshtja mbreteron...
Dy sy tevegjel ngadalë mbyllen...
një buzeqeshje e ëmbël
vjedhurazi shikon
dhe niset ne kerkim te endrres se saje.
***
Ngadale lundron ne det
dhe ngritet e fluturon ne qiell
me dy sy që shkelqejne atje lartë
buzeqeshja flet.
Nata kalon...
Buzeqeshja mbledhe krahet
dhe kthehet ne qerdhen e vet...
Serish heshta mbreteron...
dhe sytë e vegjel hapen me nxitim
Tani dielli i posalindur ndriqon
" Të kam enderruar,"
një ze tingellon
dhe...
sërish heshtja

 

  Ju më pyetni Kënd e dua
  Uh sa pyetje leht për mua
  Vetëm shkronjat e para lexoni
  dhe me një herë do ta kuptoni.      Kam Besu se në ty jam dashuru
    Kam besu një dashuri me ty me fillu
    Kam besu me ty me u martu
    Kam besu me ty moj vajz krejt jetën
    me vazhdu      Mos rri shum në mendime
  se ta kam fal ty jetën time
  Të kam than mos qaj me lotë
  se ty të dua ma shum se krejt në    
  Botë  


    Ne dashuri unë besova
    në ty moje vajz un u dashurova.
    tash në kujtime të mbaj
    se larg ty te kam në këtë orë.    Në mesin e natës
  në terrin e zi
  une rri i zgjuar
  dhe mendoj për ty  

    Shumë letra une ti dërgova,
    shumë poezi nga zemra unë ti  
    tregova.
    shumë ditë e natë
    po mendoj se nga zemra nuk
    mundem të largoj    Dëshiroj të shoh me sy
  të mos digjëm mall për ty
  Sikur të isha rreze hëne
  do të hy në dhomën tënde
  Vetëm ta dish se sa të dua
  S'do të jetojsh asnjë orë pa mua.  

  Nëse prej meje mendja s'të hiqet,
  Nëse për mua zemra të digjet,
  Atëher afrohu dhe më prit pak
  mua
  Se do të vij ngadal që të them
  " TE DUA "    Zemrën ty ta dhurova
  gjith natën pa gjum e kalova
  Për ty un mendova
  dhe krejt u tranova.  

  Lumturinë e kërkova por unë nuk e gjeta,
  dealen ma dhurove ti vet por kurrë nuk
  u zbeha
  Dashurinë për ty e ruajta në fshehtësi,
  Por i kam treguar dikujt dhe ti mire e di,
  Sa herë ti më vjen pran meje,
  Unë bie në mendime sepse ti je ilaqi i
  i zemres sime    Ti je shpres, ti je gzim
  ti je loqka e shpirtit tim
  Të kam hënë e të kam dritë,
  të kam zemër të kam shpirt.
  Mbes me shpres dhe me durim
  qe të bëhësh shpirti im.  

  Ne të Tetovës e kemi tradit
  Që t'a duam njeriun me zemër e me   shpirt
  Jemi xheloza por kemi të drejt,
  Se dashuria e Tetovarit është shumë e
  Shtrenjt    Larg meje po jeton
  zemra ime të kërkon
  Qaj me lotë, une pa pushim
  sa të dua shpirti im.  

  E pranoj se jam fajtor që ty zemrën  
  ta kam thy
  E pranoj se kam gabuar që ty shpinen ta
  kam kthy
  E pranoj se zemra jote dhimbjet nuk i
  meriton
  E pranoj se në jetën time më mungon më
  meriton
  Jo s'të harroj kurrë s'mundem ty të mos
  dashuroj    Me dorë të shkruaj
  me zemër po vuaj
  pse je larg meje
  më le të vetmuar.
  Sa ditë të mërzitshme
  sa natë të qetë. të shkruan
  shpirti im se të don për jetë.  

  E mallkoj ditën që të pash.
  E mallkoj shiqimin që ta dhash.
  E mallkoj buzëqeshjen që ta     dhurova.
  E mallkoj veten që në ty u dashurova.    Malli për buzët e tua po më kall
  takimin me ty po e pres me mall
  Eja mos më le me lotë në sy
  se keto lotë po derdhën veq për ty.  

  Zemra lëngon
  vajtimi shpejton
  dashurinë e parë
  do ta kujtoj edhe në varr.
  Do të bëhem shkrumb e hij
  do të tretem nga një dashuri
  zemra më thot të dua,
  pse më bën kaq shumë të vuaj?    Buzët po më dridhën
  sytë më pikojn lotë
  zemra m'pikon gjak
  aq shum qe të dua
  por të kam shum larg.  

  Në këtë natë të tmeruar
  unë ri i zgjuar me sytë e lotuar
  për ty duke menduar...
  Ndonjë herë i mbylli sytë dhe ty të
  kujtoj,
  e thua në ëndërr mund të takoj.    Larg meje je, në zemër të kam
  prej zemrës ime smundësh me dal
  Thikat i pranoj, plumbat i duroj
  po ndarjen prej teje as qe e
  mendoj  

  Një zemër e vetmuar
  po pikon gjak
  prej mungesës tënde
  po digjët flak
  Një puthje e jote
  më kish ndihmua
  aedin se sa të dua.    A edin se sa të du
  një roman ta kisha shkru
  në bibliotek ta kisha dergu
  kurrë të marësh me lexu
  e kupton se sa të du.  

  Nëse je i vetmuar
  qendro në kujtime,
  sepse aty afër
  e ndjen zemrën time.    Kurrë malli të kishe marë
  dhe un mos jam me ty
  mbylli sytë dhe thirr
  se un do të vij aty.  

  Nuk kam më fuqi
  vetminë ta duroj,
  nuk kam më zemër
  tjetër të dashuroj.    E kam një dëshir,
  një dëshir të thjesht
  buzët me ti puth,
  tjetër s'kisha desht.  

  Kurr jam nervoz
  asgjë s'me qetson
  Vetëm nese ti i dashur
    pran meje qendron.    Un ti dua sytë e shkruar
  qe shum kohe i kam kërkuar
  Une ti dua buzët e tua
  qe më presin vetëm mua
  Të betohëm në rini
  se të dua vetëm ty
  Vetëm ty të dashuroj
  fjalt e tua si harroj.  

  Unë dhe ti
  ti dhe unë
  me një fjalë të
  "DUA SHUM"
    Në emër të jetës jeto me mua!
  Në emër të dhimbjës vuaj me mua!
  Në emër të dashuris thuaj të dua!
  E kurr të vdes un, ti të jesh me mua
  se un vetëm ty të dua...  

  Dashuria fillon me një shikim,
  vazhdon me një buzeqeshje,
  zmadhohet me një puthje,
  dhe përfundon me dy pika lot.    Më dogji dashuria
  më shum se zjarri,
  mos qaj kur të vdes
  as mos me eja te vari.  

  i come in the night to see,
  yet your face i dont know,
  i look through many doors
  , but no love behind.
  i look in the morning for me to see,
  but your beauty i do not recive.
  my wish is to be by your side,
  yet i cant see this love coming Naten e qete
Në gjumin e lete
kur me kujtohesh ti
nuk muj me fjet
  ---------------
Rruget jan te gjata
Netet jan pa fund
Qendroj larg teje e s'te gjej askund
Eja ti pran meje e mos me le ne vetmi
Lejom te puthi njeher dhe t'a largoj ket merzi
    --------------------------
Njeriu pa dashuri si nëna pa fëmij
Buza e pa puthur si lulja e pakëputur
Zemra ne vetmi si bora u shkri...
      SMS POEZI

  Ju më pyetni Kënd e dua
  Uh sa pyetje leht për mua
  Vetëm shkronjat e para lexoni
  dhe me një herë do ta kuptoni.      Kam Besu se në ty jam dashuru
    Kam besu një dashuri me ty me fillu
    Kam besu me ty me u martu
    Kam besu me ty moj vajz krejt jetën
    me vazhdu      Mos rri shum në mendime
  se ta kam fal ty jetën time
  Të kam than mos qaj me lotë
  se ty të dua ma shum se krejt në    
  Botë  


    Ne dashuri unë besova
    në ty moje vajz un u dashurova.
    tash në kujtime të mbaj
    se larg ty te kam në këtë orë.    Në mesin e natës
  në terrin e zi
  une rri i zgjuar
  dhe mendoj për ty  

    Shumë letra une ti dërgova,
    shumë poezi nga zemra unë ti  
    tregova.
    shumë ditë e natë
    po mendoj se nga zemra nuk
    mundem të largoj    Dëshiroj të shoh me sy
  të mos digjëm mall për ty
  Sikur të isha rreze hëne
  do të hy në dhomën tënde
  Vetëm ta dish se sa të dua
  S'do të jetojsh asnjë orë pa mua.  

  Nëse prej meje mendja s'të hiqet,
  Nëse për mua zemra të digjet,
  Atëher afrohu dhe më prit pak
  mua
  Se do të vij ngadal që të them
  " TE DUA "    Zemrën ty ta dhurova
  gjith natën pa gjum e kalova
  Për ty un mendova
  dhe krejt u tranova.  

  Lumturinë e kërkova por unë nuk e gjeta,
  dealen ma dhurove ti vet por kurrë nuk
  u zbeha
  Dashurinë për ty e ruajta në fshehtësi,
  Por i kam treguar dikujt dhe ti mire e di,
  Sa herë ti më vjen pran meje,
  Unë bie në mendime sepse ti je ilaqi i
  i zemres sime    Ti je shpres, ti je gzim
  ti je loqka e shpirtit tim
  Të kam hënë e të kam dritë,
  të kam zemër të kam shpirt.
  Mbes me shpres dhe me durim
  qe të bëhësh shpirti im.  

  Ne të Tetovës e kemi tradit
  Që t'a duam njeriun me zemër e me   shpirt
  Jemi xheloza por kemi të drejt,
  Se dashuria e Tetovarit është shumë e
  Shtrenjt    Larg meje po jeton
  zemra ime të kërkon
  Qaj me lotë, une pa pushim
  sa të dua shpirti im.  

  E pranoj se jam fajtor që ty zemrën  
  ta kam thy
  E pranoj se kam gabuar që ty shpinen ta
  kam kthy
  E pranoj se zemra jote dhimbjet nuk i
  meriton
  E pranoj se në jetën time më mungon më
  meriton
  Jo s'të harroj kurrë s'mundem ty të mos
  dashuroj    Me dorë të shkruaj
  me zemër po vuaj
  pse je larg meje
  më le të vetmuar.
  Sa ditë të mërzitshme
  sa natë të qetë. të shkruan
  shpirti im se të don për jetë.  

  E mallkoj ditën që të pash.
  E mallkoj shiqimin që ta dhash.
  E mallkoj buzëqeshjen që ta     dhurova.
  E mallkoj veten që në ty u dashurova.    Malli për buzët e tua po më kall
  takimin me ty po e pres me mall
  Eja mos më le me lotë në sy
  se keto lotë po derdhën veq për ty.  

  Zemra lëngon
  vajtimi shpejton
  dashurinë e parë
  do ta kujtoj edhe në varr.
  Do të bëhem shkrumb e hij
  do të tretem nga një dashuri
  zemra më thot të dua,
  pse më bën kaq shumë të vuaj?    Buzët po më dridhën
  sytë më pikojn lotë
  zemra m'pikon gjak
  aq shum qe të dua
  por të kam shum larg.  

  Në këtë natë të tmeruar
  unë ri i zgjuar me sytë e lotuar
  për ty duke menduar...
  Ndonjë herë i mbylli sytë dhe ty të
  kujtoj,
  e thua në ëndërr mund të takoj.    Larg meje je, në zemër të kam
  prej zemrës ime smundësh me dal
  Thikat i pranoj, plumbat i duroj
  po ndarjen prej teje as qe e
  mendoj  

  Një zemër e vetmuar
  po pikon gjak
  prej mungesës tënde
  po digjët flak
  Një puthje e jote
  më kish ndihmua
  aedin se sa të dua.    A edin se sa të du
  një roman ta kisha shkru
  në bibliotek ta kisha dergu
  kurrë të marësh me lexu
  e kupton se sa të du.  

  Nëse je i vetmuar
  qendro në kujtime,
  sepse aty afër
  e ndjen zemrën time.    Kurrë malli të kishe marë
  dhe un mos jam me ty
  mbylli sytë dhe thirr
  se un do të vij aty.  

  Nuk kam më fuqi
  vetminë ta duroj,
  nuk kam më zemër
  tjetër të dashuroj.    E kam një dëshir,
  një dëshir të thjesht
  buzët me ti puth,
  tjetër s'kisha desht.  

  Kurr jam nervoz
  asgjë s'me qetson
  Vetëm nese ti i dashur
    pran meje qendron.    Un ti dua sytë e shkruar
  qe shum kohe i kam kërkuar
  Une ti dua buzët e tua
  qe më presin vetëm mua
  Të betohëm në rini
  se të dua vetëm ty
  Vetëm ty të dashuroj
  fjalt e tua si harroj.  

  Unë dhe ti
  ti dhe unë
  me një fjalë të
  "DUA SHUM"
    Në emër të jetës jeto me mua!
  Në emër të dhimbjës vuaj me mua!
  Në emër të dashuris thuaj të dua!
  E kurr të vdes un, ti të jesh me mua
  se un vetëm ty të dua...  

  Dashuria fillon me një shikim,
  vazhdon me një buzeqeshje,
  zmadhohet me një puthje,
  dhe përfundon me dy pika lot.    Më dogji dashuria
  më shum se zjarri,
  mos qaj kur të vdes
  as mos me eja te vari.  

  i come in the night to see,
  yet your face i dont know,
  i look through many doors
  , but no love behind.
  i look in the morning for me to see,
  but your beauty i do not recive.
  my wish is to be by your side,
  yet i cant see this love coming
  from behind. POEZI
Nese prej teje mendja s'te hiqet,
Nese per mua zemra te digjet,
Ateher afrohu dhe me prit pak mua,
Se do vij ngadal qe te them TE DUA
    -------------------------------------
t'kam dasht me zemer t'kam dasht me shpirt
Qe ti prej meje do me ik kurr nuk e kam dit
Nje zemer e pata dhe at e fala
Ma more ma theve dhe per jet ma ktheve
Me fjal me the te dua
Me zemer me the sje per mua

Dua te shkoj
Dua te harroj
Por dije nje gje
Qe gjith te perkujtoj
  -------------------
Ne thellsin e zemres time
Eshte vendos nje emer
Pergjithmon ket emer
do ta mbaj ne zemer
  -----------------------
Lumturine e kerkova por une nuk e gjeta
Idealen ma dhurove ti vet por kurr nuk u zbehta,
Dashurin per ty e ruajta ne fshehtesi,
Por i kam treguar dikujt dhe ti mir e di,

Sa here ti me vjen pran meje ,
Une bie ne mendime sepse ti je ilaqi i zemres sime
    ------------------------------------------------
Dashuria u jep mend
Atyre qe s'kanë
Ndërsa u mer mend
Atyre që kanë
  ----------------- View High Resolution
Order Prints & Gifts
Create Your Own Site
poezi Nese prej teje mendja s'te hiqet,
Nese per mua zemra te digjet,
Ateher afrohu dhe me prit pak mua,
Se do vij ngadal qe te them TE DUA
    -------------------------------------
t'kam dasht me zemer t'kam dasht me shpirt
Qe ti prej meje do me ik kurr nuk e kam dit
Nje zemer e pata dhe at e fala
Ma more ma theve dhe per jet ma ktheve
Me fjal me the te dua
Me zemer me the sje per mua

Dua te shkoj
Dua te harroj
Por dije nje gje
Qe gjith te perkujtoj
  -------------------
Ne thellsin e zemres time
Eshte vendos nje emer
Pergjithmon ket emer
do ta mbaj ne zemer
  -----------------------
Lumturine e kerkova por une nuk e gjeta
Idealen ma dhurove ti vet por kurr nuk u zbehta,
Dashurin per ty e ruajta ne fshehtesi,
Por i kam treguar dikujt dhe ti mir e di,

Sa here ti me vjen pran meje ,
Une bie ne mendime sepse ti je ilaqi i zemres sime
    ------------------------------------------------
Dashuria u jep mend
Atyre qe s'kanë
Ndërsa u mer mend
Atyre që kanë
  -----------------


  Ju më pyetni Kënd e dua
  Uh sa pyetje leht për mua
  Vetëm shkronjat e para lexoni
  dhe me një herë do ta kuptoni.      Kam Besu se në ty jam dashuru
    Kam besu një dashuri me ty me fillu
    Kam besu me ty me u martu
    Kam besu me ty moj vajz krejt jetën
    me vazhdu      Mos rri shum në mendime
  se ta kam fal ty jetën time
  Të kam than mos qaj me lotë
  se ty të dua ma shum se krejt në    
  Botë  


    Ne dashuri unë besova
    në ty moje vajz un u dashurova.
    tash në kujtime të mbaj
    se larg ty te kam në këtë orë.    Në mesin e natës
  në terrin e zi
  une rri i zgjuar
  dhe mendoj për ty  

    Shumë letra une ti dërgova,
    shumë poezi nga zemra unë ti  
    tregova.
    shumë ditë e natë
    po mendoj se nga zemra nuk
    mundem të largoj    Dëshiroj të shoh me sy
  të mos digjëm mall për ty
  Sikur të isha rreze hëne
  do të hy në dhomën tënde
  Vetëm ta dish se sa të dua
  S'do të jetojsh asnjë orë pa mua.  

  Nëse prej meje mendja s'të hiqet,
  Nëse për mua zemra të digjet,
  Atëher afrohu dhe më prit pak
  mua
  Se do të vij ngadal që të them
  " TE DUA "    Zemrën ty ta dhurova
  gjith natën pa gjum e kalova
  Për ty un mendova
  dhe krejt u tranova.  

  Lumturinë e kërkova por unë nuk e gjeta,
  dealen ma dhurove ti vet por kurrë nuk
  u zbeha
  Dashurinë për ty e ruajta në fshehtësi,
  Por i kam treguar dikujt dhe ti mire e di,
  Sa herë ti më vjen pran meje,
  Unë bie në mendime sepse ti je ilaqi i
  i zemres sime    Ti je shpres, ti je gzim
  ti je loqka e shpirtit tim
  Të kam hënë e të kam dritë,
  të kam zemër të kam shpirt.
  Mbes me shpres dhe me durim
  qe të bëhësh shpirti im.  

  Ne të Tetovës e kemi tradit
  Që t'a duam njeriun me zemër e me   shpirt
  Jemi xheloza por kemi të drejt,
  Se dashuria e Tetovarit është shumë e
  Shtrenjt    Larg meje po jeton
  zemra ime të kërkon
  Qaj me lotë, une pa pushim
  sa të dua shpirti im.  

  E pranoj se jam fajtor që ty zemrën  
  ta kam thy
  E pranoj se kam gabuar që ty shpinen ta
  kam kthy
  E pranoj se zemra jote dhimbjet nuk i
  meriton
  E pranoj se në jetën time më mungon më
  meriton
  Jo s'të harroj kurrë s'mundem ty të mos
  dashuroj    Me dorë të shkruaj
  me zemër po vuaj
  pse je larg meje
  më le të vetmuar.
  Sa ditë të mërzitshme
  sa natë të qetë. të shkruan
  shpirti im se të don për jetë.  

  E mallkoj ditën që të pash.
  E mallkoj shiqimin që ta dhash.
  E mallkoj buzëqeshjen që ta     dhurova.
  E mallkoj veten që në ty u dashurova.    Malli për buzët e tua po më kall
  takimin me ty po e pres me mall
  Eja mos më le me lotë në sy
  se keto lotë po derdhën veq për ty.  

  Zemra lëngon
  vajtimi shpejton
  dashurinë e parë
  do ta kujtoj edhe në varr.
  Do të bëhem shkrumb e hij
  do të tretem nga një dashuri
  zemra më thot të dua,
  pse më bën kaq shumë të vuaj?    Buzët po më dridhën
  sytë më pikojn lotë
  zemra m'pikon gjak
  aq shum qe të dua
  por të kam shum larg.  

  Në këtë natë të tmeruar
  unë ri i zgjuar me sytë e lotuar
  për ty duke menduar...
  Ndonjë herë i mbylli sytë dhe ty të
  kujtoj,
  e thua në ëndërr mund të takoj.    Larg meje je, në zemër të kam
  prej zemrës ime smundësh me dal
  Thikat i pranoj, plumbat i duroj
  po ndarjen prej teje as qe e
  mendoj  

  Një zemër e vetmuar
  po pikon gjak
  prej mungesës tënde
  po digjët flak
  Një puthje e jote
  më kish ndihmua
  aedin se sa të dua.    A edin se sa të du
  një roman ta kisha shkru
  në bibliotek ta kisha dergu
  kurrë të marësh me lexu
  e kupton se sa të du.  

  Nëse je i vetmuar
  qendro në kujtime,
  sepse aty afër
  e ndjen zemrën time.    Kurrë malli të kishe marë
  dhe un mos jam me ty
  mbylli sytë dhe thirr
  se un do të vij aty.  

  Nuk kam më fuqi
  vetminë ta duroj,
  nuk kam më zemër
  tjetër të dashuroj.    E kam një dëshir,
  një dëshir të thjesht
  buzët me ti puth,
  tjetër s'kisha desht.  

  Kurr jam nervoz
  asgjë s'me qetson
  Vetëm nese ti i dashur
    pran meje qendron.    Un ti dua sytë e shkruar
  qe shum kohe i kam kërkuar
  Une ti dua buzët e tua
  qe më presin vetëm mua
  Të betohëm në rini
  se të dua vetëm ty
  Vetëm ty të dashuroj
  fjalt e tua si harroj.  

  Unë dhe ti
  ti dhe unë
  me një fjalë të
  "DUA SHUM"
    Në emër të jetës jeto me mua!
  Në emër të dhimbjës vuaj me mua!
  Në emër të dashuris thuaj të dua!
  E kurr të vdes un, ti të jesh me mua
  se un vetëm ty të dua...  

  Dashuria fillon me një shikim,
  vazhdon me një buzeqeshje,
  zmadhohet me një puthje,
  dhe përfundon me dy pika lot.    Më dogji dashuria
  më shum se zjarri,
  mos qaj kur të vdes
  as mos me eja te vari.  

  i come in the night to see,
  yet your face i dont know,
  i look through many doors
  , but no love behind.
  i look in the morning for me to see,
  but your beauty i do not recive.
  my wish is to be by your side,
  yet i cant see this love coming Naten e qete
Në gjumin e lete
kur me kujtohesh ti
nuk muj me fjet
  ---------------
Rruget jan te gjata
Netet jan pa fund
Qendroj larg teje e s'te gjej askund
Eja ti pran meje e mos me le ne vetmi
Lejom te puthi njeher dhe t'a largoj ket merzi
    --------------------------
Njeriu pa dashuri si nëna pa fëmij
Buza e pa puthur si lulja e pakëputur
Zemra ne vetmi si bora u shkri...
      SMS POEZI

  Ju më pyetni Kënd e dua
  Uh sa pyetje leht për mua
  Vetëm shkronjat e para lexoni
  dhe me një herë do ta kuptoni.      Kam Besu se në ty jam dashuru
    Kam besu një dashuri me ty me fillu
    Kam besu me ty me u martu
    Kam besu me ty moj vajz krejt jetën
    me vazhdu      Mos rri shum në mendime
  se ta kam fal ty jetën time
  Të kam than mos qaj me lotë
  se ty të dua ma shum se krejt në    
  Botë  


    Ne dashuri unë besova
    në ty moje vajz un u dashurova.
    tash në kujtime të mbaj
    se larg ty te kam në këtë orë.    Në mesin e natës
  në terrin e zi
  une rri i zgjuar
  dhe mendoj për ty  

    Shumë letra une ti dërgova,
    shumë poezi nga zemra unë ti  
    tregova.
    shumë ditë e natë
    po mendoj se nga zemra nuk
    mundem të largoj    Dëshiroj të shoh me sy
  të mos digjëm mall për ty
  Sikur të isha rreze hëne
  do të hy në dhomën tënde
  Vetëm ta dish se sa të dua
  S'do të jetojsh asnjë orë pa mua.  

  Nëse prej meje mendja s'të hiqet,
  Nëse për mua zemra të digjet,
  Atëher afrohu dhe më prit pak
  mua
  Se do të vij ngadal që të them
  " TE DUA "    Zemrën ty ta dhurova
  gjith natën pa gjum e kalova
  Për ty un mendova
  dhe krejt u tranova.  

  Lumturinë e kërkova por unë nuk e gjeta,
  dealen ma dhurove ti vet por kurrë nuk
  u zbeha
  Dashurinë për ty e ruajta në fshehtësi,
  Por i kam treguar dikujt dhe ti mire e di,
  Sa herë ti më vjen pran meje,
  Unë bie në mendime sepse ti je ilaqi i
  i zemres sime    Ti je shpres, ti je gzim
  ti je loqka e shpirtit tim
  Të kam hënë e të kam dritë,
  të kam zemër të kam shpirt.
  Mbes me shpres dhe me durim
  qe të bëhësh shpirti im.  

  Ne të Tetovës e kemi tradit
  Që t'a duam njeriun me zemër e me   shpirt
  Jemi xheloza por kemi të drejt,
  Se dashuria e Tetovarit është shumë e
  Shtrenjt    Larg meje po jeton
  zemra ime të kërkon
  Qaj me lotë, une pa pushim
  sa të dua shpirti im.  

  E pranoj se jam fajtor që ty zemrën  
  ta kam thy
  E pranoj se kam gabuar që ty shpinen ta
  kam kthy
  E pranoj se zemra jote dhimbjet nuk i
  meriton
  E pranoj se në jetën time më mungon më
  meriton
  Jo s'të harroj kurrë s'mundem ty të mos
  dashuroj    Me dorë të shkruaj
  me zemër po vuaj
  pse je larg meje
  më le të vetmuar.
  Sa ditë të mërzitshme
  sa natë të qetë. të shkruan
  shpirti im se të don për jetë.  

  E mallkoj ditën që të pash.
  E mallkoj shiqimin që ta dhash.
  E mallkoj buzëqeshjen që ta     dhurova.
  E mallkoj veten që në ty u dashurova.    Malli për buzët e tua po më kall
  takimin me ty po e pres me mall
  Eja mos më le me lotë në sy
  se keto lotë po derdhën veq për ty.  

  Zemra lëngon
  vajtimi shpejton
  dashurinë e parë
  do ta kujtoj edhe në varr.
  Do të bëhem shkrumb e hij
  do të tretem nga një dashuri
  zemra më thot të dua,
  pse më bën kaq shumë të vuaj?    Buzët po më dridhën
  sytë më pikojn lotë
  zemra m'pikon gjak
  aq shum qe të dua
  por të kam shum larg.  

  Në këtë natë të tmeruar
  unë ri i zgjuar me sytë e lotuar
  për ty duke menduar...
  Ndonjë herë i mbylli sytë dhe ty të
  kujtoj,
  e thua në ëndërr mund të takoj.    Larg meje je, në zemër të kam
  prej zemrës ime smundësh me dal
  Thikat i pranoj, plumbat i duroj
  po ndarjen prej teje as qe e
  mendoj  

  Një zemër e vetmuar
  po pikon gjak
  prej mungesës tënde
  po digjët flak
  Një puthje e jote
  më kish ndihmua
  aedin se sa të dua.    A edin se sa të du
  një roman ta kisha shkru
  në bibliotek ta kisha dergu
  kurrë të marësh me lexu
  e kupton se sa të du.  

  Nëse je i vetmuar
  qendro në kujtime,
  sepse aty afër
  e ndjen zemrën time.    Kurrë malli të kishe marë
  dhe un mos jam me ty
  mbylli sytë dhe thirr
  se un do të vij aty.  

  Nuk kam më fuqi
  vetminë ta duroj,
  nuk kam më zemër
  tjetër të dashuroj.    E kam një dëshir,
  një dëshir të thjesht
  buzët me ti puth,
  tjetër s'kisha desht.  

  Kurr jam nervoz
  asgjë s'me qetson
  Vetëm nese ti i dashur
    pran meje qendron.    Un ti dua sytë e shkruar
  qe shum kohe i kam kërkuar
  Une ti dua buzët e tua
  qe më presin vetëm mua
  Të betohëm në rini
  se të dua vetëm ty
  Vetëm ty të dashuroj
  fjalt e tua si harroj.  

  Unë dhe ti
  ti dhe unë
  me një fjalë të
  "DUA SHUM"
    Në emër të jetës jeto me mua!
  Në emër të dhimbjës vuaj me mua!
  Në emër të dashuris thuaj të dua!
  E kurr të vdes un, ti të jesh me mua
  se un vetëm ty të dua...  

  Dashuria fillon me një shikim,
  vazhdon me një buzeqeshje,
  zmadhohet me një puthje,
  dhe përfundon me dy pika lot.    Më dogji dashuria
  më shum se zjarri,
  mos qaj kur të vdes
  as mos me eja te vari.  

  i come in the night to see,
  yet your face i dont know,
  i look through many doors
  , but no love behind.
  i look in the morning for me to see,
  but your beauty i do not recive.
  my wish is to be by your side,
  yet i cant see this love coming
  from behind. POEZI
Nese prej teje mendja s'te hiqet,
Nese per mua zemra te digjet,
Ateher afrohu dhe me prit pak mua,
Se do vij ngadal qe te them TE DUA
    -------------------------------------
t'kam dasht me zemer t'kam dasht me shpirt
Qe ti prej meje do me ik kurr nuk e kam dit
Nje zemer e pata dhe at e fala
Ma more ma theve dhe per jet ma ktheve
Me fjal me the te dua
Me zemer me the sje per mua

Dua te shkoj
Dua te harroj
Por dije nje gje
Qe gjith te perkujtoj
  -------------------
Ne thellsin e zemres time
Eshte vendos nje emer
Pergjithmon ket emer
do ta mbaj ne zemer
  -----------------------
Lumturine e kerkova por une nuk e gjeta
Idealen ma dhurove ti vet por kurr nuk u zbehta,
Dashurin per ty e ruajta ne fshehtesi,
Por i kam treguar dikujt dhe ti mir e di,

Sa here ti me vjen pran meje ,
Une bie ne mendime sepse ti je ilaqi i zemres sime
    ------------------------------------------------
Dashuria u jep mend
Atyre qe s'kanë
Ndërsa u mer mend
Atyre që kanë
  -----------------
NESE TE DHEMB ZEMRA
MOS KUJTO SE ESHTE INFARKT
SE ZEMRA KERKON ZEMREN
DHE BEHET MERAK
MOS SHKO TE MJEKU
TE KERKOSH NDIHME
POR KTHE SMS
DHE DO TE GJESH SHPETIM
LOTI:

I ra zemrës e biroj
I ra gurit e shkatroj
I ra lules e vyshku
I ra hekurit e ndryshku

Ti aspak s'kupton
Se c'eshtë dashurija
Ti fare nuk e dinë
sa e idhët është tradhtija

Të vështira janë ditët
Kur syri loton
Kur zemra nuk e gjenë
Ate që shumë e don

Fjalët e mija
Ti aspak si kupton
Nuk e din që zemra ime
Vetëm ty të donme fal me kupto
te lutem digjo
dashuria jon kur nuk dua te m´baron
me beso zemra ime vetem ty te don
cka me vyn kjo jet e kjo pasuri
kur e kame hup te shkreten dashuri
100 vjet pa ty sell me lot e pa gjum ne sy
nese vdes i ri vdes vetem per ty


Mërgimi

Për ty mor bir që aq larg të lash
Që sot ditlindjen gëzuar s të thash
Ti u rrite u ngrite e un mbeta larg
Që loti pa dashje më rrjedh si varg.

Eh mërgimi mërgimi sa njerz kan than
Që kaq shum shijuar edhe vet e kam
Sot disi forca e ndjenjave lëshuar me ka
Gëzuar ditlindja e djalit nji shoqe me tha.

Eh jeta si jetë kuptohet von
Kur mergimi rënd mbi supe pushon
Kur rinia shkoi pa u hetuar fare
Edhe mergimi si rrug margjinale

Disa qeshin se si asht e mundur kjo
Lexo me shpirt por edhe mëso,
Se jeta asht jet të lutem beso
Dhe ardhmerin të lutem nde


  Me mungon:

Dhembja ne gjoksin tim
me rendon shum per ty
kur malli me buzeqesh,
dhe ne zemer po me rri.

Ka zen vend dhe nuk luan dot
qe me ben syrin me lot!
qe me dridhet buza e that,
shpirti digjet flake-flake.

Shum rend qenka keshtu t'jetosh!
me dhembje, mall, e dashuri
perse zemra nuk gezohet dot,
perse shpirti rrin n'vetmi.

Kur ti lexosh keto rreshta
mendo se jam afer me ty
te tregojn shkronjat e zeza!
sa me mungon mua ti

RRUGES DUKE ECUR
ME LIBER NE DOR
ME MASHTROVE I POSHTER
ME LE PA SHKOLL.!!! Të putha buzet qe te flesh embel,
Ti putha syt qe te me shohesh enderr
Te putha ne faqe qe te ndihesh mir
se me 1000 te puthura te them naten e mir:¨!

A ke flejt oj zemer a ke flejt oj rrush
Ruj buzet e embla po ti vjedh najkush
Se nese buzet tua dikush i kerkon kurr
kjo zemra ime ty me zdo te don:..

Me mungon buza jote ne ket nat te qet
Dora jote e but t`me ledhatoj leht
Syt e tu te shkruar t`me falin nje shikim
Emni yt   "........" fle   ne shpirtin tim!!!
Me te "I LOVE YOU"mu duk fjal pa kuptim;
Me the "TE AMO"mu duk mashtrim
Me the "ICH LIEBE DISCH"syt mi qerrove!
Me the "TE DUA"zemren ma gezove!!! Ushqeja zemren time me syt e tu te zi,
E harroja gjdo gje kur me flisje ti;
Ndjeja se te dua por mu duk pakuptom:
Thell shum thell t`kam mbyll ne shpirtin TIM!!!? Mos bej qe jeta ime te duket kot;
Mos bej qe nga syt e mi te dalin vetem lot,
Mos bej qe vdekjen ta kerkoj
Se vetem vdekur mund te harroj!! Te gjitha lulet kan arom
Por lulja me e bukur eshte dashurija jon;
Me lule te bukur te uroj shendet
Me dashurin time jetofsh perjet;"!" LAMTUMIR
Mos me pengo te lutem
shko ka ke deshir
qe mua me mashtrove
ndoshta gjen me mir
Ndoshta do te mendosh
per qastet qe i kaluam
ndoshta ste interson
qe dashurija jon ka mbaruar
Tani ne mes nesh
vetem kujtimet na kan mbet
lumturija jon e bukur eshte tret perjet
Tani me harrove
dhe gjdo gje mori fund
do te largohem larg
qe mos te shoh me kurr Per her te par kur ty te kam taku
nga aj qast ne ty jam dashuru
Isha e bindur se edhe ti me doje
e nuk besova se do t`me tradhtoje
Por kur ne sy te shoqeve ti me perqeshe
ateher e kuptova se ti nuk me deshe":!
Do të behem Zogë ti s'do të me njohesh
do te vij ne dasmen tende kur ti te martohesh
do ti bij daulles per lumturine tuaj e une
e mjera gjithmone do te vuaj TRADHETIA Tradhëtin tënde kurrë s'do ta harroj
edhe engjujve për ty do t'i tregoj
se vetëm ty te deshta ne këtë botë
e ti tash në varr po më përcjell me lotë!
Jo, s'ke arsye tash me vuajtur
se ti ike nga une e as ne mend s'me ke ruajtur,
unë kam vdek nga mërzia për ty
e tash ti me percjell me lote ne sy.
E di se shumë je penduar
e di se ke per t'me kerkuar.:S:S Mos   kerko   falje,   mos   me   thir   ne   emer,   mos   me   shiko   ne   sy   kur   kur   me   vrave   ne   zemer,   mos   thuaj   se   gabova   ,mos e   mashtro   veten   se   njerzit   gabojn   ,   por   jo si   ti   ter   jeten.....

Në Flakën e ndarjes..po dixhem e vuaj.. por kujtimin tënd.. prore po e ruaj..ëndrra seq mu fik.. lotojn Sytë e mi.. per kujtimin   tënd po më rujn n Vetmi..

..........................................

A vjen dita ne dy meu takua
a vjen dita buzt me ti shijua
a vjen dita qe te tham te dua?
A vjen ajo dit te shiqoj në sy
a vjen ajo nat ta kaloj me ty?
A vjen ajo dit unazen ta adhuroj?
un ate nuk e di
por deri sa te vjen dita
un por ty dot lotoj..

............................................

Xixellonje me thoje jam
Henes ja merr bukurin
Eren lules ne petal
Lumejve valen,
Akullnajat me buzet etua i shkrin..!!
Diellit ja merr rrezet
I merr dhe detit dallget
Neteve ja merr yjet..!!

............................................

[L]otet me rjedhin zemra me coptohet..
[A]ndrroi te kaluaren qe tani me kujtohet..
[M]e shpres te fundit ty po te shkruaj..
[T]e tham lamtumir dhe ti me thuaj..
[U]re rrezuese le te jet dashuri jon ..
[M]e tjetren qe je tani te uroj gezime..
[I] lumtur qofsh ne jet pergjithmon..
[R]inia me kaloi me hidherime!

................................................

Në gjum ta zgjati dorën, afrohëm por sje aty
Ke humb sikurë erra që mer krahje në veri
I qeli sytë stë shoh dotë
A thu jam qorru, e mjerra unë…
Përplitëm në shtrat dhe të imagjinoj se je ktu
Afrohëm në gjirin tëndë ledhatoj
Të përqafoj dhe fort të shtrëngoj
Sa e lumtur jam se ty në ëndër të kam…
Si ndihem pa ty
Ku me ike ku humbe ku u tretë
një plage ne zemër me mbete
një zjarr qe kurr nuk shuhet
një emër qe perjete ruhet

........................................

Se di c'me ndodh kur jam me ty
Kur me shikon me ata sy
Kur me buzeqesh me ledhaton
Koke e këmbë ti me pushton.

S'e di se c'ndjen kur me ke pranë
Kur te dy vetëm rrimë menjane
Kur koken ve tek gjoksi im
S'e di a e ndjen shpirtin tim ?!

S'e di c'mendim ke ti për mua
Kur te shtrengoj por s'them te dua
Kur them se vdes për buzët e tua
S'e di a me beson ti mua?

S'e di c'do të ndodhë me ne te dy
Sikur të mos jem më me ty
Sikur kjo ender te ndalet një ditë
S'e di a do të shoh me o drite?

S'e di pa ty çdo bëj o yll
Pa ty kjo botë me duket një pyll
Pa ty kjo botë s'do këtë kuptim
S'e di o fiksim i trurit tim.

S'e di valle a do të duroj
Pa e puthur me atë goje
Pa e prekur me atë dorë
S'e di a do ndjej me nxehte a bore.

S'e di sa gjatë do të vazhdoje
Por di sa shumë te dëshiroj
E di sa shumë ti me gezon
Kur pak vëmendje me kushton.

E ndjej se shumë do të te dua
Sa kohe këto buzë do me puthin mua
Sa kohe qe zemra do t'me punoje
Emrin tënd do të kem ne goje.

S'e di sa shumë do të zgjase kjo jetë
S'di si do shkoje ne te vërtetë
Por diçka di me siguri :
Ajo qe dua je veç.......... Ti.

......................................

Koha po kalon e un po tretem
në kët natë kur hëna ndricon
hija e jote po më ndjek
shpirtin tim rënd e lëndon.

Ti je po edhe smë je pran
që mallin me ty un tani ta ndaj
mbi faqet emija rokullisen
do pika loti,edhe pse sdua të qaj.

Heshtja më mundon në kët vetmi
tët shoh sëpaku edhe njiher
frimarjen tënde në krahëror ta ndi
edhe pse jeta mbaron nuk dot ish dert.

Por Ty as që ke dert se un po tretem
dhe të kërkoj në kët nat të cmendur
tani edhe lulja në trotoar më pengon
pies vall për kend paska celur.

Vallë a më kujton sëpaku mua
a e kujton lumturin e humbur
ëndrat që na të dy dikur i ëndruam
shpirtin për moment mua ma kan këputur.

Un ndjehem i huaj në mes të njohurve
jetën shum her e mallkoj
sepse u dashurova thjesht në ty
e tani nuk mundem tët haroj....

.........................................

Dashuria e vertete,
Nuke njef ligje kufi!"

Dashuria per njerin,
S'mund te jete nje stoli!
Por nje ndjenje aq e forte,
Qe flet vete ne c'do shpirt.

Kuptimin ja jep jetes,
Ajo vlon ne brendesi.
Lind e ritet me te shpejte,
Asaj i thone dashuri.

Dashuria e vertete,
Nuke njef ligje kufi.
Por kur sulet, hapi deren,
Te hyje vete, brenda ne gji.

Ajo sh'ndrit si vetetima,
C'faqet ne befasi.
Nga nje here, vjen me vuajtje,
S'e largon, por behesh fli.

Largesia, e vogel, e madhe,
Dete oqeane pa mbarim.
Vjen me gas e me hare,
Hedh nektarin, n'preher rri!!

Dashuria mbi te gjitha,
Jep lezet e bukuri.
Fluturon si zog e flutur,
Ne qiellin e lumturis. Unë të dua

Ti e di shumë mirë çka dua
kur jam afër buzve të tua
mos më ik pa dalur dita
se nuk ta fali
Mos fol shumë, mos kërko lejeti e di çfarë pres prej teje
se me gojë asgjë të thuash
se me dogji malli
Unë të dua me gjithë zemër
më shumë se se cila femër
tash siç duket, në fund i besove
fjalëve të mia
Po ta them unë të vërtetën
me një puthje ma ndreq jetën
ska në botë asgjë më të bukur
se dashuria
Koha shkon e ska të ndalur
krejt çka kisha ti kam falur
kisha dashur, qënë pranë teje
më shkoi rinia Mos i beso askujt e mos e urrej veten..
Por me beso mua qe per ty e jap jeten
Edhe pse je larg asgje sme pengon
LARGESIA na ndan DASHURIA na bashkon

Tri lule ti dhurova ato prej zemres
Ti dergova Tparen per shoqri dyten
Per dashuri e treta te mbet kujtim
Per xhelozi

Me kujtime mos me mashtro eja te une
Nese me don Jam pa ty dhe po lotoj
Syt per ty do ti qerroj Ty te dua
Ty te pres Ne prehen Tend dua te Vdes

Sa bukur qesh sa bukur shiqon te dua
Per bese sa qe nuk beson qka me te
Than kur zemra ime vetem ty te done

Pse qe te dua kur ti sme do dhe une
Nje jete me ty dua te qendroj ne syte
E tu shofe trishtimin ne lotet e mia
Shofe shkatrimin

Je larg me kilometra por ne zemer
Ase milimetra asgje nuk dua prej
Teje vetem met pas afer meje

Nuk i besova veshve nuk besova
Ne mua kur me goje ti the        
Se te dua Ma mire eshte te
Vdes ti mbylli keta sy se
Te jetoj ne ket bote    
Pergjithmone pa ty

Zemer ty e din se sa te dua
Une thjesht nuk muj me jetu
Pa ty nese ti vdes edhe une
Me ty te ejtojme bashke edhe
Ne ate dunja tjeterNese pyet per mua i thoni se ka vdekur
Nese kerkon varin i thoni se gjindet
Ne fund te detit nese kerkon trupin
I thoni se eshte mykur nese kerkon
Shpirtin i thoni se pushon diku
Nthellsi te tokes nese kerkon
Syt emi i thoni se nga lotet
U verbua

Nuk eshte edhe aq poezi dashurie
Por poezi vuajtje por nje
dashuri e madhe njekohesisht
Lind me nje dhimbje te madhe

Nese une do te vdes me mbulon
Dheu i zi mbi varrin tim do
Ta shkruaj te kam dashtur
vetem ty thikat i duroj
plumbat i pranoj por
Te ndahem prej teje
As qe e mendoj

E kam nje deshir oh sa eshte
E thjeshte me ti puth buzet
Tjeter skisha desht sa e
Embel eshte jeta sa e
Embel rinija por me e
Embla qenka dashuria


Mos e shiko shkrimin por ruaje kujtimin
Nese une do te vdes kujtimi im do te mbes
Te dua me zemer e jo me interes per tere
Jeten time deri sa te vdes

Nese ke sy shiqom Nese ke Vesh degjom
Nese ke Shpyrt sherom
Nese ke Zemer dashurom

Nje Zemer e vetmuar
Qet gjak po pikon
A ma din hallin
Se zemra ime
Vetem ty te don

Nese te dua me don dhe ti mua nese
Te urrej me urrej dhe ti mua Por
Nese vdes jeto jeten pa mua dhe
Mos harro se nje engjull te
Ka dashuruar

Deshiroj te kem krah te fluturoj
Te zbres ne buzet tua te puthi
Fort dhe te tregoj se vetem
Ty te kam dhe sa shum te DUA

Te Dua te pres pa Ty zdo te Vdes
Me Yjet e Nates ty te pershendes
Atje ke ni Lum ku ka Lule shume
Kur te jesh ne gjum vi te puthi une


Ne nje lule kam marr er ajo lule
Me ka therr me zemer se te
Kam shkrua une ty per
gjithmon te dua

Fotografin tende ne dor e mbaj
Kur te shiqoj filloj te qaje
Te qaj se shum larg ke
Qilluar por te betohem
E dashur se kurr per
Jete skam me te harruar

Akullorja e ftoft buzet mi
Ka ngri vetem puthja jote
Mundt me mi shkri

Vala 900 Personin qe e keni
Kerkuar ne ju eshte dashuruar
Nese edhe ju e dashuroni
Ju lutem nje SMS ja dergoni

Cka don me te then
qka don me te shkru
qka don me teper
se fjalen te DUA.

Larg kemi qelluar
shume shume kilometra
por shpresoj qe zemrat tona
sjan as me milometra.

Te dua te dua
nese nuk beson
pyete zemren time
ajo te tregon.


Jetën për ty do ta jap, vetëm ty të dashuroj.!!
Zemrën time do ta jap,dhe askush nuk mund të më ndalë..
PSE-Pse xhdo nat une të kujtoj..?
Pse xhdo nat une të ëndroj..?
Pse xhdo nat, une qaj për ty
Emrin tënd përnat e përmendi.
Qka me i be ksaj zemrës se shkrejtë, që smë la të jotoj rahat në ket jetë..!
Kur shof dikand në rug, mendoj se ti..!
Ah une e shkrejta, jam tu vedk për ni djal të ri.
Pse ndodhi aj djali të jet ne zemrën time, kur do të më hiqen mua kto kujtime..??
Qko po ndodh o zot, qka po ndodh me mua ..
Hiq spo e di,pse qa shum e dua..!!
Kur do të jet mjaft, për të mos kujtoj, se gjysmën e jetës aj ma ka ngrëne..
Nuk e disha se do të ndodh kjo punë,por pse mu shtau edhe një mërzi..??
Se për ty ore djali i shkrejtë,edhe natën nuk muj me flet..
Nuk mendoj për as gje tjetër,emri yt nuk zen vend tjetër.
Por me ma than fjalën **TE DUA** ather mundesh me më qetsua.
U dashurova qysh në femijeni, smundje keqe paska qen edhe kjo dashuri..
Se s'besoj se mund të jetoj pa ty.!
Zemra ime gjithmon vajtonë.
Syt e mi gjthmonë lotojn.
Emri yt në zemër më flen, me krah hapur gjithmon të pret.
Pa ty syri kot lotën.
Pa ty zemra kot vajton, vajzat tjera i dashuron dhe mua më haron..!
Ditët po kalojn, po arin në fund por dashurin qe e patëm, mos mendo se do ta gjejsh dikund..!!
Do të mundohem me të haru, por hiq se di si me vepru.!!
A thu do të jem gjall o zot..??
A po do të më mbulojë kjo tokë..!!


Një djal të bukur, e kam pas..
Me gjith zemër e kam dasht..
Ah më iku, më la në vetmi,a kasj i thonë dashuri..??
Ah shum herë e kam kshillu,as kënde me e lendu.
Gjthmon ngat vetës e afroj, me gjth zemër e dashuroja..

---

Pranë dritares ri dhe prap mendoj..!
Pse mos te të kem pranë kur të dashuroj..?
I kujtoj natët me ty qe i kalova..
Sa puthje më dheve,e sa të dhurova..!!


---

Pa ty nuk mund të ri..!!
Pa ty jeta më bohet hi.
Pa ty vorri nuk më parnon..
Se zemra vetëm ty të don..!!!


---

Pse e denon vetën dhe mua..??
Pse e fik dashurinë qe e dua..??
Pse e shkel fjalën që ështe..??
Pse sot më urejn mua..??
Kur e di se ende TË DUA...


Përsr sonde yjet nuk shkelqejn..??
A thu edhe ata, mungesën tande e ndjejn..??
Të lutem mendo pak në mua..
Dhe ne zemrën tënde ruaj një vend për mua !!


---
Jam tu u menduar..
A e din zemër se sa fort të dua...??
Kur të bish të flish,leje edhe një vend për mua


---
E dashuruar me kohën, e djegur nga malli..!
Gërkoj dashurinë e vjetër, për të cillën e dhash jetën.


---

Pa ty jam një lule vishkur, të lutem mos mu largo.
Zemrën qe të don mos e lendo..!!

---

Mos je ndonjë drit..??
Drit perendie..??
Lum kush të ka afër qe ri me tije..
Mos je dnonjë hije,hije rinore..??
KTHEMA ZEMRËN TIME QE MA MORE..!!


Qdo dit pa ty,ështe si një dit pa diëll..!!
Qdo m'brëmje pa ty, ështe si një nat pa yje..!!
Qdo or pa ty,ështe si një nat ndjenja..!!
Qo minut pa ty,ështe si nje minut mos të isha në jet..!!
Qdo sekund pa ty ështe si mus t'më reh zemra


---


U bëfsh yll,që shëndrit.
U bëfsh jet pa fund.
U bëfsh gjthqka që une dua.
U bërsh ver pa vjesht.
U bëfsh Bur pa Grue.
U bëfsh jeta ime, edhe pse s'do jesh me mua..!!


---

Mos më largo nga zemra, nese jam larg nga syt e tu..
Mos më thuaj, jeto nese nuk jam fati yt..
Vazhdo jeto,dhe vetëm mos haro..
SE SI UNE QE TË DUA, ASKUSH NUK TË DON..!!


---

Ndoshta isha pak e re.
E besova qka më the..
Ti thua se ke ndrishuar,por më trego ku kam gabuar..?
Tash bon qfar të duash,por zemrën mos ma vre..
Veq mos haro se ende të dua...!!

Koha po kalon,vitet po shkojn..
A thua dunje her për mua mendon..??
Se me një pik shpres jetën e jetoj..
Po pres me lot në sy,të kthehesh përseri, e të me largojsh ket vetmi..!!
Dit e nat po qaj po lotët nuk të bien pran..

---

Dashrija pa takim, si vetura pa benzin..
Dashurija pa puthje si mobili pa mbushje..
Dashurija pa sex si cigarja pa shkreps


---

Zemra e Anilës ështe si gurr..
Hin e nuk del kur...!!
Zemra e Fato's si holel..
Nuk miret vesht kush hin e kush del


---

Mos mendo se të kam haru..
Me gjith Zemër të kam dashur..
S'të haroj jo kur, në jet..
Pasi të dua me gjth vullnet..


Ka shum ditë, qe sjmi pa..
Gjumi më del në mes të natës..
Më ke prekur pa pushim..
Më ke puthur pa mbarim..
Të ëndroj ty përsei, SHPIRIT IME..


---

Në kët natë plot me shi..
Më shkoj mendja,te ty..
Tut shiku ne fotografi, më kujtoj ni lot nga ti..
Po mendoj nat e dit, ku ja ku më ke ik..!!


---

Ne qoft se të humbi une ty,do të më humbish edhe ti mua..
Po ma shum, do të humbish ti se sa une..!!
Mua shum do të më dashurojn si ti..
Por ti askush nuk do të dashuroje si une...!!


---
Nese dikush në botë të don,dije sa jam une..
Nese në bot,dy persona të duan ty, dije sa e para jam une..
Nese në bot, nuk të don askush,dije sa kam vdekur une..!!


---
Sonte flejn ata qe jan të DASHURUAR nga dikush..
A ato të zgjuar jan, ato qe duan dikand..
Ti flej rahat, se ke DIKAND ë të don..!!

Oj haxhic mori loke, me haxhin pse u roke,..??
Kap për funi tërt urfuni..
Kur sta qet pse ja ngjet..?
Kur e shef, se sun duron, pse me zort ja kërkon..!!

---
Dashuri moj dashuri..
Kush ta vur emrin ty...??
Pse nuk të qun në pleqni..??
Por të rit i bëre hi...!!


---
Djali i thot vajzës
Nuk të dua..
Vajza i thot djalit :
Qka më inteseson mua !! HeHe..


---
Ne vajzat jemi të shkrejta..
Me mend të lehta..
As pak nuk mendohena..
Por vetëm dashurona..


---
Lojën tande kur se haroj..
Si dhe dashurinë, sa her në mendime do ta kujtoj..
Për veq ty i dashur,në zemrën time tjetër djal, smund të kujtoj..
Dhe të ta treogoj të vertetën,për veq ty tjëtër nuk parnoj..!!!


Në emër të jetës, joto me mua..
Në emër të dhimbjes, vuaj me mua..
Në emër të dashuris,thuaj Të dua..
E kur të vedes une, ti të jesh me mua..!!

Poezi

---

Edhe pse je larg, sa gjë smë pengon..
Largësija na ndan..
Dashurija na bashkon..!!


---

Kujt tja them,hallet e mia.??
Më shkatroj,kjo dashurija..!!
Në vetmi tash ri vajtoj..
Smundem SHPIRT TËT HAROJ..!!!


---

Nga maja e malit
nga dega e pemes
të qoj përshëndetje
nga mesi i zemrës

--
E dua Tetovën
e dua një emër
të dua ty
me shpirt e me zemër

--
Edhe pse je larg
asgjë nuk më pengon
se kjo zemra ime
vetëm ty të don


Nuk të dua me hile
as me politik
të dua me gjith
zemër e me shpirt

--
Dora po më dridhët
zemra po më qane
e kujtoj unazën
qe ma pate dhan

--
Qka don me të than
qka don me të shkru
qka don ma tepër
sa fjalën të du

--
Të dua të dua
nese nuk beson
pyete zemren time
ajo të tregon


Lotët më rrjedhin
e syri më qanë
për ty o i dashur
qe stë kam pranë

--
Hape zemrën dhe vajto
hape dritarën dhe shiqo
hape letrën dhe lexo
të kam në zemër
mos haroooo!!!

--
I hidhur ështe duhani
e hidhur ështe rakija
por ma e hidhura ështe
--ndarja nga dashnija—

--
Të dua të pres
nuk dua të vdes
me ylzit e natës
une të përshëndes


Sa të veshtira jan ditët
kurr syri loton, kurr
zemra nuk e ka afër
ata qe e dashuron.

--
Si hana në lindje
si dielli n’perendim
thura keto vargje
për ty shpirti im…

--
Sa lule ka pranvera të gjith kan arom.
lulja ma e bukur ështe dashurija jon.

--
Nese të pyet dikush a e don dikënd,
mendo për mua e thuaj po

--
Ska pranvera pa lule
ska dimër pa stuhi
ska njeri pa dashuri
ashtu as une nuk
mund të jetoj pa ty!!

--
Mos mendo se stë kujtoj
mos mendo se stë ëndroj
mos mendo se tkam harruar
por mendo se sa shum të dua

---
1+1=2, të dua vetëm ty
5+5=10, të dua për jet
nash me plus, nash me
minus nash me pjestim
të dua shpirti im


L-etren tende e mora
O-sa u gëzova
V-etem dy fjal i lexova
E-dhe letren e kuptova

Me mire vdis se jeto
Me mire vuaj mos
......dashuro.....

Mos ma shiko shkrimin
por mbaje kujtimin
në qoft se vdes
kujtim do te mbes

E bukur nuk jam
As simpatike
Mjafton te jem ndaj
teje !! Besnike !!

Shoqeria kujtohet
Tradhetia sharohet
Fjala e keqe në zemer
shënohet

Vajzat janë katile
dashurin e qajn pa hile
Djemt janë te but
dashurin e kan të shkurt

Nëse s´me mer mua
mbaje kujtim ....
Nëse te lind vajz leja
emrin tim

Nëse je shqiptar
Si shqiptar qendro
nëse je tradhetar më
mire mos JETO......

Mbylli sytë një here
Bëne zemren gurë
Haroj avanturat
Dhe mos m´tradhto kurë

Një bilbil i shkruar
në qiell fluturon
Një puthje nga zemra
.......................... ja qon

Dy zemra jemi
Një shpirt kemi
Më mir të vdes
Se pa ty të mbes
Edhe nëse vdes
Në atë botë të pres

36 shkronja i ka alfabeti
vëtem shkronja _
në zemer më mbeti


BUZËT

Nuk jam poet,
të shkruaj poezi
Por fjalën të dua,
E shkruaj vetëm për ty

Bilbili në degë
Sa bukur këndon
Ti puthsha buzët
Ti që e lexon

Për ty që të dua
Do të them sukses
Për ty kam lindur
Për ty do të vdes


DËSHIRA

E kam një dëshirë
Oh sa është e thjeshtë
Me ti puthë buzët
Tjeter s'kisha deshtë

Sa e ëmbël është jeta
Sa e ëmbël është rinija
Por më e ëmbla
Qenka dashurija
TA JAP FJALEN TA JAP BESEN
SE PER JETE TE DASHUROJ
TE PREMTOJ OJ ZEMER
SE KURR SDO TE LENDOJ
Dje ndersa isha ne kopsht u ndjeva i ledhatuar: cfare zhgenjimi kur zbulova qe ishte vetem era dhe nuk ishin gishtat e tua te bute.Do te desha te te zhvishja ngadale si petalet e nje lule dhe me pas te te heq me embelsi gjembat qe ke ne   zemer qe te kuptosh sa e madhe eshte dashuria ime per ty!Kur te te prek per here te pare, ta dish do te te prek me buzet e e mia.
Ti je joshja, je pasioni, je ai zjarr qe digjet ne zemren time. Te Dua!

Ndjej perseri aromen tende, ndjej akoma duart e tua tek vetja, degjoj akoma pershperimat e tua. C'jete do te ishte kjo imja , pa ty?!
Ti je sensualiteti, je pasioni, je ai zjarr qe djeg shpirtin tim!

Te te admirosh eshte magji, te te puthesh eshte koncert, te te prekesh eshte cemnduri, te te kesh eshte obsesioni im

Fraza puthjeshPuthjet jane fjale qe nuk genjejne kurre!
Cfare eshte tjeter nje puthje: Vec nje apostrofe e kuqe mes fjaleve TE DUA!Mund te harrohet fytyra e te dashurit por asnjehre puthja e tij!Te duash eshte te zgjedhesh, te puthesh eshte sigla e zgjedhjes!
Puthje te njejta nuk ekzistojne, cdo puthje ka shijen e vet!
Nje puthje krijon nje histori te bukur dashurie, por poezia eben te pafund!Jane te embla fjalet e tua por jane me te embla puthjet qe i vodha buzeve te tua!E cfare eshte nje puthje? Nje sekret i thene ne goje, nje cast te pafund qe ka feshferimen e nje blete midis luleve.Eshte me e lehte te japesh nje puthje se sa ta harrosh ate.Qetesia e nje puthje vlen me shume se 1000 fjale.

Fraza puthjeshPuthjet jane fjale qe nuk genjejne kurre!
Cfare eshte tjeter nje puthje: Vec nje apostrofe e kuqe mes fjaleve TE DUA!Mund te harrohet fytyra e te dashurit por asnjehre puthja e tij!Te duash eshte te zgjedhesh, te puthesh eshte sigla e zgjedhjes!
Puthje te njejta nuk ekzistojne, cdo puthje ka shijen e vet!
Nje puthje krijon nje histori te bukur dashurie, por poezia eben te pafund!Jane te embla fjalet e tua por jane me te embla puthjet qe i vodha buzeve te tua!E cfare eshte nje puthje? Nje sekret i thene ne goje, nje cast te pafund qe ka feshferimen e nje blete midis luleve.Eshte me e lehte te japesh nje puthje se sa ta harrosh ate.Qetesia e nje puthje vlen me shume se 1000 fjale.

Fraza ditelindjeTrendafil i celur, 1000 urime per gjithe jeten!Zoti krijoj universin por nuk ishte i kenaqur, kerkonte dicka gjeniale dhe perfekte....dhe atehere te krijoj ty. Edhe 100!Per ditelindjen tende desha te te dhuroja dicka te vecante, te kendshme, fantastike, por nuk mu duk e pershtacme te mbyllesha ne brenda nje pakoje dhurate. Shume urime!Je dielli qe ngroh zemren time dhe ndricon ditet e mia....je ylberi qe i jep ngrohtesi enderrave te mia.....Gezuar Ditelindjen zemra ime!Desha te gjeja nje fraze te jashtezakonshme...por nuk ekziston asnje aq te bukur sa te transmetoje dashurine time...mqs thjeshtesia eshte forma e vertete e bukurise...kaq thjesht te uroj edhe 100 vjec!Kam nje lajm te keq per te te thene: neser e dashura ime, do kesh nje vit me shume ne krahe. E dije? Megjithate shume urime ;) !
Te uroj 12 muaj lumturi, 52 weekende qetesi, 365 dite dashuri, 8760 ore paqe, 525600 minuta sukses, 31536000 sekonda miqesi.URIME!!!Shume kilometra na ndajne, por dashuria ime per ty kalon cdo limit...sidomos ne kete dite.Shume urime yll!Citime

Dashuri eshte kur koha transformohet ne kujtese dhe ben te pranishme nje te kalur plot shprese.
Nqs do te jesh i lumtur per nje cast, Rebelohu! Nqs do te jesh i lumtur per gjithe jeten, Fal!

Largesi eshte per dashurine ashtu si era eshte per zjarrin. Shuan ate te voglin por ushqen ate te madhin.
Do te kuptosh rendesine e nje buzeqeshje vetem kur te te dhurohet nje e tille!
Dashuria eshte nje moment gezimi te thelle e ndjekur nga nje det plot me trishtim absurd!
Nqs enderron vetem, eshte thjesht nje enderr, nqs enderron cift, eshte realitet qe fillon.Nje fjale na liron nga te gjitha peshat dhe dhimbjet e jetes, ajo fjale eshte DASHURI
Te mos duash nga frika se mos vuan eshte si te mos lindesh nga frika per te jetuar.

Dashuri! Ja nje volum ne fjale, nje oqean ne nje pike loti, nje turbullire ne nje qeshje, nje mijevjecar ne nje sekonde.


SMS Miqesie
Mik i mire nuk eshte ai qe te fshin lotet por ai qe nuk te le te qash!
Dyshon qe yjet jane zjarr, dyshon qe dielli leviz, dyshon qe e verteta eshte genjeshter, por mos dysha kurre tek miqesia ime per ty...Te degjosh eshte nje rreze e bukur te te ofruar. Faleminderit per miqesine tende.
Nje mik i vertete eshte ai qe VJEN kur pjesa tjeter e botes IKEN.
Nje mik eshte dikush qe njeh melodine e zemres tende dhe e kendon kur ti ke harruar fjalet.Kjo SMS eshte plot me dashuri dhe mirekuptim per ate qe ke bere per mua...je nje mikeshe e mrekullueshme...flm
Kur te duket se asgje nuk shkon ashtu si ti deshiron...kujto se ke gjithmone nje mik.Nje nga gezimet me te medha te jetes eshte Miqesia dhe nje nga gezimet me te medha te miqesiese eshte te te kesh ty si shoqe!


SMS Dashurie

Je per mua nje enderr pa mbarim, nje dite plot diell, nje qiell me yje, nje buzeqeshje e kendshme, nje puthje shkarazi....te duaQe kur buzet e mia preken te tuat kuptova vertet cfare eshte emebelsia e nje puthje...

Shpesh ne enderrat e mia kalojne pamjet e momenteve te bukura te kaluara se bashku...te dua!

Kur linde binte shi, por nuk ishte shiu, ishte qielli, qante sepse kishte humbur ylin e tij me te bukur!
Nqs do te jetosh 100 vjet dua te jetoj nje dite me pak....keshtu nuk do te jetoj kurre pa ty!

Hena eshte padronja a nates, pa te nata do te ishte hic. Dielli eshte i zoti i qiellit, pa te gjithcka do te ishte e vdekur. Ti je ti dhe je jeta ime!

Nqs nje thenia ime TE DUA SHUME te ben te ndihesh mire atehere do te berrtas tek malet ekoja e saj nuk do te perfundoje deri sa te zere vend ne zemren tende!
Do desha te isha I Ftohti per te te pare kur dridhesh, do te desha te isha dielli per te te ngorhur!!!Nuk e kisha vene asnjhere re se mjalti ishte kaq i hidhur, mbase eshte efekti i puthjeve te tua kaq te embla!
Shumezo valet e detit me yjet qe jane ne qiell...dhe do te zbulosh sa te dua...


Kete nate vodha nje yll, asnje se di. Dua te ta jap ty. Hena ne hapesiren e saj te drites me pa dhe me buzeqeshi...mbase e kuptoj qe e bera per dashuri!

Per ty qe je speciale, per ty qe me trullos kur jemi bashke dhe pafundesisht me mungon kur nuk je. Sot, neser dhe gjithmone kudo qe te jesh Te Dua!
Te heqesh nga zemra nje dashuri si te besoj eshte e vertete! Eshte si te lesh nje guacke ne plazh: edhe nqs dallget do ta marrin me vete, ne det ajo do te qendroje pergjithmone.Kur jam me ty eshte njesoj sikur te perjetoj nje enderr te bukur, por ne kete enderr eshte edhe frika, frika se mos do te zgjohem shpejt....dhe gjithcka do te mbaroje.
Te dua..nuk e di si, as prej sa, as prej nga...Te dua pa probleme dhe krenari; te dua ne nje menyre qe vetem une mund ta konceptoj.Mos ia mbyll kurre buzet atij te qe i ke hapur zemren.Momentet e bukura nuk i ndjen kur i jeton, por vetem kur i kujton me nostalgji...


Per te gjithe gezimin qe solle ne zemren time, per cdo enderr qe bere realitet. Ishe forca ime kur nuk kisha fuqi, ishe zeri im kur nuk mund te flisja, ishe syte e mi kur nuk munda te shoh. Me dhe krahe dhe me bere te fluturoja, me preke duart dhe une munda te prek qiellin, drita ne erresire qe ndricoje dashurine ne jeten time. Ishe frymezimi im, mes genjeshtrash ti ishe e verteta, bota ime eshte nje vend me i mire tani, fale teje...
22/05/2005 ...u bene pothuajse 2 muaj e ½ qe jemi bashke, probleme kemi pasur. Kete e di mire. Dhe vetem kur mendoj se mund te te humbas me vjen te qaj. Nuk e di pse me erdhi kjo ide te te shkruaj, di vetem se kam nje ore duke shkruajtur emrin tend ngado sepse te dua dhe nuk do te doja te ndaheshim kurre. Me fal nqs nuk jam personi qe ti mertion, por TE DUA dhe derisa ti te duash une do te bej gjithcka te te qendroj prane dhe diten qe historia jone do te mbaroje do te ndihem shume keq, por do te ruaj ne zemer gjithe dashurine qe kam ndjere vetem per ty! TE DUA  Me mungon...ka kaluar vetem nje dite qe nuk te shoh dhe perseri me ka marre malli...Dje u pame vetem per gjysem ore por per mua ishte fantastike...mbi te gjitha kur me perqafove...ndjeja nje siguri te madhe midis kraheve te tua...te dua dhe nuk do pushoj kurre se theni kete fraze. Je njeriu me fantastik qe kam njohur ndonjehere je nje nga personat e vetem qe me kupton dhe me do te miren...Me mungon. Te puth fort!
Po e shkruaj kete leter per nje djal qe eshte ne klase me mua!! Per ti thene se e dua, dhe nqs ai e di, por ndoshta mendon qe dashuria ime nuk eshte ajo qe mendon ai dmth qe une nuk e dua, por une per te do te falja jeten do te desha shume qe ai te me kuptonte dhe te mos me konsideronte nje mikeshe .... por dicka me teper se kaq.....Te Duaaaaaaaaaaaaaaaa!
Bera keq qe te lash, tani zemra ime po vuan. E vura re shume vone qe te desha kaq shume. Qe kur nuk jemi me bashke e kuptova qe jeta pa ty eshte e pamundur. Mendoj gjithmone per ty. Ne cdo moment te dites je ne zemren time. Kujtoj momentet e bukura qe kemi kaluar bashke, por kam frike se nuk do te kthehen me kurre. Me mungon. Une di vetem nje gje qe zbulova ngadale ngadale duke te njohur dhe desha ta thoja me te madhe, ta degjonin te gjithe, te duaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!E shkruajta te dua ne rere, e fshine dallget, e shkruajta ne qiell, e fshine rete, e shkruajta ne zemer, do mbetet perjete.5 petale formojne nje lule, 5 gishta formojne nje dore, 5 shkronja formojne TE DUA!Me dashuro, me nje dashuri te zjarrte si deshira per te jetuar e per te vdekur; me dashuro me nje dashuri te embel si lenda qe nderton endrrat: eshte gjithcka qe kerkoj ti!Te dua, pa ditur si, kur dhe nga! Te dua pa paragjykime dhe mendjemadhesi. Keshtu te dua, sepse nuk mundem te te dua ndryshe!Midis endrres dhe realitetit nuk ka asnje ndryshim, sepse ti di te besh realitet gjithcka qe kam enderruar!Jam nje pike vese ne mengjesin pranverore, Do rreshqas po me mbajte ne dore, Po me le ne diell, do avullohem, do tres, E me lejo te lutem ne zemren tende te jetoj, te mbes.Shkronjat fillojne me ABC – Numrat fillojne me 123 – Notat fillojne me DO RE MI – Dashuria fillon me UNE edhe me TI!!!
Te gjithe jemi kalimtare ne kete bote. Shijoje jeten sa ke mundesi Dashuria eshte zemra e jetes, pa ty smund te jetonte asnjeri.Kur të takova ty, qielli lotoi, sepse humbi yllin më bukur që kishte, atë e gjeta unë.. të dua princesha ime..!Dashuria eshte kenaqesia e te qenit 2, frika se mos behesh 3 dhe tmerri se mos ngelesh 1.I putha une syte e tu,i putha une buzet e tua,i putha forte i putha i embel...ah sa keq,sa keq...isha ne enderrBjeri zemres time bjeri me furi po kujdese se vritesh se brenda je ti...
Je nota e muzikes sime,je volumi i jetes sime...Cdo puthje jotja eshte nje kenge e re qe mbyll nje moment magjik....Nese je i vetmuar mendo nje cast per mua atehera do ta kuptoje se une ty shume te dua.


Me prit ne ender,do te vij,ti mos u zgjo,fli perseri do te shoh sdo te te zgjoj do te puth syt e do shkoj.Nen djegjen e cigares i vetmuar po rri,vec tymi i saj me bene shoqeri,ne kete nate te qete shpirti kerkon ngrohtsi;dhe kete ngrohtesi e kerkon nga ti,po ti je larg meje (sa larg je ti?) dhe mua sme ngel gje tjeter vec cigare te pi...  Te dua,si do skllavi lirin,si do lulja djellin,si do zogu qellin,si do peshku detin,si mbreteresha mbretin!  Senni,ti e di qe mua me pelqen te lexoj poezi se sdi te bej po dije se ato pak fjale qe them dalin nga zemra dhe me te vertet qe je engjelli im,e perjet do te dua forte,e do te kem pran(ne zemren time)edhe pse je large.T.K.SH.SH.XHAN.  Nqs ti sheh te njejten hene qe shoh une do te thote qe sjemi dhe aq larg;dhe nese per boten je asgje je BOTA per dike!Ardi..ti je gjithcka per mua..me mungon shume..prandaj eja pran meje..sepse te dua..  Jam zhytur ne mendime dhe vetmia me mundon por cfarer ka zemra ime qe vetem ty te dashuron.  


Do te doja te isha zjarr te digjesha mbi ty, te isha sheqer ne buzet e tua, te isha nje ender i strehuar brenda zemres tende por me teper dua qe ti te me duash...Je enderra qe shoh perdit, je vdekja qe do me marr nje dite, je drita qe me ndihmon te shikoj, je shume per mua prandaj dhe te dashuroj.  Nuk kam frike nga vdekja,po nga dhimbja qe te fal ndarja,nuk kam frik por me ben te uleras,frika se mos nje dite te humbas. dhe nese kjo do te ndodhe,ti perseri do te jesh me mua,dhe nese nje dite do me urresh,dije se nje moter deri ne vdekje e dua.(t.v.ttttt.b.lepurushi im).Ti je ajri qe une thith Ti je buka qe une ha Ti je syri im jeshil Ti je gjithcka qe une kam te dua shume Berti ti je jeta ime "TI AMO".  Nese humb nje dashuri mos qaj por qesh,sepse diksh mund te dashurohet pas buzqeshjes tende.  Mos bej perfekt ate qe eshte perfekt , por bej perfekt ate qe dashuron.  Cdo vit qe ti mbush aq trendafila duhet te te dhuroje dikush se trendafilat nuk kane vlere nqs ti nuk u mer ere .  


Jam duke menduar shtrire ne krevet, me te pas ty afer te kisha ngrene krejt. Buzet e mija shume jan merzit nje puthje prej teje jane duke e prit.Ti sot me pyete sa me do, une tu pegjigja. Edhe kur te vdes mbi mermerin e varrit tim do te shkruhet. DASHUROJ E DASHURUAN DHE VDIQ.Sa koh larg teje do te jem mall ne zemer do te kem, dhe nese pika loti kam ne sy dije qe me ka marre malli shume per ty.  Te tallesh me ndjenjat e nje njeriu eshte shume e lehte, ndersa ta besh te lumtur ate eshte shume e veshtire, i lumtur eshte ai qe lumturon te tjeret...Bie por gjumi nuk me merr ze nuk kam mundohem te te therras shprese nuk kam edhe pse shpresoj te te kem prane.  Dashuria lind nga besimi, jeton nga shpresa ndersa vdes nga meshira.Tatuazh dere ne zemren time, nuk bere luanin si nje piktur por bere nje varr me nje emer mbi gur..  


Sa bukur kalon nata me enderrat e dashurise se perjeteshme, me puthjet e embla qe te shuajne etjen. Kam degjuar gjithcka por jo qe dashuria te jep jeteNese dashuria ime per ty, do te matej me pika shiu, atehere bota do te mbytej nen te.Qelqi thyhet me nje krisje zemra thyhet me nje fjale s'me pelqejn zenkat me ty se me bejne te ndihem larg.  Ne jete desha dy gezime dashurine tende dhe dashurine time, meqe e para su realizua ckuptimn kishte e dyta per mua?Zemra ime zemra tate kullojne gjke si leng patate,ti si rrush e une si ftua ,ti me do dhe une te dua.  Ti je ajri që unë thith e për ajër kam nevojë.Ti je dritë e syve të mi pa te cilën s'mund të jetoj,por mbi të gjitha je ajo që unë dashurojTë presësh dikë që nuk vjen,në diçka të vdekur të besosh,të këndosh për një njeri që s'të dëgjon ja çdo të thotë të dashurosh.


Ndonjëherë më vjen të të vras e më pas edhe vetë të vdes,sepse kështu do jem i qetë se asnjë s'do të të ketë.  Të presësh dikë që nuk vjen,në diçka të vdekur të besosh,të këndosh për një njeri që s'të dëgjon ja çdo të thotë të dashurosh.Ti je ajri që unë thith e për ajër kam nevojë.Ti je dritë e syve të mi pa te cilën s'mund të jetoj,por mbi të gjitha je ajo që unë dashuroj.Le të ndryshken sytë e tu në ujëvarën e lotëve,bukuria jote të humbasë si një vesë në shkëlqimin e diellit,të zhduket qënia jote që më bëri të vuaj për shekujDy sy, dy lot , dy zemra qe s'bashkohen dot .dy sy qe shikohen dhe dita dites me shume dashurohen .Kane kaluar plot tre dite qe me ke munguar... ndjehem me teper se i vetem dhe nuk mundem te bej asgje tjeter vetem te shkruaj per ty dhe te te mendoj ne c'do cast...  Nje mengjes une do te vije,pas dritares ti me prit.Do te me kete rene pluhur mimozash mbi floke dhe pluhur dashurie ne shpirt!  

Do syte o shpirt te lodhur nga te qaret,se vetem ne enderr takohen te ndaret! Ne jemi si brigjet e 1 deti...gjithmone te ndare,gjithmone perballe.Mendon se e kaluara dashuri harrohet,zhduket nga jeta jote,por ajo si nje hije do te ndjek ne cdo hap.dua te filloj nje jete te re por smundem,po vuaj,kjo hije spo me le.Cdo gje kur e ndan me te tjeret zvogelohet.dashuria eshte e vetmja gje qe zmadhohet ndaj ate dua ta ndaj vec me ty.Do doja ne zemren tende te isha, te trokisja dhe diçka te thoja, te te thoja qe je e vetmja per mua, qe une perveç teje asnje tjeter nuk do Dua!Ky vit qe iku ishte budalla, te ndare na gjeti te, ndare na la, Uroj qe viti tjeter te na bashkoje patjeter.  Nese nje dite do te me vrasin dhe jeten time do te ma sosin. Me flokun tend te me bejne litarin dhe ne mes te gjoksit tend te me bejne varrin.Sillesh rreth meje me puth, me prek floket te thith e s'ngopem je ajer brenda gjoksit.


Dashuria ime e par Edhe sot me djeg ky mall ku je dashuria ime e par Pse o zot keshtu me denove.Nese heshtim te dy bashe edhe heshtja ka dy sy jane syte e zemres time qe te shohin vetem ty.Nese sta them dot me fjale se sa te dashuroj gjith fajin e ka natyra qe si dha zemres goje.  Dashuria? C'me vjen per te qeshur! Ti me puth: akull une, akull ti Ndjenja ime, per dreq, eshte rreshkur Ndjenja jote te cele nuk di.Sa per puthjne, as ajo s'do fjale Puthja s'eshte nje mbishkrim mbi varr Puthja leshon ere trendafili Petlat tek i shkrin te buzet zjarr.  Nese ste them dot se sa shume te dashuroj fajin e ka natyra qe si dha zemres goje.  Në buzët e mija një akull ka ngri vetëm puthjet tua kan për ta shkëri te kam engjull e të dua pranë t?7thith nektarin tënd nga zemra që më liron.  E pyes veten perse te dua? ndoshta sepse cdo fjale e jotja me lumturon apo se ti mua me te vertet me don?! por kot genjehet mendja ime un jam si gjith ato qe dashuron kurse ti je ai qe aventuren e shijon.

Akull do te behem buzet do ti ngrije po me tradhetove kur me sdo ti shkrije,do te vdes aty ne buzet e tua edhe pse akull une prape do te te dua.  Ne dashuruam dashurine qe vet dashuria na dha dashurine per te dashuruar.  Jeta pa dashurine s'ka fare shije e defrim. Bota eshte zemer lige dhe se terheq shpirtin tim .Nese te gjithe djajt do te kishin fytyren tende atehere ferri do te ishte parajse.E dua shoqerin nese edhe ajo me do ,behem mikee shoqe ne kuptimin e plot te saj ,i fal te mirat gjithcka ,por kur tradhtin ajo praktikon i them lamtumir ,lamtumir pergjithmon.Nuk e di nqs jam i dehur nga dashuria,, por nqs kjo eshte dashuri, atehere me hidh nje gote tjeter.Nese ti vertet me do ashtu si te dua me thuaj te lutem çndien ti per mua ? Qe dhe un te di si te veproj me shkronja te medha po te shkruaj TE DUA PER GJITHMONE


Nuk ka lule pa arome
Nuk ka njeri qe s'dashuron
Nuk ka suprize pa lumturi
Nuk ka jete pa dashuri.Ujin kur ta pish
Mos e turbullo
Dashurine qe kemi
Kurre mos e harro.Zemra me dridhet
sa here te kujtoj,
Mbeta e vetmuar,
kur nuk te harroj.


Te dua te dua
nese nuk beson
pyete zemren time
ajo te tregon.Ne gjum kur rash
ne enderr te pash
ne kembe u ngrita
emrin tend e bertita.Diku te lumi
ishin dy zemra
njera ish e jotja
dhe tjetra e jemja.U ula pran zjarrit
Tuj tha disa krane
Ne flaken e zjarrit
Pash fytyren tande.

  E di vendin ku banon.
E di mendjen Cka mendon.
I di rruget ti ka shkon.
Vetem nje nuk e di .
A me DASHURON!?Sdua asgjë tjeter vec
një herë met pa,
pa ta degju zërin,
jet për mu nuk ka,
se di a me deshte apo jam mashtru,
apo të merr malli kur nuk je me mu??!!Pa ty bota e humb kuptimin
Pa ty dielli e humb shkelqimin
Pa ty edhe friksohem
JoJo pa ty nuk jetohet.Puthjet me te embla
ti mi ke dhuru
jeten ty ta fala
kur me the te du.Pa ty smundem të rri,
pa ty zemra më bëhet hi,
pa ty varri nuk më pranon,
pa ty jeta nuk më mjafton.


Net te tera kan kaluar,
Dhe un rrall kam folur me ty,
Shum lot kam derdhur nga syte,
Sepse s'e di c'po ndodh me ne te dy.

Pse nuk me thua me te dua?
Pse ti me ke harruar?
Pse s'te merr malli me per mua?
Pse nuk me do sic me ke dashuruar?

Nje brenge te poshter kam,
Thelle tek zemra ime,
Nje ndjenje te pa pershkruar,
Qe do perfundoje jeten time.

E di qe ti per mua,
Nuk ke me dashuri,
Por un shum te dua,
Jam ber gjysem njeri.   Jeten time do e mbyll,
Me dhimbje dhe me brenga,
Kurre mos me harro,
Ke qen gjithmon ne zemren time brenda.

Sa shum kam per te thene,
Por fjale nuk gjej dot,
Nuk dua te jetoj me,
Dua te zhdukem nga kjo bot.

Te vdes e te fle i qete,
Ty me mos te te besdis ,
Zemra ime pac fat ne jete,
Rrugen time asnjehere mos e nis.

Ne qofte se te kam merzitur,
Apo te kam lenduar,
Te lutem me fal,
Kurre s'kam dashur per te keq trajtuar.

Kur mos jem me ne kte bote,
Dhe ti kerkon te me flasesh,
Gjithmon do jem afer teje,
Vetem duhet te bertasesh.
Ajde i dashuri im fole me mua,
Me jep nje fllad ere,
Me thuaj pse e more jeten tende,
Ne keto dit pranvere?

Megjithate ti RnB mos u merzit,
Nuk eshte faji jot,
Qe un po marr jeten time,
Dhe po iki nga kjo bot.

Vetem mos me harro,
Do jem gjithmon prane teje,
Sa here te kesh nevoje,
Aty do kesh dashurin prej meje.

Vendos mire ne jete,
Mos bej shum gabime,
Zgjidh njeriun qe te do,
Mos bej gabimet time.

Ty zemra ime e vogel,
O zot sa shum te dua,
per ty mendoj per nate,
Gjysmen e zemres ne varr do e marr me mua.

Shum yje ka qielli,
Por vetem nje yll kam un ne zemer,
Ti je ylli im i ndricem,
Qe me ndricoje rrugen dhe me mbaje zgjuar.

Tani ty te humba,
Dhe ne gjum do bie pergjithmon,
Nuk do zgjohem me nga endrrat,
Emri im do jet vetem nje jehone. ReRe ime mos qaj,
Me mire do jete keshtu,
Ti ke jeten tende perpara,
S'ke pse mendon me per mua ketu.

Po iki tani shpirti im,
Te dua pergjithmon,
Te puth me gjith zemer,
Te perqafoj shum fort.

Lamtumir e dashur,
Lamtumir shpirti im,
Ne boten tjeter do shifemi,
Do jem gjithmon ne kerkim.

Le ta mesoje ter bota,
Qe un vetem ty te dua,
Qe per ty po jap jeten,
Qe ti ke qen e vetmja per mua.* Nqs keni nje poezi tuajen mund ta postoni ate direkt tek kjo faqe


Mos i besoni djemve
qe te thirr oj zemer
por besoj ati
qe te thirr ne emer


Si nuk kam krah të fluturoj një puthje ty ta dhuroj,
një puthje me ta dhuru, dhe me të thën se sa të du.Dy lule vyshken dy lule thahen
por une e ti kurr nuk do te ndahem.Si nata kur nuk ka drit
si deti kur nuk ka uj,
si TROPOJA pa bukuri
ashtu ndihem une pa ty
Si shqiptaret pa liri
ashtu ndihem kur ti nuk me fal dashuri.Thuaj se djelli eshte zjare
Thuaj se jeta eshte vare
Thuaj se hena u shua
por mos me thuaj s'te duaNga maja e malit
nga dega e pemes
të coj përshëndetje
nga mesi i zemrës !Edhe pse je larg
asgjë nuk më pengon
se kjo zemra ime
vetëm ty të don !Hape zemrën dhe vajto
hape dritarën dhe shiko
hape letrën dhe lexo
të kam në zemër
mos haroooo!!!dashuria lind ne heshtje
dhe vdes me zjarr
mirupafshim e dashur
takohemi ne varrSi flet trendafili
eshte dashuria e pare
kepute ate
dhe verma mbi varre
derdh dy pika lot
trendafili te lulezoj
sepse edhe ne varr
veq ty te dashurojThikat i kisha pranuar
plumbat i kisha duruar
por qe ndahem prej teje
kurr se kam besuarDerdhi lot mbi dheun
qete ka mbuluar
tash sme duhet jeta
per ty kam jetuarSdu asgje ne jete
vec te jem me ty
kur te vdes dora jote
te mi mbyll keta syKur te degjosh per nje VDEKJE
dije se flitet per mua
ne kete bote smunda te jetoj
se me vrane buzet e TUA.merri syte e mija dhe veshtro
merre zemren time dhe degjo
puthi buzet e mija dhe kujto
te dua perjete kete mos e harroE kam mohuar, e kam perzen
e kam dashur , e kam urryer
me ka dhen dhimbje
me ke dhen emocione
te lendon e te sheron.

pse ky emocion nuk me len te jetoj
pse pa te dot nuk jetoj
pse kurr e urrej e kerkoj
pse te dua edhe kurveten e shkatroj
pse un ndjenjen ta mohoj
dhe un vet shpirtin ta mallkoj


e shtyj e perplas me ze te lart i flas
po prap perball ajo syt i perplas
nuk te dua nuk te kerkoj
me kembgulje e mohoj
po prap kurr se harroj
ah dashuri sa shum per ty do maj zi.

je qorre e qesharake
je dinake e kurr su plake
per ty bejm lufta
per ty jetojm
per ty vuajm dhe veten shkatrojm
a lum si ai qe ty te ka provuar
ah mjer si ai qe ty te ka provuar
se kurr per jet pa ty ska per te jetuar.     Sikur ti ta dije,
se sa shum te dua,
asnje qast i dashur,
s`do t`rrije pa mua.

Por qfar te them un tash,
kur ti e din shum mir?
Te dashuroj dhe mos t`kam afer,
shum esht e veshtir.

Andaj t`pyes o shpirt,
si t`ja bejm ne tash?
Qe t`mos jemi vetem,
por gjith te jem bashk.

Ah moj perendi,
pse jeten sma gezon?
Qe zemra ime te ket pran,
at qe vertet shum e don.

Kur ne do jem bashk,
kjo dit do te vjen,
qe zemra ime e lodhur,
pran tendes te flen.  

Nga ti pres
buzen te ma ofrosh
nga ti pres
zemren te ma dhurosh

Nga ti pres
fjalen shum te dua
ateher je i imi
dhe kurr nuk kam per te harruar.
Mos me pyet si jetoi
kur dit e nat ne ty mendoi
kur e din se jam e vetmuar
kur e din qe jam e lenduar.
mos me pyet pse kam lot ne sy
kur e din qe jan per ty.


Ne takimin e par digjem si zjarr
Ne takimin e dyt te dua si syte
Ne takimin e tert te dua per jete
Ne takimin e katert nje puthje me hater.


  Thuaje te lutem, qe me don.
Pse kaq shum po me mundon?
Pse po tallesh ti me mua?
Esht gabim qe un ty t`dua?

Neso po ti me trego!
Thuajem tjeter dashuro.
Se ty me s`te dashuroj.
Dhe besom, se un do shkoj... View High Resolution
Order Prints & Gifts
Create Your Own Site View High Resolution
Order Prints & Gifts
Create Your Own Site